bugün

haydar : hava mı alıyon ?

armağan : hıı. sıkıldım biraz. sabahtan beri aynı mevzu.

haydar : nasıl ?

armağan : bizim kızlar… akılları fikirleri aşkta meşkte. başka hiçbir şey düşündükleri yok. oysa hayatta daha ciddi şeyler de var… bunları niye sana anlatıyorum ki. belki de seni kendime benzetiyorum da ondan. senin de önceliğin okuyup adam olmak. aşk meşk… bunların benim için değeri sıfır.
haydar: sıfır bir değer değildir. bir sayı bile değildir. anca başka bir sayının yanına gelince değer yaratır. tıpkı sevda gibi… sevdanın da tek başına bir değeri yok… ille de biri olmalı. sıfır ne kadar çoksa sayı o kadar çoğalır. sevda ne kadar çoksa insan o kadar çoğalır, büyür…

7 numara

görsel
eğer batı bulmuş olsaydı sıfırı kullanmak günah olurdu. müslüman birisi bulduğu için helaldir kullanmak.
(bkz: sana bayram tatili 15 gün olsun kardeş)
ulaşılması mümkün olmayan mutlak stabilitedir. sonsuz huzur.

(bkz: mutlak sıfır)
fibonacci tarafından avrupalılara tanıtılan rakam.
kelime anlamı olarak boş demektir.
latincesi zephyrumdur bugünki avrupa dillerindeki sıfır rakamının kökü buradan gelir.

bu 0 olmasa şu an bunu okuyor olmazdınız, akıllı olun.
Evrende pratikte karşılığı olmayan şey, bir şey yok değildir sadece var olmamıştır. Tam anlamıyla algının kaprisi durum.
görsel
şu an itibariyle tarih 15.04.2022, saat 06:04.

sıfır akıllı telefon boyutunda bir cihaz olacak. istediğiniz her konuda (yazılı ve sesli) öğretmenlik yapan bir yapay zeka olacak. bu fikri daha önce yazmıştım ama o yazdığım android için bir programdı. sıfır'da işletim sistemi linux tabanlı olarak özel olarak geliştirilecek ve işletim sistemi tek bir amaca hizmet edecek; öğretmenlik yapmak. sıfır fikrini umarım türk mühendisler tamamı türklerden oluşan bir firmada geliştirirler.

düzenleme: icadı bulan benim ama parayı alacak olan sizsiniz. en azından cihazın ismi benim koyduğum isim yani sıfır olsun. bu cihazın ismi sıfır olmazsa bundan sonra yeni fikir de yazmam, yeni icat da yazmam.
bütün sorular yanlış yapılırsa elde edilir.
kendi başına hiçbir değeri olmayan.
yokluğun var olması gibi bir sayıdır.

romalılar bulamamış. bulsalardı roma belki bin yıl daha yaşardı.
Ölçmede mutlak(doğal) ve bağıl(tanımlanmış) olmak üzere iki sıfır vardır. Mutlak sıfır bir şeyin nicelik olarak var olmadığını yani yokluğunu gösterir. (Sözlükte 2071 yılında hiç online yazarın olmaması buna örnek verilebilir) Oysa bağıl sıfır yokluğu belirtmeyen bir başlangıç noktasıdır, evet. (Mutedil'in matematikten sıfır alması buna örnek verilebilir. onun matematik sınavından çakması hiçbir şey bilmediği anlamına gelmez. Bağıl sıfıra başka bir örnek sıcaklığın ve deniz seviyesinin sıfır olması)