bugün

bu six feet under mezarın kazıldığı yüksekliği ifade ediyor. yaklaşık olarak 2 metreye filan geliyor işte.
adamlar bunu bile edebi yapmışlar, ona hayret ettim ben. direkt mezar dersin, kabir dersin filan da adamlar six feet under diyorlar yani. şarkılarda filan hep bunu kullanıyorlar. acaba mezar kelimesinden mi korkuyorlar? o da tartışılır.
olur, bunların hepsi olur da bunu türkçe'ye uyarlayınca güzel oldu, enstantane yakaladım, ilker yasin burda olsa ona anlattırırdım ama.

*cemil abi 6 ayak aşağıya gidicek bir gün herkes.
-ne diyon lan?
*abi 6 ayak diyorum, inecek tabut.
-sus sikmeyim tuluatını.
ing. tabutun toprak altinda gomuldugu standart derinlik.
cnbc-e de buyuk finalini yeni vermis dizi.

derinligi herhangibir yaziya sigdirilmaya calisilip sayfalar doldurulsa bile, icimizde parcalar birakicak derecede mesaj (aslinda mesajdan ziyade izleyiciye tepki) dolu dizidir.
drama nin en tarifsiz guzel hallerinden biridir.

hayatimda izledigim en guzel; en kaliteli, en ogretici ve en etkileyici dizi olup, beni duygusal olarak en cok etkileyen eserlerden biri olmustur.**

emolara kaptirdigimiz bir diger basyapittir ki... *
ayrica yeteneksiz bir vokale sahip olan olan bir death metal grubudur.*
dizideki ibne dexter dizisinde dexter karakterini canlandıran başrol oyuncusudur. dexter fanatiği arkadaşlara o karizmatik dexter ın actionlarını göstermem ile diziden soğutmam çok acı koymuştur.

(bkz: yaşasın kötülük)
six feet under grubunun hayvani vokali chris barnes, eski bir cannibal corpse üyesidir.

ayrıca king diamond'un the spider s lullabye albümünden bir parçanın ismidir bu.
bana göre death metal'den ziyade crust vb. dejenere bir tarz icra eden grup. death metal'e hakaret.
dinlediğim en boktan metal gruplarından biri. üstüne tanımam.
izlediğim en güzel dizidir bu. yazanların yönetenlerin ellerine sağlık. tabii torrent linklerini sağlayan insanlara da teşekkürü bir borç bilirim.
(bkz: six feet unders deep not enough)
önce ölümden korkmayı, sonra korkmamayı öğreten tv dizisi.
ac dc'in bir çok şarkısını coverlamış olan grup. özellikle hells bells ve tnt coverları harikadır.
her bölümünü farklı bir senaristin yazdığı, farklı bir yönetmenin yönetiği dizidir. diziydi, bitti, valla lan.
şu ana kadar türk televizyonlarında yayınlanan en muhteşem dizi olmasının yanı sıra, yarattığı karakterlerin derinliğiyle de izleyende ayrı bir tat bırakan, süper sanat olayı.
aglatan dizi. mezarda.

hristiyan tabutlari alti ayak asagiya konuyormus.
Hayata dair,ölüme dair,gerçeklere dair bir dizi. her bölümü insana ayrı koyan,ağlatan,iç burkan,herhangi bir sahnesini düşündüğünde bile ağlamaktan,gözlerinin dolmasından kendini alamadığın bir dizidir. gerçeklerin bukadar acı olduğunu süper bir şekilde işleyen dizidir. 'herkes,herşey bir gün bitecektir' bunu herkes bilir yada öle sanar ama bu diziyi izlemeden bunun gerçek anlamını bilemessiniz.gerçek bir başyapıttır. efsanedir.

