bugün

lex luthor ve lionel luthor'un dizideki diyaloglarının efsaneleştirdiği dizi.
infestation survivor stories'de küçük bir kasaba.
10 yıl süren hiçbir bölümünü izlemediğim dizi.

Süpermen çizgi roman olarak güzel.
the hangover, matrix filmlerinin çakmasını, bölüm olarak yapmış dizidir.
bu yüzden son sezonlar baya boktandı.

ama ilk sezonlar, lex ve clark'ın arkadaşlığı falan iyiydi. güzel bölümlerdi.

--spoiler--
Jonathan kent'in ölümü fena üzmüştü.
--spoiler--
dizinin bana göre en ilgi çeken tarafı lex ile babasının arasındaki diyaloglardı. her bölümde öyle diyaloglar vardı ki bu ikili arasında, dizinin kalitesini esas bu getiriyordu.
--spoiler--
+ güzel minyon hatun kontenjanından Lana rolüyle Kristin Kreuk
+ at gibi hatun kontenjanından Louis rolüyle Erica Durance kişilerini seyrettiğimiz dizi.
--spoiler--

hikayenin biraz cıvkını çıkartması bakımından (bkz: smallville pusu)
içinde clark kent olduğu için türk yapımcıların uyarlayamadığı dizi. ikili ilişkiler konusunda yeterince malzemesi vardı.
hala devam ediyor mu diye merak ettiğim bir zamanların efsane dizisi. hoş, devam etse ne olacak ben yaşlandım artık, 17 18 yaşlarındayken aldığım tadı alamam böyle bir diziden ama bir zamanlar pazar günlerinin en eğlenceli saatlerini bu diziyi izlerken geçirirdim. clark lana'yı unutup lois diye bir kıza aşık olmaya başlıyordu en son bıraktığımda. hiç yakıştıramadım bunu kendisine, soğudum diziden.
Lana bile Lex'i seçmişken clark'a arkasını dönüp, kim bu hayatta aşkın paradan daha değerli olduğunu söyleyebilir. Superman ya adam, uçuyor, ölmüyor, bakışları yakıyor, onun gibi bir tane daha yok. Yakışıklı da. Sen git Lex'i seç, sonra aşkın üstünlüğünden kadınların duygusallığından bahset, etme etme istemem.
ismini superman'in uzaydan düştüğü kasabadan alan dizidir.

şuan ilk sezonunu bitirmek üzereyim. rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki clark kent eğer türk olsaydı içinde bulunacak olduğu aşk trafiğinden doğru düzgün hayat kurtaramazdı. gerçek üstü olayları kurgu edindiği için bok atmak çok kolay. fakat adamların bizim gibi bilim-kurgu yoksunluğundan mahrum olmadıkları için. 10 sezondur her bölüm yeni bir şeyler kurgulayabilmişler demek ki. takdir etmek gerekir. yaptığı en iyi diziler aile dizileri olan biz türkler için apayrı bir kategoride olan bir yabancı diziyi yaftalamak gülünç doğrusu. madem çok iyi biliyorsun gel sen yap derler adama.

toparlamak gerekirse mantık hataları olmasına rağmen eğer bilim-kurgu seviyorsanız* veyahut superman çizgifilmini küçüklüğünüzde çok izlemişseniz bu dizi de hoşunuza gidecektir.

en bariz mantık hatasına gelirsek, clark kent ve takım arkadaşlarının her olayı basit bir şekilde çözmeleri ve polisten önce clark'a haber vermeleri üstüne yaşanan gariplikleri gayet doğal bir şekilde karşılamaları olabilir.

yazar notu: adamların köydeki lise yaşantıları amma renkli lan. özenmiyor değilim. kendi çıkardıkları gazeteleri olsun, spora olan düşkünlükleri olsun, koridorları, sınıfları bile rengarenk amk. geçmişe dönüp kendi lise yaşantıma bakıyorum da gri-sarı beton yığınları arasında geçen 4 yıl. en büyük etkinliklerim ise her sene sınıflar arası futbol turnuvasına katılmış olmam, ha bi' de liseler arası hentbol turnuvasına katılacakken turnuvaya yetersiz lisenin katılması nedeniyle iptal olan turnuvada sadece 3 idman yapmış olmak. *
(bkz: tamam sakinim)

ayrıca konuyu çok fena çarpırtırım, söyleyeyim dedim. *

--spoiler--

bir de şu geldi aklıma: madem bu kadar normal insan gibi olmak istiyor ve özelliklerinin başka bir canlıya elektrik ve meteor aracılığıyla aktarabiliyor, neden bir hayvana aktaramasın? şimdi bir köpeğe aktarması tehlikeli olur diyebilirsiniz fakat en azından bi' solucana bi' fareye bi' çekirgeye neden aktarmamakta?*

--spoiler--

sezon 1 editi:

--spoiler--
ilk sezonda genellikle her bölüm ayrı bir zorlukla karşılaşan clark kent genellikle üstesinden gelebildi bu zorlukların. lana lang'i sevmesine rağmen lana'nın başı bağlı olduğu için chloe ile şansını denedi ve baloda 'date' olarak onun kavalyesi oldu. lex'in dostça tavrı olmasına rağmen her zaman şüpheci davranmakta. babası gibi olmasından korkuyorum. sezon finalinde soundtrakclerini yazan grubun baloda sahne alması güzel bir detaydı. gemi parçası tamamlanınca uçup gitti gittiği yer ise muamma. akılda kalan çok soru var, bakalım 2.sezonda onlar yanıtlanacak mı?
--spoiler--

sezon 2 editi:

