1. 1.
  yüeçiler ve moğol tunguz kabilelerini yenmiş böylelikle ipek yolunu ele geçirmiş akabinde çin imparatoru kao-ti yide yenmiş ve çinide vergiye bağlamıştır.
  22 -1 ... selmagezinir
 2. 2.
  çinlilere (bkz: çin seddi)ni yaptırmak zorunda bırakan en buyuk hun imparatorudur.hunlar en parlak donemini mete han zamanında yasamıstır.
  7 ... hasnicktir
 3. 3.
  düzenli ve disiplinli ilk türk ordusunun kurucusu.
  6 ... sulh
 4. 4.
  oğuz kağan olduğu iddiaları varsa da kendisi henüz doğrulamamıştır bu iddiaları.. en büyük türk kahramanlarından birisi, karizmatik isimli kişi..
  5 ... lyla
 5. 5.
  ilk hun hakanı teoman ın büyük oğludur. türk ordusunun temellerini atmıştır.
  4 -1 ... shalamar
 6. 6.
  Hun imparatorluğu'nun topraklarını, Hazar Denizi'nden Japon Denizi'ne kadar genişleten, çeşitli Türk kavimlerinin yanısıra, diğer Altaylı kavimlerinide kendisine bağlayan ve Hun imparatorluğu'na en parlak dönemini yaşatan yagbudur.

  ayrıca, ipek Yolu'nu kontrol altına almıştır. Çin ordusunu yenip, vergiye bağlamış ve Türk ordusunu onluk sisteme göre teşkilatlandırmıştır.

  Mete'nin tahta çıktığı MÖ 209 tarihi Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi olarak kabul edilir.
  5 -1 ... dancing in the moonlight
 7. 7.
  (bkz: tenrikut)
  2 ... sayincevizkabugu
 8. 8.
  aslinda orjinal adi metehan değil, mei dei olan hükümdar.
  1 -5 ... sinek_sidiği
 9. 9.
  kazandigi buyuk zaferlerin sebebi, kendi olusturdugu ve dunya tarihinin gelmis gecmis en disiplinli ordusudur. oyle ki bu ordunun askerleri mete han'nin bir emriyle hayatta en deger verdikleri kimselere, evdeslerine ve hatta atlarina bile oklarini firlatabiliyorlardi.

  ulu atamiz mete han ayrica o gune kadar esi benzeri gorulmemis bir silahin da mucididir. geyik boynuzundan yaylar yaptirmistir. bu yaylar ile 400 metre uzaktaki bir dusmana bile olumcul oklar firlatilabiliyordu. bugunun meshur kalesnikof piyade tufeginin etkili menzili kadar yani. bizansli tarihci ammianus marcelinnus "inanilmayacak kadar uzaklara sert ve olumcul oklar atarlar, bu ustalikta kimse onlarla yarisamaz" der. bir baska bizansli tarihci apollinaris ise "oklarini yonelttikleri dusmanin vay haline, cunku onlarin oklari olum getir" demistir.

  Mete han'in kurdugu ordu hep saldiriya hazir beklerdi. ancak baskinlara ve beklenmedik saldirilara da hazirlikliydi. erkek cocuklari en sert sartlarda yetistirilir, tabiata acliga ve yorgunluga dayanmayi ogrenirlerdi. yurumeye basladiklari andan itibaren iyi bir suvari olmalari icin koclara bindirilirlerdi. bu sayede savaslarda yanlara ve hatta arkaya dogru sasmaz oklar firlatabilirlerdi.
  13 -2 ... migfer
 10. 10.
  türk kara kuvvetleri'nin kurucusudur. antik çin kaynaklarında adı "mao-tun" olarak geçer. mao-tun çincede güçlü komutan demektir. mao-tun'un kısaltması olarak da "motun" -mete- kullanılmıştır. han da, "tanhu" kelimesinden gelmektedir. yani hun dilinde "motun tanhu" olarak geçer ismi. m.ö 209'da tahta geçmiş ve hükümdarlığını m.ö 174'e kadar -ölene kadar- sürdürmüştür.

  tahta çıkış tarihi, türk kara kuvvetlerinin kuruluşu olarak sayılır.

  kara kuvvetleri komutanlığı'nın armasında da kuruluş yılı m.ö 209 olarak gösterilir.

  http://www.doguturkistan.net/2005/11/tkk2.jpg
  3 ... paleface