bugün

Çinli bir savaşçi ve filozof.. "Savaş sanatı" isimli kitabın yazarı..
(bkz: art of war)
(bkz: beş çember kitabı)
MÖ 500 dolaylarında yaşamış çinli askeri bilgedir.dilimize savaş sanatı olarak çevrilmiş eseri o günden bu yana yüzyıllar boyu stratejinin temel eseri olmuş,üretilen bütün askeri ve politik hamleler bu kitapta dile getirilmiş esaslar çerçevesinde yapılabilmiştir.
Yaklaşık 2500 yıl önce yaşadığı düşünülen ama yine de hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız filozof ve gizemli savaşçı.
Bugüne değin ulaşan Savaş Sanatı isimli kitabıyla uluslarası şirketlerin yöntemlerinde ve pazar stratejilerinde guru kabul ettikleri fakat kitabı için seçilmiş bu talihsiz isim bir yana onun derin bir şekilde insanın iç mücadelesini yönlendirdiği ve belki de Barış Sanatı demenin daha uygun düşeceği eserinin bu şekilde değerlendirilmesi ismi adına başlıca talihsizlikleri oluşturan kişi.
"En büyük zafer, savaşılmadan kazanılan zaferdir" der. Çünkü onun için silahla ve savaşla elde edilen şey kimse için tam bir zafer oluşturmaz ve bunu doktorun sanatına benzetir : Cerrah geç kalmış tedaviyi gerçekleştirir, oysa gerçek hekimlik önleyici olandır. Onun eseri insanlığın belleğinde tam bir şaheserdir.
2500 yıl önce yazdığı savaş sanatı adlı kitabı hala türk silahlı kuvvetleri de dahil olmak üzere bir çok ülkenin askeri okullarında zorunlu ders kitabı olarak okutulan çinli general..
'Eğer kendini ve düşmanı biliyorsan bütün savaşları kazarnırsın,eğer kendini biliyorsan düşmanı bilmiyorsan birini kazanır diğerini kaybedersiniz,eğer kendini ve düşmanı bilmiyorsan bütün savaşları kaybedersin.' sözünün de sahibidir kendileri.
(bkz: strateji) denilince akla gelendir.
-dostunu yakın tut, düşmanını daha da yakın.
-bir kişiyi öldür, bin kişiyi korkutmuş ol.
-yakınına saldırmak üzereyken uzağa; uzağa saldırmak üzereyken yakınına gidiyormuş gibi hareket et

sözlerinin sahibi çinli general, savaş stratejisti, filozof...

savaş sanatı adlı kitabı işletme ve stratejik yönetim derslerine konu olmuştur.
çin'in iç karışıklıklar yaşadığı, sürekli savaşlarla geçen bir dönemde savaşan, sürekli olarak savaşta olduğu içinde savaş sanatına inanılmaz hakim olan komutan. ikinci dünya savaşından sonraki -eserleriyle ilham verdiği- japon kalkınma hamlesinin binlerce yıl önceki mimarıdır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.