bugün

görsel

Tokat tan geçen yeşilırmak.
tokattaki müşterilerim hiçbiri birbirini sevme nefret ederler ama ben bi bütün olarak hepsini ayrı ayrı çok seviyorum, çok ekmeklerini yedim. 10 numara esnaftırlar kadir kıymet bilirler.
Kazma kürek milletin eşelediği il. Hakikatten manyak hazine var.
orta doğunun parisi

rize den sonra medeniyetin beşiği

ama önce rize.
Buranın insanı kadar memleketçi olanı çok az görürsünüz. Belki sivaslılar... Ama yok lan tokatlılar daha fena.

Tip: bir tokatlıyı sinirlendirmek istiyorsanız "yaprağıyla meşhur olan il mi olur ya ehe ehe" yapın, yüzde yüz sonuç veriyor. Şimdiden geçmiş olsun.
1. badal; merdiven
2. kelem; lahana,
3. Culuk; hindi, demekmiş tokat ağzında.
tokattaki müşterilerim hiçbiri birbirini sevmez nefret ederler ama ben bi bütün olarak hepsini ayrı ayrı çok seviyorum, çok ekmeklerini yedim. 10 numara esnaftırlar kadir kıymet bilirler.
insanlarının çok kaba konuştuğu bir şehir. Dünyaya açılmaları kaç yüzyıl sürdüyse kendi aralarında bir dil oluşturmuşlar ve dünyanın geri kalanının bundan haberi yok. Ayrıca kızları da neyse hadi söylemiyorum. Evet.
orta doğunun parisi

rize den sonra medeniyetin beşiği

ama önce rize.
Hz. Mevlananın "Tokat'a gitmek gerek ,Çünkü Tokat'ta insan ve iklim mutedil" diye övdüğü tek şehirdir.

15 yaşında bir sürü sabinin Çanakkale'ye gittiği şehirdir.

Osmanlıya molla Hüsrev gibi 4 tane şeyhülislâm kazandırmış sehirdir. Kanuni gibi padişahların yakın koruması da tokatlı idi.

Plevne kahramanı gazi Osman paşa ve kato kahramanı Aydoğan aydın ın Paşa'nın memleketidir tokat.
En çok göç veren Anadolu şehirlerinden biri
istanbul'a göç bakımından beşinci sırada tokatlılar var .
görsel

Atatürk'ün tokat belediyesini ziyareti.

Kasım, 1930.
elin, genelde surata, bazen de başka yerlere açık şekilde hızla çarpılması. askerde çavuşu tokatlamış bir arkadaşım vardı. rütbeli adam, ne cüret! *
Şamar.
Entry beş parmakta.
19 yıl yaşadığım lanet olası şehir
Neyse kurtuldum o gudubet yerden 2006 den beri istanbuldayim.
yiğidin harman olduğu medeni yer buradan çıkan vatanseverler genelde harbi vatansever atatürke ve osmanlı devletine saygı duyan seven ayrım yapmayan güzel insanlardır severim hepsini.
Kimse suratıma bu kadar sert şaklatmamıştı tokadı hayatın bu kadar güzel olduğunu ve o gün uyandım bir daha başka bir dünyaya işte o benim en tatlı tok adımdı.
4 yılımın heba olduğu iğrenç Anadolu şehri. Türkiye’nin en yobaz şehirlerinden biridir. insanları ne içiyor ne ile besleniyor bilinmez ama Halep’te yaşanır burada yaşanmaz.

Gitmeyin göndermeyin…
türkiye’nin en yobaz şehirlerinden biri değildir. Erzurum, trabzon, rize, konya, bayburt, gümüşhane, çankırı, kütahya gibi iller varken yerli nüfusunun neredeyse yarısı alevi olan tokata sıra gelmez.
baya yobaz insanlara sahip bir şehir doğrudur. misal ben küpe takıyorum diye lavuğun biri sokakta laf atmıştı, az daha dalaşıyorduk. genelleme yapmak gibi olmasın ama içkiye karşı olup gizli gizli içmeyi severler. yemek kültürü çok gelişmiş değildir. tokat kebabını yemenizi önermem. yaprağını alıp sarma yapabilirsiniz lezzetlidir. ben üniversite hayatımı burada geçirdiğim için çok pişman değilim en azından arkadaş çevrem iyiydi. yine de çok tavsiye etmem üniversite için.
Zamanında çok akıllı ve çağdaş olduğunu zanneden sağcı belediyesi tarafından “Tokata gitmek gerek” diye bir hastag kampanyası hazırlanmıştı. Düzeltelim;

Tokata gitmemek gerek!
abartıldığı kadar kötü bir yer değildir bence ama silik bir yer.
mesela nüfusu Amasya'dan çok fazla hatta belki de iki katı kadar ama Amasya daha Ön planda bir yer.

tokat'ı bu yönüyle maraş'a benzetirim.
Trabzon'dan çok büyük ve Malatya kadar bir yer ama ne vasfı var deseniz bir şey sayamam.

yine Amasya'ya kıyasla en az iki kat daha muhafazakar bir yer.
alevi nüfusuna değinilmiş ancak Amasya'da alevi nüfusu oranı daha düşük olmasına rağmen görülecek insan profilleri daha ılımlı.
tokat şehir merkezi 170 bin,
erbaa şehir merkezi 75 bin,
turhal şehir merkezi 65 bin,
niksar şehir merkezi 40 bin,
zile şehir merkezi 35 bin gibi yerleşimlere sahip il.

almus, artova, başçiftlik, pazar, sulusaray, yeşilyurt şehir merkezleri nüfusu 4-30 bin arasında değişmekte.
Tohat :tokat
Büyük aşklara şahit olan şehirdir. Sonra düşünüce o aşk acılarının tokat gibi etkisi oluyor.