bugün

Ölçmede mutlak(doğal) ve bağıl(tanımlanmış) olmak üzere iki sıfır vardır. Mutlak sıfır bir şeyin nicelik olarak var olmadığını yani yokluğunu gösterir. (Sözlükte 2071 yılında hiç online yazarın olmaması buna örnek verilebilir) Oysa bağıl sıfır yokluğu belirtmeyen bir başlangıç noktasıdır, evet. (Mutedil'in matematikten sıfır alması buna örnek verilebilir. onun matematik sınavından çakması hiçbir şey bilmediği anlamına gelmez. Bağıl sıfıra başka bir örnek sıcaklığın ve deniz seviyesinin sıfır olması)
yokluğun var olması gibi bir sayıdır.

romalılar bulamamış. bulsalardı roma belki bin yıl daha yaşardı.
kendi başına hiçbir değeri olmayan.
bütün sorular yanlış yapılırsa elde edilir.
şu an itibariyle tarih 15.04.2022, saat 06:04.

sıfır akıllı telefon boyutunda bir cihaz olacak. istediğiniz her konuda (yazılı ve sesli) öğretmenlik yapan bir yapay zeka olacak. bu fikri daha önce yazmıştım ama o yazdığım android için bir programdı. sıfır'da işletim sistemi linux tabanlı olarak özel olarak geliştirilecek ve işletim sistemi tek bir amaca hizmet edecek; öğretmenlik yapmak. sıfır fikrini umarım türk mühendisler tamamı türklerden oluşan bir firmada geliştirirler.

düzenleme: icadı bulan benim ama parayı alacak olan sizsiniz. en azından cihazın ismi benim koyduğum isim yani sıfır olsun. bu cihazın ismi sıfır olmazsa bundan sonra yeni fikir de yazmam, yeni icat da yazmam.
görsel
Evrende pratikte karşılığı olmayan şey, bir şey yok değildir sadece var olmamıştır. Tam anlamıyla algının kaprisi durum.
fibonacci tarafından avrupalılara tanıtılan rakam.
kelime anlamı olarak boş demektir.
latincesi zephyrumdur bugünki avrupa dillerindeki sıfır rakamının kökü buradan gelir.

bu 0 olmasa şu an bunu okuyor olmazdınız, akıllı olun.
ulaşılması mümkün olmayan mutlak stabilitedir. sonsuz huzur.

(bkz: mutlak sıfır)
(bkz: sana bayram tatili 15 gün olsun kardeş)
eğer batı bulmuş olsaydı sıfırı kullanmak günah olurdu. müslüman birisi bulduğu için helaldir kullanmak.
haydar : hava mı alıyon ?

armağan : hıı. sıkıldım biraz. sabahtan beri aynı mevzu.

haydar : nasıl ?

armağan : bizim kızlar… akılları fikirleri aşkta meşkte. başka hiçbir şey düşündükleri yok. oysa hayatta daha ciddi şeyler de var… bunları niye sana anlatıyorum ki. belki de seni kendime benzetiyorum da ondan. senin de önceliğin okuyup adam olmak. aşk meşk… bunların benim için değeri sıfır.
haydar: sıfır bir değer değildir. bir sayı bile değildir. anca başka bir sayının yanına gelince değer yaratır. tıpkı sevda gibi… sevdanın da tek başına bir değeri yok… ille de biri olmalı. sıfır ne kadar çoksa sayı o kadar çoğalır. sevda ne kadar çoksa insan o kadar çoğalır, büyür…

7 numara

görsel
--spoiler--
*Sıfır çift sayıdır.
*Sıfır Roma Rakamları ile ifade edilemeyen tek sayıdır.
*Sıfırı ilk kullanan alim Harizmi dir.
--spoiler--
Tunç kılınç' ın yazarı. içerisinde peponi diye bir dünya var alıp okumalısınız.
tunç kılınç'ın ilk kitabıdır. herkesin çeşitli sebeplerle önemsemediği hatta üstünü örttüğü duyguları, güzellikleri, değerleri tekrar hatırlatan ve hayatı biraz daha anlamlandıran, derslerle dolu bir kitap.

çok hayal kuruyorum. sayıca fazla olunca, biri gerçek oluyor!
Kendini bir bok sanmazsan kaybedecek bir şeyin de olmuyor motoruna sahip Tunç Kılınç kitabı. destek yayınlarından çıkmıştır.
bitiştir. aynı zamanda da başlangıç sayılabilir. zira her başlangıcı bir bitiş takip etse de her bitişten yeni bir başlangıç doğmaktadır.
Bitiş sayısı. Çok güzel bir sayıdır lan. Evet.
toplama,çıkarma ve bölmede tınlamayan sayı.
En gizemli sayı.
4 hali vardır:

sonuçtur.
yok edendir.
etkisizdir.
sabittir.

1 ile kardeş, rakip veya baba-oğul sayılabilir, diğer sayılar ile pek akrabalığı yoktur.

--------------------------------------

sonuçtur;
eksi ve artı, iyi ve kötü, günah ve sevap oranlarının nicelik olarak birbirine denk olması durumunda sonucu ifade eder.
ancak sonuçlar hep sabit midir? yoksa ilahi bir kanun gibi er yada geç her sonuca yeni bir etki (işlem) uygulanacak mıdır?

yok edendir;
kendisi dışındakilerle çarpıştırıldığında, yok eder. kaçınılmazdır. devrimcidir. çığı başlatan kar tanesidir. yangını başlatan kıvılcımdır.

etkisizdir;
diğerlerine eklenmez, tam anlamıyla tarafsızdır.

sabittir;
kendi kendisine bölünmez, kendisiyle çelişmez. karakterlidir. istese de karaktersiz olamaz.

kraldır ve hiçbir şeydir. zavallıdır ve devdir. ne kutsaldır ne de değildir. baş belasıdır ve bilgedir. en fazla eksiyi ve en fazla artıyı aynı anda içinde barındırabilendir.

bu arada: (bkz: dört).
matematiksel mantık ve bilgisayar biliminde bir'in tersidir. aslında birin tersi de değil. biraz düşünürsek ortada olandır ve hiç bile değildir sıfır. birin tersi ise hep eksi birdir bu yüzden. bunlar hep derin konular işte. yorumlayınca da olmuyor bak. sıfırlar, birler, olanlar, olmayanlar, olan var, olmayan var...
batı canavarının, islam medeniyetinden aldığı sayıdır.
fikir atölyesi çalışması ve faili meçhul kıyakgirişimi ile yaratıcılığın sınırlarını zorlayan, saygı uyandıran kişilik tunç kılınç'ın yazdığı kitap.

http://sifirkitap.com/ burada kitap hakkında her şeyi bulabilmek mümkün.

http://www.dr.com.tr/Kita...oman/urunno=0000000666640 şu linkten satın alınabilir.
Cümle içinde en çok kullanılmış hali;
Sıfıra sıfır elde var sıfırdır.
güncel Önemli Başlıklar