bugün

sadeleştirilmemiş halini okumanın epey zor olduğu roman.
(bkz: işleri kesat giden bakkal)
şaşkın bakkal ın kuzeni.
atatürk' ün arkadaşlarından halide edip adıvar' ın yazmış olduğu ve günümüz türkiye'sine de ışık tutan çok harika bir roman. çeşitli kesimlerden insanların anlatıldığı romanda günümüz türkiye' sini tehtit edebilecek unsurlara da yer verilmiştir. mutlaka okunması gereken bir roman.
türk edebiyatının köşe taşlarından biri.. ayrıca, Pastel Yapım tarafından dizi film projesi olarak hazırlanıyor. istanbul'un kenar sokaklarıyla, lüks mahalleleri arasında yaşayan farklı sınıflardan kahramanlar aracılığıyla, II. Meşrutiyet öncesindeki toplumsal ve kültürel yaşamın anlatıldığı roman, Gökhan Aktemur tarafından günümüze uyarlandı. Çok iddialı bir kadroyla çekilecek dizi için tiyatro ve sinemada isim yapmış pek çok sanatçı bir araya geldi. Eserde ideal Türk kadınını yansıtan Rabia karakterini Özge Özberk oynayacak. Kitabın sinema uyarlamasında Türkan Şoray kamera karşısına geçmişti. Özberk'in son günlerde bu filmi izleyerek rolüne hazırlandığı belirtiliyor. Ağustos ayı sonunda çekimlere başlanacak dizinin ekim ayında yayına girmesi bekleniyor.
yeni sezonda dizisi çekilecek olan 2 türk klasiğinden biri.** rabia rolünde özge ozberk'in oynayacağı söyleniyor.

edit: a tv'de tanıtım fragmanları dönmeye başlamış bile.
bu persembe ilk bölümü ile atv ekranlarında yayına girecek yeni dizi .
ek : aynı zamanda halide edip adivarın bir romanı.
bünyesinde uğur polat, özge özberk, tarık pabuççuoğlu, ismail hacıoğlu, şemsi inkaya gibi kaliteli isimleri barındıran, atv'de yayınlanacak bir dizi.
edebiyat öğretmenimin büyük bir ihtimal ile küçükte olsa rol alacağı bu nedenle tüm okulun izleme olanağına sahip olduğu için ilk günkü reytingleri yükselecek olan dizi.
bu kadro ile zaten izlenmezse ayıp.
yaprak dökümünün tutmasından sonra kitapları dizileştirme olayının cılkını çıkartan bir dizi daha. tamam kitap güzeldi ama her kitap da dizi olmaz ki kardeşim.
edebiyatta müthiş bir halide edip klasiği ancak "tmm bu işin de cıvığı çıktı" dedirten ve ne yazık ki kabak tadı vere vere televizyona dizilmeye ramak kalmış yeni dizi.
clown and his daughter olarak ingilizce yazılan kitap daha sonra sinekli bakkalolarak türkçeye çevirilmiştir.
dizi de şemsi inkaya`nın canlandırdığı yobaz karakterinin kafada takke, elde tesbihle müslümanları rencide ettiği gerekçesiyle atv yönetimi tarafından yayından kaldırılan dizi.
an itibari ile atv' de yayından kaldırıldığı haberini okuduğum dizi. güzel bir hikayeden güzel bir dizi yapılmaktaydı. garip.
cumhuriyetin savunucusu halide edip adıvar'dan rahatsız olanlar yüzünden 5. bölümde bitmiştir dizi.tebrik etmek lazım birilerini.
http://www.odatv.com/inde...tegory=0&videoid=1417
kaldirilma nedenleri muhtelif...
bu yobaz dindar adam karakterinden rahatsiz oldungu icin mi kaldirildi yoksa rayting skalasinda süründügü icin mi belli degil.
su siralarda hükümete muhalif cevrelerce dizinin aynen yukardaki pek cok entryde de söylendigi gibi bu yobaz karakterden dolayi kanal yönetiminin rahatsiz oldugu ve bu nedenle dizinin kaldirildigi iddia ediliyor. lakin türk medyasini tanidigimiz kadariyla bunun bir carpitma oldugunu da pek ala düsünebiliriz. atv'nin bu sezon yayindan kaldirdigi ilk dizi degil bu. kelebek cikmazi mi dir nedir o vardi bir tane. üc bölüm sonrasinda gören oldu mu? pekii sene basinda ilk yirmide olmasina ragmen devam edemeyen bir ferdi tayfur dizisi vardi, ondan kimsenin haberi var mi? mahser icin ne diyeceksiniz; hani su türkiye'nin ilk gercek zamanli dizisi mottosuyla piyasaya sürülen dizi. emre altug'un oynadigi bir dizi daha vardi, ona n'oldu pekii? sessiz gemiler vardi, büyük bir sansasyonla sunulmustu piyasaya ha kaldirildi ha kaldirilacak... sonra bir cocuk dizisi baslamisti, tilsim adasi olabilir adi, hatirlamiyorum bile dogru düzgün; onun hakkinda bir malumatiniz var mi?

