1. 1.
    bir ağızlık ve kendi üstüne kıvrılmış silindir borudan oluşan,pistonlu,bakır üflemeli çalgı.senfoni ve jazz orkestralarının vazgeçilmez elemanı.
    1 ... sparkhan
  2. 2.
    üc tusu olan calgidir. basis sekilleri; 0,2, 1, 1-2, 2-3, 1-3, 1-2-3 seklinde 7 pozisyondan ibarettir. bu pozisyonlarda oktav cikarak diger notalara ulasilir.

hadi üsenmeyeyim notalari da yazayim (kiymetimi bilin ama):

0 : B - F - B
    2 : A - E - A
    1 : As - Es - As
    1 - 2 : G - D - G
    2 - 3 : Gs - Ds - Gs
    1 - 3 : F - C - F
    1-2-3 : E - H - E
    5 ... jazzmatass
  3. 3.
    görünüş olarak 3 tuşu var ne kolaydır bunu çalmak olsa da oturup çalan bir kişiyi izleyince ne kadar zor olabileceği düşünülüyor. aslında zorluk 3 tuşu olmasıdır. o 3 tuştan farklı notalar çıkarmaktadır marifet. ayrıca çalışılması içinde uygun ortam şart. zira kendisi bir davulla kapışabilecek kadar gürültülüdür. yada 300 400 dolara kıyıp bir susturucu alınması farzdır.
    ... osmanthegral
  4. 4.
    icinde kalmis sudan kurtulmak icin:

1. normal pozisyonda her bir pistona sirayla basarken kuvvetlice ufleyin.
    2. saat-aksi yonunde 90 derece (solak iseniz saat yonu) cevirerek 1. islemi tekrarlayin.
    3. bir kere daha 90 derece cevirerek (enstruman simdi bas asagi) kuvvetlice bos ufleyin.

su, enstrumanin çanından uzaklasacaktir.
    3 ... stern
  5. 5.
    serdar ortaç'ın "topu topu yedi nota ile kaç farklı beste yapılabilir ki?" sorusuna nazire yaparcasına, "sadece üç piston ile kaç farklı ses çıkarılabilir ki?" diye merak ettiğim enstrüman. üstelik gözlemlerime göre, pistonlara yarım da basılmıyor, her zaman tam basılıyordu. neyse ki geçen hafta bir trompetçiyle tanıştım ve merakımı giderdim. pistonlara basan elin baş parmağıyla çekilen sürgünün dikkatimden kaçmış olduğunu fark ettim. sürgünün jargonda muhakkak başka bir adı vardır ama ben bilmiyorum.
    ... jimmie jupiter
  6. 6.
    fransa 98'i güzelleştiren unsurlardan biriydi. stade de france demek, tribünde lacivert formayla şen şakrak trompet çalan fedailer demek...

ve tabi ki: (bkz: miles davis), bir de: (bkz: outlaws soundtrack)
    1 ... pulemjot kalashnikova
  7. 7.
    arturo sandoval gibi ruh hastalarının 6(altı) oktav çaldığı ensturmandır. ayrıca benim aşkımdır.
    ... satchboogie
  8. 8.
    muhteşem sese sahip enstürman. bak işte bu video daha da bir sevdirir kendini.

https://video.uludagsozluk.com/v/trompet-20282/

&feature=related
    4 ... bachus80
  9. 9.
    (bkz: eric miyashiro)
    ... satchboogie
  10. 10.
    bir gün çalma seni 3 gün geri atar. öyle nankör sazdır. aslında bu bütün üflemeliler için geçerlidir.

(bkz: saksafon)
    ... watermelonman