bugün

yüzüklerin efendisinde sarumanın yancısı, theodenin yalakacısıdır. sarumanı bıcakladıktan sonra legolasın okuyla hakkın rahmetine kavusmustur.

(bkz: grima ölmedi kalbimizde)
her ne kadar sevilmese de, enfes bir shakespearean karakterdir. sevgisiz kalmış, sineye çekilmiş ve tefe konulmuş, içinde biraz iyilik olsa da artık ondan da kalmamış, kaybedecek pek bir şeyi olmayan, güvenilmez ve yüzüne bakılmaz olmasına rağmen birini sevecek cesareti bünyesinde gösteren, bu uğurda yurdunu bile satan, eowyn'in aşkı, kabullenmesi ve ufak bir dokunuşu için koskoca rohan krallığını ateşlere atan biri grima wormtongue. üzerine sayfalarca analiz yazılabilecek bir karakter.
Legolasın bu karekteri neden öldürdüğünü bir türlü anlayamadım. Adam sarumanı öldürmüş işte theoden de in aşağı grima diyordu pezevenk öldürdü garibi.
(bkz: grima solucandil)

sarumanın ayakçısı, altın konakta gimlinin üstüne bastığı karakter.
brad dourif in yardırdığı karakter.

--spoiler--

extended versiyonunda, theoden tarafından kendisine verilen ikinci şansa, kendisine açılan kucağa büyük bir hevesle geri dönmek üzereyken saruman ın gıcığa bağlaması üzerine "sikerim lan belanı" temalı aksiyonu son şakasını yaptı esprisini akıllara getirmiş, lakin ölümü yürek burmuştur. ben tolkien olsam sauron un planlarının grima tarafından gandalf a iletilmesi tarzı bir yaklaşımda bulunurdum.

--spoiler--