bugün

valve'ın ar-ge'sine milyonlarca dolar gömdüğü oyun dağıtma ve online oyun satma şeysi. orijinal olarak aldığınız herhangi bir valve oyununu steam üzerinden aktif hale getirdiğiniz zaman oynayabiliyorsunuz.
okuduğum kadarı ile bazı proglamlarla birlikte çalışırken har gür çıkarıyormuş, benim gördüğüm kadarı ile anlaşamadığı tek program msn. ya da belki de tümden türk telekom'a gıcıktır, bilemiyorum. zira 15 dakikadan sonra bir masaüstü havası solumazsa dimağı rahat etmiyor.
http://www.steampowered.com
"steam powered" ile yüzlerce (belki onlarcadır şimdi abartıyorum) leziz oyuna ev sahipliği yapar steam.

valve'indir.

benim için en özgün fonksiyonu ise ati'nin yaptığı promosyonla hl2 deathmatch ve lost coast'u bedava sunması. ederleri ne kadardır bilmiyorum -belki 20 dolar civarıdır- fakat hl2'yi steam'in listelediği sörvırlarda oynamak ayrı bir zevk.

bir de nikimi değiştirebilsem... unnamed olarak kaldım, anonimliğin tadını çıkartıyorum istemeden.

neyse, güzel.
türk telekom'a 110 150 ms'lik pingleri sağlayan sunucularla oynanabilir bir oyun zevki sunuyor. yine de güzel bir oyun mausu şart.

bendeki sistem gravitiy gun'la körlemesine hareketlere müsade ediyor en fazla. mausum diyorum. en dandiğinden.
mükemmel bir strateji ürünü sistem. "Alan memnun satan memnun" oluyor bu sistem sayesinde. Şöyle ki...
Bir oyunu buradan aldığınızda download ediyorsunuz ki bu oyunu anında almak ile eşdeğer. Üstüne üstlük distribütör kar payı, shipping** ve bilumum vergiler olmadığı için oyunu mümkün olan en az fiyata almış oluyorsunuz. Bunların yanında oyununuzu isterseniz cd veya dvd yeçekip istediğiniz yerde sorunsuz şekilde yükleyebilirsiniz. Ayrıca bilgisayara format atıldığında veya oyun dosyaları bozulduğunda internetten yine indirebiliyorsunuz. Oldukça stabil ve güvenilir olması diğer artılarından.

Ucuzluk için şöyle bir örnek vereyim:

Tomb Raider : Legend oyununu http://www.hepsiburada.com dan KDV Dahil 74.46 YTL den alırken; Steam üzerinden $19.95 e alıyorsunuz.
Ama yine de her oyunu kıyaslamadan almayın.
bir bilgisayar virusu olsaydim ilk sikip patlatacagim program olacaktir kendisi. online gaming dunyasinda legend master seviyesine kavu$mami engelleyebilecek tek $ey bu yav$ak yazilim. cali$ lan köpekkkk!
rockstar ın oyunlarını da bünyesine katan yazılım.

ayrıca hala devam ediyor sanırım. ati ekran kartı olanlar ücretsiz half-life 2: deatmatch ve half-life 2: lost coast adlı oyunları ücretsiz elde edebilirler. yalnız inişli çıkışlı bir bandwidth sunuyor steam serverları, söyleyeyim.
15 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklayan oluşum/bünye. 170 ten fazla oyun içermekte ayrıca.
yeni beta sürümü yayınlamıştır. gelen yenilikler:

'' Steam Client Candidate sürümünde bazı önemli eksik ve sıkıntılarda kapsamlı düzenlemeler yapılıyor:

+ Download işleminin kendi kendine durması

+ Daha etkin bant genişliği kullanımı ve hızlandırılmış download

+ Çok daha kısa zamanda uygulama ve oyun açılışı

Beta kullanıcı yazılımının yüklenebilmesi için Steam ayarlarından Beta programının kabul edilmesi ve yazılımın buradan otomatik güncellenmesi gerekiyor. ''
(bkz: dampf)
2003 yılında counter strike 1.6 oynamak isteyenlerin kurması gereken yazılımdı. o zamanlar, daha yeni çıktığı için bayağı sorunlu bir aletti tabii. oyun oynarken kitlenmeler, garip steam hataları, network çökmeleri, server bulamamalar... lakin şu geçen 5 senede gerçekten iyi ve sorunsuz bir yazılım olmuştur bu steam. friends'inin de, gift'inin de hastasıyım.
steam ile anlaştıkları için yanlışlıkla netten çekip oyun yüklemeye kalkmayın.zira yapan insanların steam hesabının iptal edildiği görülmüştür. *

not:yanlış anlaşılma olmasın.netten çekmek derken korsan oyundan bahsetmiştim.bunun meşhur örnekleri var.half life 2'yi korsan olarak netten oynamaya çalışıp veya steam check esnasında ban yiyen birçok arkadaş var.o bağlamda söyledim.
bünyasine;