--spoiler--

Dizinin içinden birkaç örnek vericek olursak,en akılda kalan sahnelerden birkaçı söledir;
-nathaniel Fisher daha dizinin ilk bölümünde öldüğünde,bölümün sonlarına doğru nate koşarken babasını görür ölümüne sebep olan otobüse binerken ve durur o arada mükemmel bir müzikle birlikte çevresindeki insanlara bakar ve hepsinin bir gün öleceğini düsünür daha ilk bölümden bu sahneyle bizi karsılayan dizi kaç gün uykusuz kalmama neden olmustu..
-Dizi baba'nın ölümüyle baslar,oğlunun ölümüyle biter.
-nate in öldüğü sahne ise insana bir baska koyar.dersin aha kurtuldu ölmedi dersin ama o sırada David in ruyası gelir ekranlara.önce eylenirler klasikleşmiş takım elbiseleri yoktur üzerlerinde ama araba durur nate iner ve okyanusun sularına atar kendini o sırada babası ve david de takım elbise vardır ve nate dalgalar arasında yavasca kaybolur.hastane odasında uyandığında ise david,nate ölmüstür..

--spoiler--

işte öle bi dizidir six feet under her bölümü acı gerçeklerdir,hayatın gerçekleridir..
ahlaksız bir dizidir. en az the sopranos kadar 'fuck' içerir. ayrıca ibnelikten tutun da, fahişelikten, uyuşturucudan ana tema olan ölüme kadar hayatın içinde olan her pisliği barındırır.
güzel yanı orijinal ve taklit edilemez olmasıdır.
2008 albümü death rituals'la gönlümü fetheden death metal grubu. özellikle none will escape uçurur.
ölüme büyük saygıyla yaklaşan dizi, sanat eseri.
partysan 2009 da çıkacağını açıklayan grup.
king diamond'un sarkilarindan biridir ayni zamanda.
henuz ilk sezonunu bitirdigim dizi. aslinda dizi denemez buna, bizim dizi kavramimiz buna dizi demeye elvermiyor. ulan kazma insanlar, hayatinizda hic mi HBO dizisi izlemediniz de yuzlerce boktan dizi cekersiniz her sene? yemin ederim imreniyorum ya, adamlar sanat pesinde kosuyor bizim izlememizi bekledikleri seylere bak.

(bkz: oz)
(bkz: carnivale)
türüne pek rastlanmayan güzel dizi.

--spoiler--

six feet under ın genel gidişatı şöyle: fisher ailesi bir cenaze evi işletmektedir.(funeral home) her bölümde değişik şekillerde ölen insanlar bu cenaze evine getirilir ve işlemleri yapılır.

temada ise ölüm ve aile içi ilişkileri incelenmekte. ve bariz şekilde bazı konular hakkında(eşcinsellik) fikirler sunulmakta. zaten bu zamanda propaganda amaçlı olmayan bir yapıma rastlamak imkansız gibi. amerikan kültürü, eşcinsellik ve ahlaki yozluk azami seviyede. tamam bunlar gerçek hayatta olan şeyler ve dizide de bulunacak ama her gay'lerin ve lezbiyen'lerin yatak aşklarını seyirciye 5 sezon boyunca bol bol izletmenin başka bir mantıklı açıklaması yok. ama ne kadar zıt gelsede sizi kendine bağlayıp nate in ölümünde size şakır şakır gözyaşı döktürebiliyor. buda oyucuların mükemmel olmasından geliyor heralde.

bir de nate in cenaze töreninde müslümanlar gibi gömülmek istemesi ve mevlana nın eserlerinden bir kesit okunması şaşırtmış ve sevindirmiştir.

--spoiler--
(bkz: alternatif cenaze arabası yazıları)
daha yeni yeni izlemeye karar verdiğim dizidir ve ilk bölümünü izledim.Henüz ilk bölümde Michael C. Hall'in bir zenci erkekle yiyiştiğini gördüğümde dumur kere dumur oldum.yapılır mı lan bu koskoca dexter'ımıza dedim.iyi ki dexter'dan evvel seyretmemişim bu diziyi dedim,yoksa çok garip hissederdim.şaka bir yana;ölümü çok iyi,ironik bir dille anlatan kaliteli bir dizi.devam edeceğim izlemeye sanırım.