bu derece cok diziyi kirip geciren bir kanalin sirf bu rayting ve ordan hareketle düsük gelir elde etmesi nedeniyle bu diziyi kaldirmis olmasi neden olasi olmasin? bunu hic düsündünüz mü?
(bkz: batmaya mahkum firma isimleri)
şemsi inkaya tarafından canlandırılan karakterin fettullah gülen'e olan benzerliği nedeniyle kanal yöneticilerinin tepkisini çektiği ve bu nedenle yayından kaldırıldığı söylenmektedir. hiç oldu mu şimdi bir dizi karakterini koskoca fettullah hocaya benzetmek ve bunu ona saygı duyan çok değerli başbakanımızın damadının kanalında yapmak.
yakın tarihe kadar, atv isimli hali hazırda tmsf bünyesinde yer alan kanalda yayımlanan ancak çeşitli sebeplerden ötürü yayımdan kaldırılmış dizi ve halide edip adıvar'ın aynı isimli romanı. evet nihai imzalar henüz atılmadığı için atv hala tmsf bünyesindedir. şimdi işin ilginç olan tarafı şu, bu dizi yayımdan kaldırılıyorsa demek ki ortada bir baskı var. baskı nereden geliyor? çalık holding'ten mi? hayır henüz resmiyet süreci tamamlanmadığı için olamaz. baskı tmsf'den kanala atanan yönetimden geliyor. zaten haberlere göre atv'nin balmumcu'daki binasının üst katına mescit de açılmış, insanlar işlerini kaybetmemek için abdest alıyorlarmış tuvaletlerdeki lavabolarda. kendi adıma bir kurumda mescit açılmasını insanların abdest almasını yadırgamam, ayıplamam. ancak bu maneviyat simsarlarının, bu haysiyet cellatlarının dayatmasıyla atılan bütün adımları yapılan bütün uygulamaları defaatle ve peşinen reddediyorum. şimdi gelelim diziyi yayından kaldıran baskıların gerekçelerine,

şemsi inkaya'nın canlandırdığı dizinin ve romanın kötü karakteri ilhami fethullah'a benziyormuş.
takkeli ve baskıcı dede rolü müslümanları kötü gösteriyormuş.

bakın burası iran değil, burası o çok özendiğiniz, hatta baş katilini resmi törenle bağrınıza bastığınız sudan da değil. bu diziyi bu gerekçelerden yasaklamak mantıken, halide edip adıvar'ın bu edebi eserini toplatmakla aynı şeydir. halide edip adıvar'ı da yasaklayın olsun bitsin. yatacak yeriniz yok sizin.
Sinekli Bakkal'ı okumak içinize tarifsiz ve değişik bir huzur verir. Kitaptaki Rabia ve Peregrini aşkı ne güzel işlenmiştir öyle...
halide edip adıvar'ın bir romanı.rabia vardı asırı dindar bir kız onun yasadıklarını anlatıyordu.Bir ara atv'de dizisi başlamıştı ama izlenmediği için yayından kaldırıldı.
eserin kurgusunda önemli bir yeri ortaoyunu ve onun tiplerinin teşkil ettiği , Halide edip'in halk kültürümüzü romanla bütünleştirdiği, ayrıca istibdat dönemini edebiyatımıza yansıtmış olan sürükleyici romanlarımızdan.
özeti için ;
http://www.geyiq.com/foru...ly-bakkal-ozet-46073.html
rabia'nın amca dediği cüce ile babası kız tevfik'in gerçekten yaşayan karakterler olduğu hissini veren roman. tevfik sevdiği insanlar için her şeyi yapıyor. çoğunluğun küçümsediği bir kişi olmasına rağmen. döneminin bütün insanlarını bir kitapta toplayabilmiş gibi görünüyor halide edip.
dönemin baskıcı siyasetini eleştiren rabia emine kız tevfik rakım imam ilhami efendi arasınsa gelip giden roman.
bir de osman vardır sevdasıbı uğruna dinini değiştiren onu da ayrı değerlendirmek lazım ...
Gündemdeki Haberler