bugün

her sezon kadrosu değişecek diyolla. oysa biz methiüüvcüğümü pek sevdiydik.
Rust cohle reisin adeta oyunculuk dersi verdiği dizi thanks Hbo.
Jeneriğine harcanan emek ve teknoloji ile en az 3 sezon arka sokaklar çekilebilecek, kurgusu ve sisteme olan göndermeleriyle aslında ders veren harika bir dizidir. Keşke kadro bozulmadan devam edebilse.

Jenerik ve yapımı; http://www.artofthetitle.com/title/true-detective/
sadece ıntrosuyla bile en iyi diziler arasına girer.
henüz ilk dört bölümü izlemiş biri olarak the wiredan sonra en beğendiğim dizi olduğunu söyleyebilirim. hikaye zaten çok orijinal ve serpildikçe güzelleşiyor. ilk üç bölüm genelde felsefik ve durağan geçmişti, ama dördüncü bölümde gerilim ve aksiyon tırmandı. bölüm sonlarına doğru zevkten dört köşe oldum. aşmış dizi, izleyin.

yeni başlayacaklara tavsiyem sıkılmasınlar, biraz sabredin gittikçe güzelleşiyor.
özellikle ilk üç bölümde marty ve rust ın araç içindeki diyalogları mükemmel olan dizi.
iki günde 8 bölümünü de bitirip hassiktir dedim en sonunda. ben dizilerde drama sevmem. ya komedi, ya gizem, ya macera falan olacak ki seyredeyim. ama bu adamlar gerçekten yapmışlar. metyu abimiz döktürmüş. belki adam filmin yarısında konuştu ama hepsini dinletti valla.

henüz izlememiş olanlara tavsiyem mutlaka izleyin, dediydi dersiniz. bu kadar güzel bir diziye burda henüz iki sayfa entry girilmesi de ayrı ilginç.

bundan sonrası sezon spoileri. izlemeyenler uzak durun amk, sonra küfretmeyin.

--spoiler--

--spoiler--

ben ikisinden biri ölür diye bekliyordum son anda ama ikisi de kurtuldu ya. ikinci sezonu bambaşka bir ekiple yeni bir konu olarak çekeceklermiş. bu dizi metyu abimiz olmadan olmaz ki. aslında ellerinde ikinci sezonun konusu da hazırdı. senatör ve ailesi bu işten yırtmıştı, onların peşinde olabilirlerdi ikinci sezonda.

brad pitt gelecekmiş, yanina edward norton da gelirse anca kurtarır diyorum metyu abimizin yokluğunu.

--spoiler--

--spoiler--
ilk sezonuyla efsane olmuş dizi. imdb puanı 9,4'tür ki puanını hakeder. oyunculuklar, kurgu, intro, soundtrack her şeyiyle mükemmeldir, hepsine ayrı ayrı parantez açıp konuşulabilir ancak beni ilk dört bölüm itibariyle se7en'in dizisi algısından kurtaramamıştır.
sopranos'ta her bölümde makarna yiyerek canımı çektiren insanların varlığı gibi bu dizide de başrolcü admların eline yapışık biralar var.neredeyse her sahnede.
--spoiler--
7. bölümün en son sahnesinde az daha teknedekilere bakın bakın işte adam solda baksananıza diye bağırma isteği duyacak kadar çaresiz hissettim.
--spoiler--
güzeldir. seyredin.
beklentilere göre insanların ya çok beğendiği ya da hiç beğenmediği dizidir. şahsım adına şunu söyleyebilirim ki şimdiye kadar hiçbir diziyle bu denli duygusal bağ kurmamıştım. csi gibi bi polisiye beklentisiyle izlerseniz beğenmemeniz kaçınılmazdır çünkü dizide önemli olan şey olaylar değil karakterlerin tahlilidir. özellikle rust cohle karakteri insanı oldukça etkiler ve ilgi uyandırır. diziyi izlemeye başlamamdaki tek ve en önemli etken matthew mcconaugheyin başrolde olmasıdır. ikinci sezonda yer almayacağını öğrendiğimde dünyam başıma yıkılmıştır tabiri caizse. dizi muhakkak onsuz da oldukça başarılı olacaktır ama söylentiler gerçek çıkar da brad pitt diziye dahil olursa oynadığı karakter rust cohle kadar ilgi görmez diye düşünüyorum. konunun ve karakterlerin mükemmel olmasının yanı sıra dizinin intro'su da gelmiş geçmiş en iyi intro'lardan biridir. kullanılan müzik ve teknikler dizideki sembolizmi oldukça yansıtıyor. intro'yu ileri sarmadan izlediğim tek dizi diyebilirim. aynı zamanda ilk sezonu en çok izlenme rekorunu da ele almıştır. ikinci sezonu özlemle ve heyecanla beklemekteyim
--spoiler--
Someone told me,time is a flat circle.And everything we've ever done or will do,we gonna do it over and over and over again.
--spoiler--
insana dizi izliyormuş değil de kitap okuyormuş hissi veren, bir zamanlar oz izlerken "hassiktir lan, ne dedi o öyle?" tepkilerini bize tekrar yaşatan dizidir. ayrıca rust cohle marla singer'dan sonra sigara içmeye yeni bir soluk getirmiştir. dizi takipçilerini sevidiren gelişme;

