1. 1.
  John Steinbeck'in dünya klasikleri arasına girmeyi başarmış kitaplarından biri.
  6 ... sulh
 2. 2.
  (bkz: gazap üzümleri)
  1 ... dramtatatam
 3. 3.
  Eser, Joad ailesinin öyküsü etrafında yüzyılın başında açlığa, zulme ve sömürüye direnen milyonların öyküsüdür. topraklarından koparılan ve iş bulma umuduyla yollara dökülen yoksul tarım işçilerinin hayatta kalma mücadelesidir.
  http://www.tulumba.com/st...tem.asp?ic=zBK983197FN776
  -1 ... syda
 4. 4.
  ekonomik kriz döneminde insanların neler çektiğini ve nasıl horlandığını anlatan john steinbeck kitabı.
  alıntı:gazap dolu tanelerden henüz ilki ağzımdayken...
  1 ... hiccup
 5. 5.
  John Steinbeck'in topraklarından sürülüp, Kaliforniya'ya çalışmak için gitmek zorunda bırakılan çiftçi ailelerin dramını anlattığı romanıdır. Romanın sonu çok çarpıcıdır. Açlıktan ölmek üzere olan bir adama Rosasarn'ın göğüslerindeki sütü içirmek zorunda kalışıyla noktalanır kitap.
  1 -3 ... heathcliff
 6. 6.
  her ülkede belli bir dönem yaşanmış veya yaşanacak olan yapay felaketin anlatıldığı roman. insan oğlundan iyi yok, insan oğlundan kötü yok.

  ekleme:başlığın türkçesinin nesi vardı ki ? "gazap üzümleri" aynı şey işte. hem de türkçe. hani dikkat ediyoruz ya türkçe kullanımlara...
  2 ... kekistanlihobbit
 7. 7.
  baskıya ve yoksulluğa karşı direnişin destanıdır. 1930'lu yıllarda, amerika'daki büyük göçte, dayanışma ve yoksul insanların örgütlenme efsanesidir.
  3 ... annabell lee
 8. 8.
  bu kitabı okuduktan sonra eminim oklahoma ne boktan bir yermiş diyeceksiniz.
  ... gotunden entry uyduran adam
 9. 9.
  Gazap Üzümleri

  Steinbeck'in klasik eserinin John Ford uyarlaması bu film yalın bir gerçeklikle, insanın kaldıramayacağı kadar kasvetli bir dönemi anlatıyor. Henry Fonda başrolde. "Büyük Buhran" döneminde insanların çektiği sıkıntıların ve bu sıkıntıların katlanarak çiftçiler üzerine binmesinin hikayesi. Yerlerinden edilen çiftçiler, çareyi California'ya (bizim taşı toprağı altın istanbul gibi) gitmekte bulurlar ama yokluk içinde yokluk. Üstelik aynı kesimin haklarının yenilmesi bitmedi bir de aşağılanmaları. Dönemin feodalite benzeri zihniyetine ağır bir eleştiri içeren eser, eşitliğe vurgu yapıyor. 8.2/10

  Filmi bir klasik ama romanı da kesinlikle okumak gerek.
  1 ... paradigma
 10. 10.
  john steinbeck'in oklohama'da çiftçilik yapan joad ailesinin uzun süren kuraklığın ardından koliforniyaya göç etmesini anlatan romanı. kaliforniya'da portakal ve üzüm bahçelerinde kolayca iş bulabilecekleri umuduyla(banka yetkilileri böyle telkinlerde bulunuyorlar) göç ediyorlar. ancak umutları acıya(gazap) dönüşüyor.
  ... zebun