1. 1.
  Falco tinnunculus.
  Kartalgillerden*, leşle beslenen bir tür kuş.
  http://www.hlasek.com/fot...alco_tinnunculus_4500.jpg
  1 -1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  argoda "maddiyatçı" anlamına gelen söz.
  ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  süper baba dizisinde dedenin kızdığı zaman fiko'ya söylediği söz. * *
  3 ... peyderpey
 4. 4.
  Aziz Nesin öykülerinden birinde, futbol sever bir kadın kahramanın lakabı.
  ... noname
 5. 5.
  "Kerkenez / Kes
  1969, 110'', ingiltere
  Yönetmen: Ken Loach
  Senaryo: Barry Hines, Tony Gammet
  Görüntü Yönetmeni:Chris Menges
  Müzik: John Cameron
  Kurgu: Roy Watts
  Oyuncular: David Bradley, Freddie Fletcher, Lynne Perrie, Colin Welland, Brian Glover, George Speed"

  üçüncü uluslararası işçi filmleri festivali kapsamında da gösterimi yapılan harika filmerden biri.

  bazılarına göre yaramaz bana göre ise hiçbir otoriteye boyun eğmeyen bir çocuğun hikayesi anlatılmakta. casper espirili aynı zamanda zeki bir çocuk. tek korkusu abisi gibi madende çalışmak. film harika. mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir. içimizde bir yerde kalan çocuk anılarınızı hatırlamak için izlenmesi şiddetle tavsiye edilir. kitapçıdan çaldığı kitap ile bir doğanı tek başına eğiten müthiş zeka casper'ın hikayesi.

  film esprilerle dolu, bütün karekterler harika. bir komedi filmi değil ama bir çok komedi filminden daha başalı. bizdeki hababam sınıfındaki şener şen'in oynadığı beden öğretmini sahnesinin nerdeyse birebiri bu filmde de var.
  3 ... sahaf
 6. 3.
  hasankeyf'te bolca vardır bu kuşlardan. kayalıklarda barındıklarından, yapılmakta olan ılısu barajından ötürü hasankeyf'teki nesilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
  ... ruvo
 7. 4.
  parmakları yakalamaya yarayacak biçimde kuvvetli ve çengel tırnaklıdır. kanatları sivri ve ay şeklindedir. vücut boyları yaklaşık 34 cm kadardır. dişiler genellikle erkeklerden daha büyüktür. avlarını enseden ısırarak öldürürler ve ayaklarıyla taşırlar. gözlerin altında aşağı doğru uzanan birer siyah leke vardır. erkeklerde başın üstü ve ense mavimsi gri, dişilerde kırmızımsı siyahtır. besin olarak yaz aylarında böcek, kurbağa, kertenkele ve küçük kuşlarla; kış aylarında ise küçük fareleri tercih ederler. avrupa, asya ve afrika’da dağılış gösterirler. ülkemizin de hemen hemen her tarafında dağılış gösteren yerli kuştur.
  ... uurz
 8. 5.
  eskişehir'de bir pub-bar.
  ... dhennise
 9. 6.
  Yukarıdaki tanımlamaların bir çoğunun düzeltilmesini gerektiren bir kuş türüdür. Zira kerkenez leşle beslenmez. Avlarını biriktirir sonra yer. Sebebine gelince uçuşta %7 lik bir enerji tasarrufu sağlamak içindir. Diğer yırtıcı kuşlar peki neden enerji tasarrufu sağlamıyor salak mı? gerizekalı mı derseniz şayet cevabı şu şekildedir: Kerkenez havada asılı kalarak dengede durur ve avını arazide tarama yaparak arar. Şehir hayatına uyum sağlamış bir doğan türüdür. Hatta dünyadaki en yaygın yırtıcı kuş türüdür. Doğancılık, şahincilik faaliyetlerinde avcılıktan ziyade akrobasi kuşu olarak kullanılır. Nerden mi biliyorum kerkenez manyağıyım da oradan. Doğancılık ve şahincilik faaliyetlerine başlamak isteyenler sözlüğe kayıt olup mesaj yoluyla bana ulaşabilirler. Kerkenezin ne olduğunu öğrenmek görmek isteyen arkadaşlarımızın dikkatlerini sündürüyorum aşağıdaki videoyu dikkatli izlemesi tavsiye olunan bir kuştur.

  https://video.uludagsozluk.com/v/kerkenez-22996/  Dikkatli izlenirse rüzgar ne kadar şiddetli olursa olsun, vücudu ne kadar sarsılırsa sarsılsın,
  başı 1 milimetre dahi oynamayan kuştur. Jiroskop denilen alet bu kuşlardan tasarlanmıştır. Jiroskop gemilerin yüksek dalgara rağmen füze veya roketlerini namlunun hedefi şaşmadan vurmasını sağlar.
  1 ... arkaik2
 10. 7.
  ekmek teknesi

  ekmek teknesinde nusret babanın çırağıdır. geçen kim milyoner olmak istere katıldı ve ilk soruda elendi savaş dinçer haklıymış bu lakap konusunda.
  2 ... malumat furus