1. 1.
  ingiliz fizikci. aslinda bu tanim cok sig oldu onu anlatmak icin. yasayan en buyuk bilim adamlarindan birisi belki de en buyugudur. beynin ne kadar onemli bir sey oldugunun da kanitidir. ibrahim tatlises konusuyor da noluyor. a brief history of time kitabi saheserdir.
  32 -3 ... laz pacino
 2. 2.
  http://www.hurriyet.com.tr/bilim/3981680.asp?gid=50
  (bkz: büyük patlamanın patlaması)
  4 ... no leaf clover
 3. 3.
  Stephan Hawking 8 ocak 1942'de (Galileo'nun doğumundan tam 300 yıl sonra) Ingiltere Oxford'da doğdu.Ailesi kuzey Londra'da oturuyordu.Fakat II. dünya savaşı sırasında burası bebek dünyaya getirmek için çok emniyetli bir yer değildi. Bu yüzden Oxford'a taşındılar. Hawking sekiz yaşında iken, kuzey Londra'dan 20 mil uzaktaki St Albans gitti.Onbir yaşında St Albans okuluna kayıt oldu.

  Buradan mezun olduktan sonra babasının eski okulu Oxford üniversitesikollejine devam etti.

  Stephan babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın, o matematiği seviyordu. Fakat okulun matemetik bölümü mevcut değildi. Bu yüzden onun yerine fizik okumaya başladı. Üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi.

  Stephan daha sonra Cosmology üzerine çalışmak üzere Cambridge' e gitti. O zamanlar Oxford' da Cosmology üzerine çalışma yoktu. Cambridge'de Fred Hoyle'u supervisor olarak istemesine karşın süpervisorü Denis Sciamaidi. Doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı, daha sonra Gonville and Caius kolejde profesör asistanı oldu. 1973'de Astronomi Enstütüsünden ayrıldıktan sonra Stephan uygulamalı matematik ve teorik fizik bölümüne geçti. 1979'dan sonra matematik bölümünde Lucasian profesörü oldu. Bu profesörlük 1663 yılında üniversite parlemento üyesi olan Henry Lucastarafından kurulmuştu. Ilk olarak Isaac Barrowsonra 1669'da Isaac Newton'a verilmişti.

  Stephan Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Roger Penroseile birlikte Einstein'in Uzay ve Zamanı kapsayan Genel görecelik teoreminin Big Bang'le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç kuantum Teorisiile Genel Görecelik Teorisinin birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu yirminci yüzyılın ikici yarısının en büyük buluşlarından biriydi. Bu birleşmenin bir sonucuda karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Diğer bir sonucda evrenin bir sonu ve sınırı olmadığıydı. Buda evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çercevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.

  Onun birçok kitabından bazıları, The Large Scale Structure of Spacetime, General Relativity: An Einstein Centenary Survey, ve 300 Years of Gravity. Stephen Hawking'in en popüler ve ençok satan iki kitabı; A Brief History of Timeve daha sonraki kitabı, Black Holes and Baby Universes and Other Essays.

  Profesör Hawking 12 onur derecesi almıştır. 1982'de CBE ile ödüllendirilmiş,bundan başka birçok madalya ve ödül almıştır. Royal Society'nin ve National Academy of Sciences (Amerikan ulusal bilimler akademisi(N.A.S.) ) üyesidir.

  O teorik fizik çalışmaları ve yüklü programına rağmen ailesine (üç çocuk ve bir torun) her zaman zaman ayırmayı bilmiştir.

  Kaynak: http://www.hawking.org.uk/text/about/about.html
  17 ... rsbrnch
 4. 4.
  yakın zamanın belkide en çok ses getirmeyi başarmış bilimadamlarından, ünlü ingliz fizikçi. kendisi uzun yıllardır als (bkz: Amyotrophic Lateral Sclerosis) denilen ve halkımız arasında çok az tanınan illet bi hastalıkla mücadele etmektedir. kendisine acil şifalar dileyeceğim ama malesef hastalığın günümüz koşullarında tam bir tedavisi bulunmamaktadır.
  4 -1 ... lazy pigeon
 5. 5.
  kara delikler konusundaki çalışmalarıyla tanınır.
  yaşar nuri'ye göre dabbetül arz dır kendisi.
  7 ... azorka
 6. 6.
  çagımızın en önemli fizikcisi. evrenin kısa tarihi eserinden sonra cagdas fizigin en onemli konularına deginen zamanın daha kısa tarihi adlı yapıtı yazmıstır.
  3 -1 ... dygjoe
 7. 6.
  ''Zamanın daha kısa tarihi'' adlı kitabının en sonunda, Allah'a karşı aşırı sevgi beslediğini belirtmiş zamanın en ünlü bilimadamı.
  5 ... hendrix
 8. 7.
  2009 yılında uzaya gitmeyi planlayan bilim adamı.
  5 ... patasana
 9. 8.
  cambridge üniversitesi tarafından, isaac newton ve paul adrien maurice dirac'ın ardından lucasion professor of mathematics payesi ve kürsüsü verilen üçüncü zatı muhteremdir..

  kendisini ilk kez gören ve tanımayan insanlarda direkt olarak acıma duygusu yaratan görünüşünün yanında dünya tarhihine gelmiş geçmiş en sağlam beyinlerden birisine sahiptir..özellikle karadelikler, kaos teoremi ve başlangıç tekilliği konularında yaptığı çalışmaları ile bilimadamlarını bile dumurdan dumura sokan kişiliktir..daha sonralardan karadelikler üzerine yaptığı başka çalışmalar sonunda, eski teorilerinin yanlış olduğunu belirtmiş ve bir dumur daha yapmıştı yanlış hatılamıyorsam..

  yeni kitabı 2008 de çıkacak diyorlar, bende diyenin yalancısıyım..merakla bekliyoruz tabi...bakalım neler yumurtlaycak yine.

  şaka bir yana kariyeri ve inanılmaz zekası ile saygı üzerine saygıdeğer kişiliktir.
  6 ... msd
 10. 9.
  Amerika'nın sandalyeli delisi beyniyle yaşayan biradam.
  2 -3 ... derzulya