Advertisement

 1. 1.
  sinemada en iyi şeylerin
  rastlantı sonucu ortaya çıktığına inanan,
  yaptığı filmlerde kızılderililere
  ölü rolü vermeyi pek seven yönetmen..
  -1 ... piano-forte
 2. 2.
  (bkz: men without women)
  (bkz: how green was my valley)
  ... panapa
 3. 3.
  en fazla oscar kazanan yönetmen
  ... verbascum
 4. 4.
  (bkz: jon lord)
  ... darklove
 5. 5.
  ABD'li yönetmen. Stagecoach ve The Searchers gibi kovboy filmleriyle tanınır. En iyi yönetmen Oscar'ını, 1935, 1940, 1941 ve 1952 yıllarında kazanmıştır.Akira Kurosawa, Martin Scorsese ve Steven Spielberg gibi yönetmenlerin de ilham kaynağı olmuştur.
  ... meraklikedi
 6. 6.
  objektif sinemanın babasıdır. elinde yazılı bir metin ya da senaryo olmadan sete gidip şaheserler çektiği çok olmuş adamdır. western filmleri'nin en aranan yönetmenidir. filmlerinin tek bir planından, o planların işaret ettiği herhangi bir şeyden abartısız bir film yapılabilir.
  1 ... jacklin kulema
 7. 7.
  clint eastwood'u spagetti western filmlerinden alıp, hollywood'a kazandıran adam, iyi mi yapmış kötü mü yapmış bilemeyiz fakat şu gerçek var ki eastwood reiz bu adam sayesinde dünyaca ünlü bir aktör olmuştur.
  1 ... force un strong oldugu adam
 8. 8.
  Normandiya çıkarmasını bizzat orada bulunarak filme alan yönetmenlerden biridir.
  2 ... cockolate
 9. 9.
  IMDB'ye göre ku klux klan'ı övdüğünden dolayı ırkçı bir film olarak görülen 1915 yapımı the birth of a nation'da yerli halkı zenci eşkıyaların elinden kurtaran ku klux klancılardan biridir. tabii kkk'ler kukuletalı oldukları için kimlikleri tespit edilemez.
  ... hugo barrett
 10. 10.
  (d. 1 Şubat 1894, Cape Elizabeth, Maine, ABD – ö. 31 Ağustos 1973, Palm Desert, Kaliforniya, ABD), ABD'li yönetmen. Stagecoach ve The Searchers gibi western türü filmleriyle tanınır. En iyi yönetmen Oscar'ını, 1935, 1940, 1941 ve 1952 yıllarında kazanmıştır.

  Akira Kurosawa, Martin Scorsese ve Steven Spielberg gibi yönetmenlerin de ilham kaynağı olmuştur.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Ford
  ... hasmet ibriktaroglu