bugün

teknik bilgisi yüzünden tekmelenesi elemanların çalıştığı bir tekno market.
aynı malı yan taraftan %30 indirimle alınabilindiği ve bunu herkes tarafından bilindiği ama buna rağmen enteresan bir şekilde mağza sayısını artırabilen mağazalar zinciri.
aynı zamanda insanların "aman sende biraz fazla para vereyim garantisi olsun güvenilir olsun" düşüncesinin hiçde gerçeği yansıtmadığı kuruluştur kendisi. örnek vermek gerekirse bugün bi iş arkadaşımdan gelen mail verilebilir.

TEKNOSA MAĞAZASINDAN ÜRÜN ALIRKEN BiLiNMESi GEREKENLER.

- ALDIĞINIZ ÜRÜNÜ AYNI GÜN iÇERiSiNDE HERHANGi BiR NEDENLE (BOZUK ÇIKMASI, ALDIĞINIZ CiHAZLA UYUM SAĞLAMAMASI, SATIŞ ELEMANLARININ SiZi YANLIŞ YÖNLENDiRMESi V.B) DEĞiŞTiRMEK iSDEDiĞiNiZDE ÜRÜNÜ ALDIĞINIZ GÜN iÇiNDE GERÇEKLEŞTiRMEZSENiZ %15 ÜCRET ÖDEMENiZ GEREKiYOR.

- UYUMSUZ VE BOZUK ÜRÜNÜ ALMAZSANIZ ÜRÜRNÜ TEKNiK SERViSE GÖNDERiYORLAR. TEKNiK SERViSTEN GELDiKTEN SONRA GENE SONUÇ ALAMAZSANIZ SiZi 4445599 NOLU ÖZEL HAT NUMARALARINA (iSTANBUL'A ) YÖNLENDiRiYORLAR.

- BELiRTiLEN NUMARADAN CEVAP VEREN OPERATÖRLER ŞiKAYETiNiZ RAPOR EDiP KONUNUN ARAŞTIRILACAGINI SiZE GERi DÖNÜLECEĞiNi iFADE EDiYORLAR. FAKAT iKi HAFTA iÇERiSiNDE DÖNEN VE BiLGiLENDiREN OLMUYOR. SiZ TEKRAR ARAYINCA SATIŞ MAĞAZASI iLE YAPILAN GÖRÜŞMELERDE DOĞRU ÜRÜN SATILDIĞI BiLGiSiSNiNE ULAŞIYORSUNUZ.

- TEKRAR SATIŞ MAĞAZASINA DÖNDÜĞÜNÜZDE 15 GÜNLÜK ÜRÜNÜ DEĞiŞTiRME SÜRESiNi AŞTIĞINIZ iÇiN YAPABiLECEKLERi BiRŞEY OLMADIĞINI SÖYLÜYORLAR

- SONUÇ: BOZUK VEYA CiHAZINIZLA UYUMSUZ ÜRÜNLE BAŞBAŞA KALIYORSUNUZ BU ÜRÜNÜ iLGiLi MAĞAZADAN 7 iŞ GÜNÜ iÇiNDE ALMAZSANIZ BiRDE KARGO PARASI ÖDEMEK DURUMUNDA KALIYORSUNUZ....
3 gün önce aldığım LCD televizyonun alt sehbasını ürünü alırken bir hata yapıp 139 ytl'ye almayınca 1 gün sonra aynı malı 380 ytl'ye satmaya çalışan firma.
2007 verilerine gore Turkiye'nin en buyuk 500 bilisim firmasi siralamasinda 10. olan, sabanci holdinge ait magazalar zinciri.
http://www.kobi-efor.com.tr/haber_detay.asp?id=2307
25+5 philips boş dvd'leri 17 ytl 500 kuruşa alabileceğiniz teknoloji marketi.
fena kazıklayıcıdır. tuttumu affetmez en az 100 ytl geçirir.
kazıklar, sıkar, eder lafları yüzünden girmeye korktuğum bir yerdi kendisi. taa ki bana hayatımın kıyağını yapana kadar.

uzun zamandır almak istediğim bir makinaydı canon eos 350d. küçük bir araştırma sonucu piyasaya fiyatının 1.400 ytl olduğunu görmüştüm ve yıkılmıştım. bu küçük araştırma sonrası sadece laf olsun diye kadıköy teknosa'ya girdim ve makinayı sordum. ellerinde son bir tane kaldığını söylediler. korkarak fiyatını sordum. 999 ytl dediler. kısa bir süre aptallık yaşadıktan sonra kredi kartıma davrandım ve makinayı hemen oracıkta aldım. piyasaya taktığım 400 kağıtta bir tele objektif aldıracak şimdi bana.

kısacası her daim takmıyor fiyat olarak. bazen de şiir indirimlerle hayallere ulaşmanın yolu oluyor.
örneğin bir mp3 player alınacak ise teknosa fiyatlarına göre para hazırlanır. daha sonra mp3 player başka bir yerden alınır ve kalan para ile ''kazık yememiş'' olmanın gururunu yaşar, doya daya harcanır, kendinizi uyanık zanneder, mutlu olursunuz.
Sadece satana kadardır.
yaygın servis ağına sahip olduğu için tercih edilen (örneğin mersinden aldığınız cihaz bozulunca izmir deki herhangi bir bayilerinde kavga çıkarabiliyor, çirkeflik yapıp işinizi görebiliyorsunuz)teknoloji marketi. bimeks ve media markt tan hallice.
kısaca özetlemek gerekirse aşağıdaki gibidir. aşağıda aynı iki ürün için iki fiyat bilgisi verilmiştir.

