bugün

yıllar önce konaklamak zorunda kaldığım bir köyün tuvaletinde görmüştüm bu yaratığı , bir hayli büyüktü. o zaman ki köyün tuvaleti de ne hikmetse dışarıdaydı , neyse sıçmak üzere dışarı çıkıp tuvaletin kapısını açmamla kendisiyle karşılaşmam bir oldu. hadi götün yiyorsa sıçta göreyim edasına bakışları vardı. onu görmemle birlikte topuklarım götüme vura vura odama kaçmıştım. o gece altıma sıçmamak içinde kendimi zor tutmuştum.
son zamanlarda aşırı sempati beslediğim örümcek tipidir. tüyleri epey şirindir, okşayası geliyor insanın. şu eşek kadar yaşımda biraz daha sorumluluk sahibi olmayı becerebilirsem almayı düşünüyorum efenim. evde zaten yalnızım, arkadaş edinmiş olurum.
duvarda yürüyen avuç büyüklüğünde örümcek görünce akla gelendir. aman dikkat.
gerçekten görünüşüyle ve kendine özgü avlanma biçimiyle harika bir örümcek.

şimdi göreceğiniz tarantula fotağrafları http://www.eklembacakliyiz.com/ adresinden Erkan adlı üyeden alıntıdır. kendi beslediği tarantuladır. fotoğrafrlar 3 yıllık bir periyodu içerir sırasıyla gelişimini görebilirsiniz.

adı nefertiti

görsel burada uzun süre kaldığı mağarasından çıkıyor. kabuk atmak için.

görsel burada kabuğu atmak için tuş pozisyonuna geçiyor yani ters dönüyor.

görsel erkan bey uzun süre beklemiş kabuk değiştirme anını görüntülemek için ancak saat 1 den sonra yatmış.

sabah kalktığında ise durum bu...

görsel

görsel kabuğunu değiştirmiş ve kabuğu hemen yanında.

görsel

görsel bu dişi olduğunun kanıtı yumurtalıklar.

görsel burada yaklaşık 6-7 cm

görsel aradan belli bir zaman geçtikten sonra tahminen 6-7 ay sonra tekrardan kabuk değiştiriyor.

görsel

görsel bu üstünden attığı kabuk.

görsel belli bir süre sonra tekrar yenileniyor. bu 3. kabuk değişimi.

görsel yine çıkardığı kabuk sahibinin elinde.

görsel son hali bu yani yüklenen fotoğraflara göre öyle. ama en son fotoğrafta 8 ay önce eklenmiş muhtemelen şimdi biraz daha iridir.

görsel

erkan bey çiftleştirmek için yanına bir erkek koymuş ancak nefertiti hanım afiyetle yemiş bu erkeği.
http://www.japanesebugfight.com
videolarını bu siteden izleyebilirsiniz.
değişik boyutlarda olan 20 yıla yakın yaşadığı söylenen son derece zehirli bir örümcek türü.
Kis boyunca yavrusu kapinin onundeydi o zamanlar normal orumcek boyundaydi. .

10 gundur yokum nasi degismis.

kocaman olmus . Annem gazeteyle uzerine saldirdı. ölür mu bu tarantula. Ama niyeti sadece uzaklastirmakti. anneme saldirmasa bari oc için. Kimseye saldirmasa..
daha yavru iken perdede dolanıyordu. Dokunmadim. Az evvel koltukta uzanıyorken farkettim ki 1 cm olmuş.
Asil bir görünümü var.
Araknafobya filminden beri tirstigim hayvan. Gece gece yatagimda orumcek gezince aklima geldi.
alerjik sorunları olmayan biri için, en zehirli türünün ısırmasıyla bile tehlikeli olmayacak örümcek türüdür. ancak aralarında öyle türler vardır ki; ısırdığı yere onlarca kilo demir gülle düşmüşcesine ağrıtan zehre ve 3 cm ye kadar çıkabilen dişleri mevcuttur. hadling yapılması sakıncalı olabilmektedir. tecrübeylen sabittir.
Tarantulalar iki buçuk yıl yiyeceksiz yaşayabilirler.
Tuylu,kimil kimil,urkutucu bir yaratik.
en korktugum 2 hayvandan birisi, ikinci kopekbaligi.
Beslemeyi düşündüm arkadaşımın ki elinden kaçınca evi karantinaya aldı kafama dank etti. Tövbe.
https://www.google.com.tr...=859#imgrc=75YW0asf-GOrOM:
1000'e yakın çeşidi bulunan tüylü örümcek.

aslında ürkütücü görüntüsüne rağmen oldukça uysal bir hayvandır tarantula. insana pek zararı olmaz. tehdit altında olduğunu düşünmediği sürece saldırma huyu da yoktur. bilinir ki, bir arının sokması bile bunun ısırmasından daha toksiktir.

görmeyen 8 gözü bulunur. bacaklarındaki tüylerle algılar nerede olduğunu falan. çiftleşme sonrası dişiler tarafından mideye indirilirler genellikle. kaçmayı başaranlar hayatta kalır. dişilerin ömrü daha uzundur bu nedenle.

kedi ve baykuştan sonra en sevdiğim hayvanlar sıralamasında 3.'dür tarantula. aslında örümcekleri genel olarak severim, ama tarantulanın yeri bir başka. özellikle en sevdiğim renkle bir araya geldiğinden kobalt mavisi ise (korkan bakmasın lütfen):
https://www.myhomenature....ZFvXXbnKXXa_677474199.jpg

erkek arkadaşımın bir arkadaşı besliyor 2 tane. gözüme kestirdim "bana da" diye tutturdum. gerçi böyle bir şeyi eve sokarsam annemle papaz oluruz sanırım ama dur bakalım...