bugün

Iki tane bonzaici orospu cocugundan (biri bicakli) sebepsiz yere dayak yedigim yerdir orasi.Agzim burnum kan icinde biriside sormadi biseyin var mi diye ya iste o zaman tovbe ettim.Dedim bir daha istanbula gelmek yok.
Tatlı su solcuları tarafından mazlum ve gariban ilan edilen insanlara sahip sikik semt. Hiç gitmedim ama gaziosmanpaşa'dan pay biçiyorum. iğrençsiniz ibneler.
istanbulun hızlı semtlerinden (di!) kentsel dönüşümden sonra ne olur bilinmez...
1 milyon dolara aldığın bir daireyi ucuza kapattım diyebilirsiniz emlak balonu o derece şiş durumda.
burada büyüdüysen hayatı öğrenmede 1 adım öndesin demektir. 13-14 yaşında pişmiş olursun kısaca.
her çeşit insan vardır zencisi,çingenesi,kürdü,hayattan umduğunu bulamayanı,anadoludan iyi bir hayat yaşamak için göçüp geleni ufakta olsa hepsinde umut vardır.belki yıkılan binalarla birlikte bu umutlarda enkaz altında kalmıştır.
-Çalıştırmıycaklarmış bizi tarlabaşında hiçbirimizi.
+ y*rraamı yerler y*rramı, y*rramı yersin lan çalıştırmıycaksın!

Diyaloğunu akıllara getiren semt.
istanbul'un var olan ama nedense görünmez olan semti.

O kadar iki yüzlü bir halk işte.
eski cıvıltısı kalmayan efsane. kimseler kalmamış mahallede, dönüşüm falan derken yıkmışlar bir çok evi. madde piyasası sürüyor tabi görülen kadarıyla. istanbul'un bir zamanlar hareketli şimdi yorulmuş çocuğu.
bugün anladım ki tamamen bitmemiş. acilen içindekilerle birlikte imha edilmesi gereken virane.
Gitmeyin, görmeyin.
Uyuşturucu doğu göçmenleri travestiler tekstil atölyeleri hırsızlık akla gelen kelimelerdir.
karanlık adamlar, etini satan kadın-adamlar, arnavut kaldırımlarının şahit olduğu şiirler, kitaplar, filmler, komalar, mezbeleler.
eskiden çok takıldığım yer.
görsel
görsel

1955-2018.

Karakurum sokak ile sakızağacı caddesinin kesiştiği köşe ...
istanbul'a ilk gelişimde beni 2 gün misafir eden istanbul'un ortasında ama bir o kadar istanbul'dan uzak semt. 2 gece kaldığım otel gece başına 3 kez basılınca apar topar başka bir yere gitmiştim. meğer her türlü dalaverenin döndüğü otellerden biriymiş ben gibi gariban anadolu çocuğu ne bilsin bunu.
Cumhuriyet öncesinde Nüfusunun ezici bir çoğunluğunu Gayrimüslimlerin oluşturduğu Beyoğlu semtidir. Pera'da bulunan konsoloslukların cumhuriyetle birlikte ankara'ya taşınması, genç cumhuriyetin beyoğlu'na üvey evlat muamelesi yapması ve 6-7 eylül olayları gayrimüslimlerin bölgeyi terk etmesine yol açmıştır. Bugün zihnimize kazınmış olan Tarlabaşı imgesi, bu süreçlerin sonucu olarak mahallelerin işgalci yerleşimlere mekân olmasıyla tamamlanmıştır. taksim 360 projesi'ni ise bahsettiğim imgeyi kökten değiştiren hareketlerin başlatıcısı olarak görebiliriz.
Ahmet Ümit kitapları bir, kayıp şehir dizisi iki... Fena halde tarlabaşını cezbedici kılıyorlar gözümde. Tarihi dokusu ve kozmopolit yapısı beni kendine çekiyor.
Bir gün sokaklarında kaybolmak istiyorum. inş bıçağı takmazlar. *
Sana orada bir şey olmaz diyarbakırlı.
2012 yılında sosyoloji masterı yapan arkadaşımla alan araştırması süresince epey gittigim yer. Çocuklarla ilgili olan bu araştırmada cocukların sürekli suç içerisinde bir hayat sürmelerinden mütevellit kahir ekseriyeti polis olmak istiyordu. Günlük alan araştırmamız bittikten sonra beyogluna geçip arjantin bardak da soguk bira içerdik. Bahar sıcağında güzel günlerimizdi. Tarlabaşı gerçek bir film sahnesi gibidir. Beyoglundaki bir çok seyyar meslek sahibi orada oturur. O harika midye dolmalar tarlabaşındaki mardinliler tarafından yapılır. O yıllarda beyogluna bakan tarafları turistlere günlük kiralanmak için birer birer rezidans yapılmaya başlanmıştı. Bir çok erasmus ögrencisi burada kalırdı ve sıkça girip çıkmama rağmen herhangi bir sorun yaşamadım. "Mahalleden" olduk belki de kimbilir....
Ha Tarlabaşı sokaklarını gezmişsin ha 20 katlı bir bina da kendini aşağı atmışsın. Aynı risk.
Sıkıntılı bir yer. Bilinçli bir şekilde buraya girmek her babayiğidin harcı değildir. Bilmeden girmekte mümkün. Kayboldum ayağına tarlabaşında başına vukuat gelmeden dışarı çıkabilir. Bir de Ağır Roman ile ünlenmiştir.
beyoğlu'nda bulunan çingene semti.
taksim'in aşağısıdır.
ahmet ümit'in beyoğlu'nun en güzel abisi adlı romanının bir bölümünün geçtiği istanbul semti.
istanbul'un en nezih semtidir. Elit Türkler yaşar.
1986; Tarlabaşı, istanbul.

görsel
Hayaller Nisantaşı gerçekler tarlabaşı.