bugün

şehir merkezi olarak çok geniş olmayan ufak bir anadolu şehridir. üniversitesinde 40bine yakın öğrenci okumaktadır. esnaf öğrenciden geçinmektedir. ancak öğrencinin kafa dağıtacağı çok yer yoktur kısacası sınırlı ama insanı güzel olan şehir.
efenim geceleri ayrı soğuktur kıçınız donar yahu!
çok şeyi eksilmiş şehir..
(bkz: sivas zara)
soğuğun ikamet ettiği şehirdir. hatta;

soğuğa sormuşlar, +nerelisin?
-erzurumluyum ama sivasta oturuyorum.
üniversiteyi okuduğum şehir, yok böyle bir şehir hatta..

kışın ortasında gündüz vakti -35 leri gördüğüm, soğuktan burun kıllarım dahil, kaşlarım, kirpiklerimin donmasına neden olan bir soğuk hissettirmiştir. bununla birlikte kış ayı boyunca doğal gaz faturamız hiç bir zaman 200 liranın altına inmemiş hatta bir ay 500'e çıktığı bile görülmüştür..

ayrıca sivas belediyesi, istasyon caddesi kaldırımlarına lcd tv döşeyerek bir ilke imza atmıştır ama gel gör ki boşa bir masraf olduğu aylar sonra anlaşılıp bir daha çalıştırılmamıştır..
çalışmak için 6 yıla yakın kaldığım şehirdir. ne alakadır bilmem ama ahmet kaya nın karanlıkta adlı türküsü bana hep sivası hatırlatır. özledim galiba.

not :izmirliyim
bu yörede yaşamış insanların penis boyu minimum 18´cm olduğu söylenir.

(bkz: ben)
yaklaşık 2 aydır zorunlu olarak bulunuyorum istanbul bakırköyde yaşayıp büyüdükten sonra burası cok boğuyor beni. otogardan merkeze taksiye bindim taksici 5 dk lık yol için 32 tl istedi itiraz etmeme rağmen sonuç cüzdanımdan -32 tl olarak sonuçlandı.
şehirin en yanlız insanıyım sadece babam var koca şehirde tanıdığım.
özet : nefret ettim
ezik bünyesinde artık bir adet burger king barındıran şehir.
edit: vay be alıştım şaka maka bu şehire
bu yörenin erkeğinin penis uzunluğu minimum 18cm´dir.
Hata bir çoğunun ereksiyon hâlinde tansiyonu düşmektedir.

Hepsini mi gördün lan ?
Diye soracaklar için,
küçük yeğenlerimden ve kendimden biliyorum.
6 aylıkken geldiğim ve hala içinde yaşadığım şehir. insanlarının çoğunu odun zannederler ama değildir. içten bakıldığında çok sıcaktır.
canların yandığı madımaktır.o canlar ki güya müslüman mahallesinde salyangoz satanlarmış. ya hızır semahı ve feyzullah çınardır sivas. bağlamanın tadıdır sivas.
Tek caddesi olan, hiç gitmeyenler için madımak dan ötürü teksas sanılan, sokaklarında kundura sesleri yankılanan, yiğido ve gardaş kelimelerini kutsal sayan,öğrenci şehri olup da öğrencilerin en çok aşağılandığı, dini motiflerin bezeli olduğu manen de soğuk olan resm'en deve gerçek de ise mini minnacık olan iç Anadolu bölgemizde ki şehrimizdir.
memleketim olmasından gurur duyduğum şehir. anadolunun incisi.
"bende sıvaslıyım" diyecekken 2 kez düşünmeme sebep olur sıvas. övünecek kadar çok özel yanları vardır ve dövünecek kadar yaraları vardır.
an itibariyle fenerbahce taraftarini misafir eden güzel sehir.

görsel
22 mayıs 2011 sivasspor fenerbahçe maçı nedeni ile bir haylı kalabalıklaşmış şehir. bir de fener burada puan kaybederse tarihi günlerinden birini yaşayacaktır.
türk ulusunun temel yapıtaşlarından biri olmalarıdır. orta asya dan gelen birliktelik ve devlet olma geleneği tüm yaşamlarına hakimidir. sevecen sıcak ve konuşkanlardır.
atatürk ilk kongreyi boşuna sivas ta yapmamıştır. Allah korusun türkiye nin başına bir şeyler gelecek olsa yükselme ve kurtulma kıvılcımı gene buradan başlayabilir.
(bkz: tikko/@la paz)
12 haziran 2011 genel seçimleri sonucuna göre,

1. Adalet ve Kalkınma Partisi 63,32 oy oranı ile toplam 233.493 oy almıştır.
2. Cumhuriyet Halk Partisi 15,28 oy oranı ile toplam 56.347 oy almıştır.
3. Milliyetçi Hareket Partisi 9,91 oy oranı ile toplam 36.545 oy almıştır.
4. ABDÜLLATiF ŞENER 4,64 oy oranı ile toplam 17.092 oy almıştır.
5. Büyük Birlik Partisi 3,48 oy oranı ile toplam 12.845 oy almıştır.
çölün ordtasında serap gibi bir şey. gelene *
madımak katliamı,
Pir Sultan Abdal
Aşık Veysel,
sivas balı,
kangal köpeği,
sivasın dağlarına,
cogi baba,
kızılırmak,
bıçakçılık,
türküler,
....
bazıları hemen madımak katliam diyerek direk yafta vursada; ülkemden uzaktayken bile tek rüyamdır caddeleri sokakları, taaki bi şekilde geri dönene kadar. Demekki neymiş; bu şehrin değeri bu şehirden biraz uzaklaşınca anlaşılıyor. Sevdiğim mutlu olduğum övündüğüm gururlandığım şehir.
çifte minare, gök medrese gibi çok güzel tarihi değerler barındıran, yemeklerinin özellikle de et yemeklerinden tadılması gereken gidip görülesi yerleri olan bi şehirdir. ama gelin görün ki gençlerinin apaçi olduğu sokağa çıktığında binlerce laf yeme olabilitesi olan bir şehirdir. Farklı bir etnik kökene sahipseniz yaşamanız oldukça zordur, özellikle ramazan ayında herkesin oruç tutmasının zorunlu olduğu sanılan kenttir.