bugün

Dünyanın 7 harikasından biri olduğunu düşündüğüm şehir.
Sivas, Türkiye'nin iç Anadolu Bölgesi'nde yer alan tarihi ve kültürel öneme sahip bir şehirdir. Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehir, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve zengin kültürel mirasıyla bilinir. Ayrıca, tarım, hayvancılık ve tekstil gibi sektörlerde de faaliyet gösterir. Sivas aynı zamanda Türkiye'nin en büyük ikinci yüzölçümüne sahip ilidir.
https://www.newsbtc.com/p...anan-siteler%f0%9f%8e%b0/
eniştemin ailesinin memleketi.
Dağ taş sarı çakıl bi garip memleket. Sanki bir taş ocağıyla anlaşmışlar da girişinden çıkışına kırma mucur döktürmüşlercesine hem de! Yeşil suvasımıza hojğeldiğiz diyen gavatın Allah bin belasını versin.
Dedem sivaslı. O taraflardan biriyle tanışınca sivaslıyım diyorum niyeysedjfjf.
%50 sivaslı, %25 başka memleketli, %25 de başka memleketli bir iç anadolulu olarak nerelisin diye sorulduğunda verdiğim cevap.
nerelisin diye sorana sivaslıyım derim. sivaslı da değilim. sivaslıları da hiç sevmem.sivaslı bir kimseyi de hiç tanımadım. niye sevmediğimi de hiç bilmiyorum.
sivasa da hiç gitmişliğim yok.haritada yerini bilmem.
Adam çıksaydı köpekleri ile meşhur olmazdı denilen şehir.
muhsin yazıcıoğlu'nun memleketi.
istanbulla isim değiştirmesi lazım dediğim memleketim.
yaşanan katliamda hayatını kaybeden aydınlar anısına birçok şarkı yapılmıştır evet ama bence gelmiş geçmiş en iyi grup olan "almora"nın, "güneşin ozanları" şarkısı apayrı güzeldir.

https://www.youtube.com/watch?v=QyHPRHjH80c
yaşanan katliamda hayatını kaybeden aydınlar anısına moğollar grubunun ıssızlığın ortasında şarkısını yaptığı şehir.
Katliamıyla meşhur bir şehir.
halkının en fazla yüzde 25 i atatürkü sever.
akp nin oy deposu konya kayseri erzurum bursa gibi kesnlikle gitmem.
An itibariyle bayramda türkiyenin yüzde ellisin orada olacağı memleket ilidir.
atatürkün cumhuriyetin temellerini attığı şehir olmasına rağmen referandum da evet veren atatürk sevgisi olmayan şehir.
Referandum da evet diyerek Atatürk e yakışmayan şehir.
1 saat once 4.7 buyuklugunde bir depremle sarsilan, 3 bucuk yildir gormedigim Memleketim. Ve sanirim depremler yuzunden bu sene de goremeyecegim. Sivas’ta belki Yikima sebep olacak buyuklukte depremler olmayacak olsa bile, o travmayi yasamayi goze alamiyorum. Yaklasik 3 haftadir sirf ekranlardan tanik olarak bile dehseti yasadik, seyrederken afakanlar basti. gercegini yasamanin nasil bir sey oldugunu hayal bile etmek istemiyorum. Allah hic bir zaman yasatmasin ne bana — ne de baskasina demek isterdim, ama türkiye deprem bolgesi, kacis yok. Allah depreme dayanikli binalarda yasamayi nasip etsin milletimize diye dua etmek en isabetlisi olacak.

Ne tuhaf, 3.5 sene once ekim 2019’da istanbul’a gidecekken deprem yuzunden rotamizi degistirip memlekete gitmistik. Bu yil ise deprem olur korkusuyla memlekete gidemiyoruz. Her acidan Tuhaf bir zamanda yasiyoruz.
en sevdiğim asker arkadaşlarımdan birinin memleketi.
Ellerinde sazımızın çalındığı vilayet.
ilçeden ilçeye insanının halet-i ruhiye’si değişen; hafik gibi ilçelerde pırlanta gibi arkadaşlar edinebileceğiniz, gürün’den ve gürünlüler’den ise olabildiğince uzaklaşmanız gereken şehir.

Bu arada, şehirdeki belli başlı tarihi eserlerin çoğu selçuklu değil, işgalci ilhanlılar tarafından yaptırılmıştır. Beylerbeyliği olduğu dönemde samsun dahi bu alt merkeze bağlıdır.

Bu arada sivas, sivaslı, subastı ve benzeri; kısmi sesteş sayılabilecek yerleşim yerlerinin ortak adı sebastopolis’tir. Sebastos, saygıdeğer (venerable) anlamına gelir ve roma imparatorlarının geneli bir tarafa, ilk imparator augustus’u işaret ermek için kullanılır. Yani bu şehirlerin tamamını augustus’un kurduğunu söyleyebiliriz.

safran, niğ, tire, geli, hayra isimleri ile birleşik hale gelen tüm "bolu"lar da, polis kelimesinden türemiştir. yani hadrianopolis, germanikopolis falandır, bizimkiler söylemesi kolayına gelen yerlerini almışlardır.
dün görülmüş.
görsel
şifaiye medresesi:

görsel
lan tercihlere yazdık yıldızeli, altınyayla, suşehri, divriği, koyulhisar diye.
ilk tercihlerde nasılsa 90 altı görmez diye.

ama ola ki gelirse büyük şok olur.
lan yakın merkezleri geçtim, erzurum ve çorum merkez bile varken koyulhisar gelirse oturur ağlarım. *

valla ilçe olarak gelecekse ankara çubuk da olur. ama bunlar, ne bileyim.. *
evet arkadaşlar gözüme görünür var, neden yazdım koyulhisar ben de bilmiyorum. *