bugün

görsel
O kadar abartılmaması gereken, tadı da damakta kalmayan bir şey.
ülkemiz insanlarının dana, koyun, tavuk ve ızgara balık alışkanlığı yüzünden, damak tadına uymayan japon usülü balık yemeği.

japonların, uzun yıllar sağlıklı yaşam sürmelerinin nedenlerinden biri.
tadı tartışılır, ancak adamlar öyle bir yapar süslerler ki hiç bir fikri olmayan insanın bile ağzı sulanır.
güzel yemektir, ama fiyatı artacak o kötü.
kore görmüşüne kimbap denir.
bu kadar para vermeye değilecek bir şey değildir. tadı kötü vs demiyorum sadece çok pahalı. bulursam atarım ağzıma bi suşi de öyle bugün canım suşi çekti demem. olm bi tadımlık 3,5 felan lan.
Fazla tüketildiği takdirde beyni kurtlandıran japon yemeği.
sadece çiğ balık diyip geçmemek gerekir bunun pişmişi veya kızgın buharda bekletilmişide vardır. deniz ürünlerini seven her insanın denemesini tavsiye ederim.
(not:bende bağımlılık yaptı.)
önyargıyla yaklaşmadan, alman kurdu gibi önce koklamadan, ağza atılıp yenesi japon yemeği. ahım şahım bi tadı yoktur. yalnız fazla tüketimi mide bulantısı yapabilir bana göre. merak varsa deneyin ama büyük beklentiyle gitmeyin derim.

türk mutfağına, Anadolu mutfağına doğduğum güne şükürler olsun.
yememle birlikte oturduğum yerden kalkar kalkmaz midemin de kalktığı yemektir. etrafında turuncu toplar olanı önermem. her zevke hitap etmeyen kültürümüz dışı bir yemek.
Ülkemizde yapılanları içinizi kurtlandirir.
ilk seferde tadını sevmediğim daha sonra yokluğunu hissettiğim illet.
allah aşkına bu ne. ya kültürün canı çıkmasın yemeden ölmeyeyim dedim bakayım ne var ne yok da o kadar meşhur.
var yaaa midem burnumdan çıkıyodu az kalsın. bi de çiğ etle yapılanından yemedim hani düşün. o soya sosu hele öğğğ o ne o tuz zehirlenmesi geçirecektim vasabi olayına hiç değinmiyorum bile.
hıı ilk seferinde beğenmiyor kimse bak sonra tiryakisi olacaksın yorumlarını da hiç inandırıcı bulmuyorum.
her türü öyle kötü değil diye bi şey de yok yengeçlisi avakadolusu ton balıklısı dahil dudusulu budusulu sonuç olarak o sarıldığı şey ve soya sosu olayı bitiriyo zaten. hooh ağzım yosun koktu ay fena oldum yine.
gün itibari ile denediğim japon yiyeceği.

belirtmem gerekir ki, benim damak tadıma zerre kadar uymuyor. hadi balıklısı bir nebze de, o sebzelisi hiç yenmez. california roll denilen bir türü daha var bu meretin, onu da beğenmedim.

roll olan bir çok türünü denedim. tabi mutlaka denemediklerim vardır ama bu saatten sonra sevebileceğime inanmıyorum. hele o yosunun ağzınızda kıtır kıtır etmesi yok mu....

wasabi zaten haşlanmış hardal gibi kokuyor, acısı güzel. sürekli acı yiyen arkadaşlara çok dokunmayacaktır fakat acı ile arası olmayanlar dikkatli yemeli. acı keskin fakat hemen geçiyor etkisi.

haşi kullanmak zor değil (haşi: japon yemek çubuğu).

ilk kez yiyecek arkadaşlar için, yanınızda mutlaka kola, bira, gazoz, fanta vb. bulundurun. beğenmezseniz, o tadı başka bir şey almıyor.

işin kötü tarafı, yemenizin üzerinden saatler bile geçse beğenmediyseniz, tadı ve kokusu üzerinize yapışmış gibi hissediyorsunuz.

yemek zorunda kalan arkadaşlar için, tuz+limon basın üzerine. tadı o zaman hafiften midye dolmaya benziyor.

sonuç: damağı türk yemeklerine alışmış kişiler için berbat bir yiyecektir. fakat yapımı aşırı zor, saygı duymak gerekir.
afiyet olsun.
sevdiğim japon yiyeceği fakat bir adana, iskender, kaşarlı köfte değildir. türk mutfağına kurban olayım.
noodle ve çin böreğinden sonra en sevdiğim uzak doğu yemeği. çerez gibi tık tık atıyosun. balık yemeyen bi insan olarak önyargısız ilk kez yediğimde - ki ilk kez yediğim yer taksim gümüşsuyundaki o restorandı ve kapandı - beğendim damak zevkime hitap etmişti. özellikle sebzeli olanlar daha hoşuma gitti çünkü başta da dediğim gibi pek balıksever bir yazar değilim. elbette ki yıllardır türk yemeklerine alışmış olan bizler bu yemeği pek sevmiyoruz ama ben yosunlu olanların büyük fanıyım. canım çekti yine. (bkz: olsa da yesek)
Abi suşi yedim.
Çiğ olanlarından bir iki tane alacaksanız fena değil ama 2 den sonra mide bulantısı soya kokusu insanda töbe estağfurullah dedirtiyor. Her birinde bismillah deyip yiyiyorsunuz çünkü tadı kötü kokusu kötü. Üstüne pirinçli yeşil çay içiyorsun odun gibi kokuyor. Büyük büyük nefesler atıyorsunuz. Allaha bu mutfak için çok şükrediyorsunuz. Pişmiş olanları güzel onlar yenilebilir. Tabi hiç biri bi adana değil. Yanından geçmez. Ispanak daha güzel olabilir. Çaya tam alıştım diyorsunuz sonra. La gidek sana bi siyah çay ısmarlıyorum dışarda diyorsunuz. Çayın kurabiyesi aynı aroma bak bi o güzel. Taksimde bunka cafe diye bir yerde yedim. Oy oy neden boş anlaşılabilir.
ağzımda, sanki istanbul boğazını yemişim gibi lanet bir tat bırakan yiyecektir.
Sashimi daha iyidir tazesi olursa.
Sevemediğim japon yemeği.
yesem kesin kusarım, bir de olan paraya olur. gider mis gibi iskender yerim.
Bu saatte akla gelip üzendir.

Tavuk döner de olabilir.

Ispanaklı börek de.

Yaprak sarm...
görsel
Ya çok iyi bir yerde yiyeceksiniz ya da asla yemeyeceksiniz. Öyle bir yiyecek. Aklıma geldikçe öğürüyorum aq.