# Act of War: Direct Action
# Act of War: High Treason
# ArmA: Combat Operations
# Atari 80 Classics in 1
# Death to Spies
# Indigo Prophecy
# RollerCoaster Tycoon 3: Platinum
# Tycoon City: New York

gibi atari nin başarılı oyunlarını katmış oyun platformu. şimdilik atari oyunları, sadece k.amerika dan satın alınabiliyor.
bünyesine epic games i de ilave ederek büyümeye devam eden devasa oyun platformu. Unreal, Unreal Gold, Unreal 2: The Awakening, Unreal Tournament: Game of the Year Edition, Unreal Tournament 2004: Editor's Choice Edition ve Unreal Tournament 3 oyunları sisteme yeni eklenen oyunlar. 24 mart 08 e kadar 10% indirimle satılacaklar.
yıllardır duyardım bir steam muhabbeti vardı ama ilk defa bu gece haşır neşir olabildik. o da team fortress 2 uğruna aldığım orange box sayesinde, adamlar sistemi oturtmuş çok güzel bir portal yapmışlar, kendi tarayıcıları da çok hoş. bundan böyle oyun almadan önce steamden fiyatına bir bakmak gerek. söylenenler doğruysa olağanüstü bir hızla bilgisayarınıza anında indirip depolayabiliyorsunuz. bir süre sonra tf2 bayarsa steamden call of duty 4 alınıp multi cehennemlere dalınabilir. zaten bir türlü illegal yollarla oynayamadım cod4 ü.
(bkz: nonsteam)
bu platform, gerçekten oyun piyasasının geleceğini barındırıyor. maliyetler yeminnen ucuz değil; kabul ediyorum. fakat bir oyun satın almak, bilgisayarınızda köşede duran steam ikonuna tıklamak ve onu ucuza indirmek ise, steam diyorum.

beleş oyunları saymıyorum. hl2-dm ellerinizden öper.
fm 09 strawberry demosunu indirmekte kullandığım, ne işe yaradığını hala anlayamadığım oluşum.
valve'nin korsan oyun sektörüne bir darbe yapmak için ürettiği sistem, program, hede, hüde...

beklediği darbeyi getiremese de bir çok oyunun korsan olarak oynanmasını zorlaştıran sistemdir.

orjinal oyun almayanların* yapımcılarına çok küfür ettiği programdır. *
ea in oyunlarından

(bkz: Spore)
(bkz: Spore Creepy and Cute Parts Pack)
(bkz: Warhammer Online)
(bkz: Age of Reckoning)
(bkz: Mass Effect)
(bkz: Need for Speed Undercover)
(bkz: FIFA Manager 2009)

u bünyesine katmış oluşum. gelecek haftalarda ise:

(bkz: Mirror s Edge)
(bkz: Command & Conquer Red Alert 3)
(bkz: Dead Space)

oyunları steam üzerinden satılmaya başlanacak.
yeni güncellemesiyle artık bir tarayıcı görevi de görebilecektir.
1,5 mb'lık setup dosyasını indirip kurduktan sonra, eziyet gibi bir update olayının yaşandığı sistem/program/platform. ulan madem öküz gibi update'leri var programın, direk setup ile birlikte kuruk bir şekilde indirmemizi neden sağlamıyorsunuz. yapacağınız işin...

bunun dışında çok yararlı bir program tabii ki.
mirror's edge i yarın bu saatlere kadar 5 dolara satan platform.
25 dolara empire total war veya dawn of war 2, 3 dolara fahrenheit *, 10 dolara jedi knight serisi gibi saçma sapan fiyatlara oyun alabildiğiniz platform, programcık. şükran gününden sonraki 5 gün içerisinde yapılan günlük indirimler gibi, 3 ocağa kadar her gün 5 farklı oyun, ayrıca farklı firmaların bir çok oyunu indirimde. bugünün dikkat çeken indirimleri arasında 5 dolarlık mirror's edge ve 7.50 dolarlık gta iv var mesela, her ne kadar bölge sınırlaması olduğundan türkiye'den satın alınamasa.
yılbaşı öncesi amme hizmeti yapıp oyuncuları sevindirmiş yüzyılın iyilik hareketidir.

dün akşam 4,5 dolara medieval 2 total war satın aldığım oluşumdur. 2,5 dolara rome total war gold edition satıştadır. empire total war 25 dolara satıştadır ama onu oynayacak makine elde olmadığı için iç geçirilmektedir.

14 dolara major league baseball 2k9 alınmaya çalışılmış ancak türkiye'ye satışı olmadığı için vazgeçilmeye niyetlenilse de, vpn sayesinde o da alınmıştır.

şu yılbaşı öncesi bize daha çok para harcatacağa benzemektedir.

"yumulun lan" diyorum. başka da bir şey demiyorum.
bugün itibariyle ps3 konsolundada görebiliceğimiz duyurulan güzide bir platform.