--spoiler--
2.sezonun başında geçen sezondan kalan bazı soruların yanıtları verildi. clark yeni update'lerle kendini geliştirmeye başladı.* sonunda clark arkadaşlarından birine sırrını anlatmak zorunda kaldı. şahsi düşüncem chloe ve lana bu sorumluluğu kaldırabilir. hatta bi' aralar lex'e bile anlatması gerektiğini düşündüm. fakat sonra lex'in clark'dan gizli bir şekilde araştırmalarına devam ettiğini öğrenince lex'in bunu haketmediğini düşünür oldum. bu sezonda clark'ın evlatlık işlemlerinin halledilmesinde lionel luther'ın parmağı olduğunu öğreniyoruz. şaşırmadım açıkcası fakat bu durumu mantıklı bir şeye bağlamaları doğru oldu. ve clark'ın gerçek kimliğini öğrenmesi adına önemli olay olan mağaraların bulunması. lionel kör olduğu yalanını bilmeyen clark onun gözleri önünde güçlerini kullandı. ilerde sorun teşkil edebilecek bir olay. lex mağaralarda var bir bokluk diyerekten araştırmaları eline alır. sezon finalinde ise lex ile helen evlenecekler ve clark o gün hayatının belki de en büyük hatasını yapar.
--spoiler--
her ne kadar "boka sardı" " sıça boktu" gibi yorumlar da yapılsa efsane dizidir.
dizide clark&lana aşkının ne kadar büyük oldugunu bilen herkesin gözleri 8. sezon 14. bölüm son sahnede dolmuştur. dolmadıysa kalbini aldırmıştır.
kabak tadı veren dizi.nasıl 10 sezon devam ettirdiklerini aklım almıyor , izlediğim her bir sezonun abartmadan 10 bölümü geyiktir.
(bkz: toy süpermen)
nihayet bitmiştir. yeterince katletmişti zaten hikayeyi.
izlemeyi sezonlar önce bırakmıştım. inanın ki bitmesi rahatlattı.

kimbilir? belki cnbc e de günde 5000 defa yayınlamayı bırakır birgün.
1.sezon itibariyle :

Çok daha iyisi yapılabilirdi.
" every legend has a begining " sloganı ile yola çıkmış ve 10 küsür seneden sonra final bölümü ile ekranlara veda etmiş, tv tarihinin uzun soluklu bir dizidir. zaman zaman sevdiğimiz, zaman zaman doldurma bölümlerle ha bitti ha bitecek derken bize kendini 10 yıl izlettirmiştir. dizi süperman'in nasıl süperman olduğunu anlatmıştır. o yüzden uçamamştır bizim süperman...

--spoiler--

son bölümde de uçmuştur süperman. ve clark kent karekterini de tam olarak oturtmuştur. final bölümünde dizi boyunca görülen tüm major karekterlerin görünmesi çok hoş olmuştur. ayrıca en büyük düman gibi görülen darkforce un alt edilişi ve esas düşman lex' in ortaya çıkışı da iyi anlatılmıştır. onun dışında mantık hataları da çok fazla olmuştur. yine de the x-files dan bile fazla süren bu dizi 10 yıl yayın hayatında kalmıştır. güle güle smallville....

--spoiler--
10 sezon sürmüş ve final yapmış dizidir. dizide pekçok mantık hatası, saçmalıklar vs vardı. çekim kalitesi, efektler vasattı. final bölümü birçok ünlü dizinin finalinden daha az etkileyiciydi. bunlar gibi pek çok eleştiriye sonuna kadar katılıyorum ama bunca nedene rağmen neden bilmiyorum bir türlü vazgeçemedim bu diziden. 4 yıl önce başladım izlemeye ve hiç kaçırmadan takip ettim. bitmesi gerçekten üzdü.
we can do it adlı ünlü resimdeki kadın tarzında daha da doğrusu amerikan genci görünümlü başkaraktere sahip amerikan dizisi.
dizi olarak bir efsanenin bitişi fakat hikaye olarak bir efsanenin başlangıcı.

her türlü final bölümü güzeldi.
3 yıl sürmesi gereken diziydi. ucuz yapım, görece yüksek izlenme oranları ile sündürüldükçe sündürüldü ve 10 mevsim sürdü. boku çıktı. saçmaladı. bir noktadan sonra "izlemeyeceğim" dedim ama sonu "ha bugün ha yarın bitecek" diye "tüm bölümlerini izledim." diyebilmek adına bırakmadım.

ölüp ölüp dirilenler, bir gidip bir gelenler, zamanda bir ileri bir geri gitmeler, alternatif zamanlar, boyut değiştirmeler falan... ohooooo!

son bölümü de boktandı. sürekli kesik kesik flashback'ler falan... "uzun metraj çekeceğiz" diye sıçıp sıvamışlar.

---spoiler---
michael rosenbaum diziden ayrılıyor diye öldürdükleri ama bir türlü dillerinden düşürmedikleri lex luthor'u da diriltiler. üstelik clark'ın yıllar önce engel olduğu başkan olmasını da çat diye önümüze koydular. demek ki neymiş? süper müper fark etmiyor, kaderin önüne geçilmez. bu mudur ağabey? sizin yapacağınız diziye bir, çekeceğiniz finâle iki!
---spoiler---

(bkz: sonunda bitti)
an itibariyle final (bölüm ismi:finale) bölümü torrentlere düşmüştür.

sanırım özleyeceğim bu diziyi.
superman' in superman olmadan önceki hayatının yani gençliğinin anlatıldığı dizidir. dizi adını ise superman yani clark kent in yaşadığı kasabadan almıştır.
izlediğim diziler arasında en iyi soundtrack'lere sahip olan dizi.
fantastik film ya da dizi seven kişiler için güzel bir altenatif.
Finalinin 2 saatten uzun olacağı duyurulmuş dizidir.*
güncel Önemli Başlıklar