http://www.hepsiburada.co...248&productid=bd96543

http://www.teknosa.com/Cu...ITAL_FOTOGRAF_MAKINESI873
pahalıdır. ama ara sıra öyle indirimler yaparlar ki, bir ürünü piyasının 100 lira aşağısında görünce ağzınız yere düşer. *
-piyasa? teknosa? daha ucuz? diye triplere sokar insanı.
sonunda gemlik'te bir şubesi açılan tekno tükkan.
ilk mağazacılık girişimi olan sharp mağazalarının klik konseptine dönüşmesinden bir kaç yıl sonra son nokta olarak teknoloji mağazacılığı konseptiyle aradığı tadı almış bir holdingin bir şirketinin herhangi bir yerdeki mağazasının adı.
Mecidiyeköy'de ki şubesinde Kore'li güvenlik görevlisi vardır. Bu olay teknosa'nın uluslararası güvenlik politikasına dönüşmüştür.
sadece bataryası şarj olmuyor diye verdiğim dizüstümü kaybeden teknoloji marketi. çözüm olarak teknosada harcamak için çek yada aynı marka laptop vermeyi teklif ettiler fakat paramı çatır çatır geri aldım. burdan köydeki dayımlar olmak üzere herkese seleniyorum, sakın teknosa'dan alış veriş yapmayın. paranıza yazık.
sonunda gorulmeyen bir yumusak g olduguna inanmaya basladigim teknoloji marketidir. telafuz problemi olanlar denk gelmistir belki de bana, bilemedim simdi...
çalıştıkları yerin sabancıya ait olmasından mıdır bilinmez , çalışanlarının sabancı holdingin ortaklarındanmışcasına "istersen alma" tavrına büründüğü mağazalar zinciri.

(bkz: kibir zincirini kıramayan işçi)

(bkz: işine karşı aidiyeti abartmak)

dipçik : bugüne kadar rastlanılan teknosa çalışanlarının tavırlarına göre yorum yapılmıştır.asla kendini bilen,işini layıkıyla yerini getiren çalışanları kapsamamaktadır.
insanı çileden çıkaran teknoloji market.

laptopumu televizyona bağlamak için bir s-video kablosu almak amacıyla girdim içeri. ufak bir araştırma sonucu uygun gördüğüm bir s-video kablosunu aldım. emin olmak için görevliye 'laptopu tv'ye bağlamak için bu kabloyu kullanabilir miyim?' şeklinde gayet masumane ve basit bir soru sordum. cevap olarak 'sanırım kullanabilirsiniz. ama siz bir başka arkadaşa da sorun.' dedi görevli. kaçarcasına uzaklaştı yanımdan. ben de cahilliğimi gidermek için bir başka görevliye yöneldim ve aynı soruyu yönelttim. 'emin değilim, bir başka teknosa elemanına sorarsanız iyi olur.' cevabını aldım. e kardeşim sen nesin? migros çalışanı mısın? sokaktan mı topladılar sizi?

neyse ki gözümü karartıp aldığım kablo işe yaradı. yoksa çok daha uzun bir süre kulaklarını çınlatmaya devam edebilirdim.

her köşe başına bir teknosa açılsın iyi güzel. açılsın da... içine de teknolojiden anlayan en az 2-3 eleman konulsun. yada teknoloji marketi yerine, teknoloji bakkalı denilsin teknosa'ya.
7/24, mağaza vitrinlerinde, teknolojik ürünlerinden çok beyonce u göreceğiniz mağazalar zinciri. öle 1-2 saat değil, bütün gün beyonce konser görüntülerini döndürürler ekranlarda. insanın da başını döndürürler. yok öle beyonce dan falan değil. her yer parıl parıl ekran olunca ve her ekranda aynı şey olunca insan acayip strese giriyor. alışveriş yapası falan da gelmiyor. müşteri çekme potansiyellerinin %75 ini beyonce dan aldıkları gibi aynı potansiyeli kaybettikleri de kesin. ayrıca karşı mağaza da 20 milyona olan malı 30 milyona satmaları da acayip gariptir. aynı mal ya, kalite farkı falan yok! aynısı yaa :s
şöyle bir olayın yaşandığına tanık olduğum teknoloji mağazasıdır: bir müşteri, bakmakta olduğu mp3 çaları göstererek, kaç saat müzik çalabildiğini öğrenmek için yanında dikilen çalışana soruyor:

- bu ürünün şarjı ne kadar gidiyor?

cevap kısa ve net:

+ ne kadar kullandığınıza bağlı.
polende 60 tl ye satılan bi kıytırık usb adaptörü için 170 tl isteyen kurum. kar amacıyla düşük maaşlı, güvenlik görevlisi tadında elemanlar çalıştıran kuruluş.
(bkz: keknosa)
uzak durulması gereken yer..
her soruda başka bir çalışana yönlendirildiğiniz ve ürünlerin ekstra pahalıya alındığı teknolojo merkezidir.