covid 19 aşısı.

görsel

görsel

#saglik
Çin'in covid19 aşısı.
Ülkemize 50 milyon adet gelecek ve isteyen vatandaşlara ücretsiz vurulacak.

Şahsen ben yaptırmayacağım.

Lakin konuyla çok fazla bilgisi olmayan biri olarak sanki şöyle bir durum mevcut;
pfizer ve moderna aşılarının dünyanın gelişmiş, vip denecek ülkeleri tarafından çoktan siparişleri dolduruldu.

bangladeş, endonezya, türkiye, ırak, somali gibi ülkelere ise bu çin aşısı sinovac kaldı gibi bir his mevcut.

inşallah yanılıyorumdur.
Ekşi sözlük bir siki beğenmeme timi'nden transfer yapmışız anlaşılan.

Aşıların geneli gibi inaktif aşıdır.

Pfizer ve biontech farklı bir yol izledi ancak sinovac'a bok atmak da çin'de bu aşıyı geliştiren yüzlerce bilim insanına hakaret etmektir.

Öncelikli risk grubundan sonra sıra geldiğinde hangi aşı yapılacaksa onu kabul ederim.
ilk testlerde %97 koruma sağlandığı belirtilmiş. Hadi hayırlısı. Umarım sonrasında bir halt çıkmaz.
ilk fırsatta vurdurmayı düşünüyorum.
Bu ay sonu itibariyle vurulmaya başlanacak olan aşı.
“Beğenmezsek parasını ödemeyiz” şeklinde aldığımız aşılar. Acaba böyle almayı nasıl başardık mağazadan gömlek alır gibi...
Ülkemizde kovid için uygulaması planlanan çin aşısı.

Neden almanya'nın ürettiği aşıları alamadık diye düşündürür.
Çin'den sipariş edilen Sinovac COVID-19 aşısı Türkiye'ye geldi.

kimler vurdurmayı düşünüyor?
Faz3 çalışması sonuçları gelmeye başlayan aşı.

Endonezya'da %65.
Brezilya'da %50.38 oranında etkili olduğu tespit edildi.

Bugüne dek aşılara temkinli olsam da, olacak isem çin aşısı daha güvenli diyen beni de tedirgin etmiştir.

Ölürken yan etkisi olmasa bari diyerek mi vurulalım Napalım.
görsel
Şimdilik tek ümidimiz.
Bugün itibariyle Türkiye'de yapılmaya başlanan kovid aşısı.
En eski ve güvenilir olan pasif virüslü aşıdır. Umarım bu güveni boşa çıkarmaz şimdilik tek umudumuz bu.
görsel
Dozumuzu aldık elhamdülillah.
Bir türlü güvenmediğim, yaptırma sıram gelince yaptırmaya emin olamadığım, ama mecbur bırakıldığım corona aşısı...
Sinovac çin merkezli aşı firmasıdır. Aşı değildir.

Edit: bir mal eksilemiş. Aşının adı coronavac. Neyse eksileyen kendi malligini eksilesin. Bu entry ayna görevi görüyor.
olmak istemeyenlerin yerine olacağım aşı. eski usul aşının neresi sıkıntılı olabilir anlayamıyorum.
gunun birinde bana da sira gelirse olacagim asidir. inaktif ozellikte olmasi ve geleneksel yontemle uretildigi icin tercih edecegim asidir ayni zamanda. en kotu ihtimalle bir etkisini görmem.
görsel
zaten çin'e güven olmaz. biontech olma şansı varsa tercih edilmemesi gereken aşı.
ben bu aşıyı uygulama yetkisinde olan bir insanım. kendimde bu aşıdan vuruldum. fırsat vardı değerlendirdim. böyle konuşanların hepsi sıra kendilerine geldiğinde sıra oluyorlar. şuan ki ülke şartlarında hangi aşıyı olma fırsatı elinize geçtiyse değerlendirmenizi öneririm. ülkemizde biontech aşı da mevcut. isteyen olabiliyorsa onu olsun ama herkes immünoloji profesörüymüş gibi davranmasın lütfen. bu aşılar hastalıkları kovmuyor maalesef . sadece ölmeyin diye varlar.
--spoiler--
ben bu aşıyı uygulama yetkisinde olan bir insanım. kendimde bu aşıdan vuruldum. fırsat vardı değerlendirdim. böyle konuşanların hepsi sıra kendilerine geldiğinde sıra oluyorlar. şuan ki ülke şartlarında hangi aşıyı olma fırsatı elinize geçtiyse değerlendirmenizi öneririm. ülkemizde biontech aşı da mevcut. isteyen olabiliyorsa onu olsun ama herkes immünoloji profesörüymüş gibi davranmasın lütfen. bu aşılar hastalıkları kovmuyor maalesef . sadece ölmeyin diye varlar.
--spoiler-- marjinalfakir

altına imzamı atıyorum.
Geleneksel aşıdır.

insanoğlu yüzlerce yıldır geleneksel aşılarla hastalıkları yok ediyor. Mrna tekniği daha yeni bir teknik. Uzun vadeli sonuçlarını kimse önceden kestiremiyor.

Biri alman biri Çin diye düz mantıkla boklamayın.

Edit: aslında sinovac şirketin adı. Aşının adı coronavac. Sinovac da bizim ilk defa Çalıştığımız bir şirket değil. Devletin karşıladığı birçok aşının tedarikçisi bu şirket.
Piyasada bulunmayan aşı. Olsa da vurdursam