(bkz: camel sigarasının fiyatının düşmesi)
Cohle rust karakterinin düşünce olarak tamamen paralel gittiği dizi.
insanlar bunu yaparken harikalar yaratmışlar.
O kadar çok şey var ki anlayacak tekrar tekrar izlenmeli, izlemelisin.
efsane bir parodisi yapılmış dizi.

http://www.youtube.com/watch?v=AKcUdDWIHOI rust'ı oynayan adamın efsane yetenekli olduğuna inanıyorum. o konuşma tarzı, o el hareketleri; sesinden bahsetmiyorum bile. adam çok iyi taklit etmiş harbi.
canavar gibi bir ilk sezon geçirmiş dizidir. diziyi izleyeceklere tavsiyem, başlarda ki(yaklaşık 3 bölüm) ağır tempoyu baz alarak vazgeçmesinler, izlesinler.
izleyeceklere tavsiyem ilk 3 bölüm ağır diye izlemeyeceklerse siktirsin gitsinler izlemesinler.
senaryo bakımından zayıf olsa da oyunculuklarıyla, atmosferiyle, karakterleriyle, diyaloglarıyla, işlenişiyle sizi kendisine bağlayan dizi. öyle ki son bölümün sonunda ağlıyorsunuz ama dizide gerçekleşen bir olaya değil, bildiğin dizinin bittiğine ağlıyorsunuz. "daha yok mu ulaaan!?" diye bağırışlarınız falan fayda etmiyor. keşke böyle kaliteli yapımları her zaman görebilsek.
onun dışında harika soundtrackleri de var dizinin. hepsine ayrı ayrı göz atınız.
henüz izleme şerefine nail olamadığım dizi.

hakkında çok şey duydum ve okudum hatta arkadaşlarım da ısrarla önerdiler.
şöyle bir araştırayım nedir, ne değildir dedim ama bir de ne göreyim.
o da ne?

kadroda matthew mcconaughey gibi bir hollywood yıldızı neyse de aşık olduğum, hayatımın kadını var lan michelle monaghan.
sırılsıklam, deliler gibi aşığım bu dehşet-ül vahşet hatuna.
izlemediğim bir tane filmi yok.

2008 yılında oynadığı kartal göz filminden tutunda 2003 yılında kirk douglas ve michael douglas'ın başrollerinde oynadığı "babalar ve oğullar" filmine kadar.

bölümleri bir çırpıda 720p hdtv formatında indirip bir güzel arşivledim.
intro müziği ile insanın aklını başından alan muhteşem yapıttır.
sağlam bir oyuncu kadrosu ve jean christope grange romanı tarzında bir hikaye ve kurgu üzerinde ilerleyen bir dizi. giriş müziği ve görselliği harkulade. büyük bir özen gösterildiği belli olan sahneler, olayın kasvetini ve havasını iyi yansıtan görüntü işçiliği var.
hikayenin akışı iyi düzenlenmiş, bazı sahnelerde dikkat çeken ufak noktalar gerçekçiliği arttırıyor. ikinci sezonunda oyuncu kadrosu değişecekmiş galiba. bakalım nasıl bir psikopatın izini süreceğiz?. *

--spoiler--
rust - hayat yalnızca bir konuda uzmanlaşabilecek kadar uzun.
--spoiler--
Jenerik şarkısı çok güzel olan dizi.
büyük ihtimalle 66. emmy ödül töreninde de ortalığın amına koyacak olan dizi.
birazdan başlayacağım dizi. umarım breaking bad'in üstüne sırıtmaz.