bugün

''Üvey baba'' dizisinde oynayan,oyunculuğu ve bakışlarıyla küçükken beni trajediye sokmuş insan.
bana kalırsa çok büyük oyuncu olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. ancak yaşadığı bu süre içerisinde değeri bilinmeyen kişilerden bir tanesi.adam banko oyuncu resmen , her rolü oynayabiliyor . üvey baba da o karekteri ondan iyi canlandırabilecek başka oyuncu tanımam .komik roller de ise hep 2. ve 3.planda kaldı ne yazık ki .

bir ara sinekli bakkal da oynadığını hatırlıyorum.her ne kadar zalim ,gaddar ,tutucu bir dedeyi oynasa da etrafındaki insanlara verdiği ayarla kahkaha attırıyordu durduk yere.sonra fethullah gülen i taklit ediyor diye dizi kaldırıldı anasını satayım . bu aralar fox tv de adını hatırlamadığım bir dizi de oynuyor . sözün özü haluk bilginer ,çetin tekindor gibi iyi oyuncuların olduğu bir ülkede üst düzey oyuncudur kendisi .
Şirinler'deki Gargamel'i seslendiren usta oyuncu.
değeri bilinmeyen bir oyuncu.yarın bir gün öldüğünde allah rahmet eylesin falan denilecek ama boşadır.onca film çekiliyor , nuri bilge ödül alıyor bu filmlerden neden kullanmaz böyle bir oyuncuyu anlamak güç.
klişeye bir klişede ben ekleyeceğim sanırım, yok düşündüm ama başka kelime bulamıyor insan, yok çünkü. evet değeri ne yazık ki hiç bilinmemiş bir oyuncudur, ustadır kendisi. karakter oyuncusudur, öyle böyle değil ama en sağlamından fakat ait olduğu yerde değil kesinlikle. umarım bundan sonra hak ettiği yerlerde çok daha fazla görürüz.
90 kuşağı çocuklarının zalimlik sembölü.
üvey baba'dır kendisi.
hain evlat ökkeşin babasıdır.
babamdan korkmadım 'üvey babadan' korktuğum kadar.
beni klasik koşullayan adam. her gördüğümde gözbebeklerim büyüyor.
çocukluğumun korku ögelerinden biridir kendileri *. şimdi tv de gördüm * o eski kokutuculuğu pek kalmamış ama benim aklımda o hep üvey baba olarak kalacak.
üvey baba rolü ile bir kuşağın bilinçaltında yer etmiş usta oyuncu.

yeşilçamda ise çok farklı rollerde oynadı gırgıriye gibi ya da kemal sunal filmlerindeki kıvırcık saçlı uzun boylu adam şemsi inkayadır bilen bilir.
öldükten sonra hakkında onlarca entry girilecek usta oyuncu. önemli olan yaşarken hatırlamak.
değeri bilinmeyen, hep geride kalmış büyük ustalardan birisi. üvey baba rolü olmasa hatırlayan olmayacaktı neredeyse.
gençken hep iyi şabansı rollerde oynayan oyuncu yaşlanınca hep erol taşlaştı. iyi oyuncudur.
bence en güzel oyununu ramazanlarda yayınlanan hafız yusuf efendi filminde göstermiştir.
şemsi inkaya 1970 1880 yeşilçamda bir çok filme imza atmıştır. hatta o yıllararın furyası olan erotik filmlerde bile oynamıştır. gırgıreye filminde kendini iyice ispatlamış olan bir, sanatçıdır. geçtiğimiz yıllarda üvey baba adlı dizide oynadığı karakterle gönüllere taht kurmuştur. o dizi gerçekten çok kaliteli bir dizi olup şemsi inkaya bir üvey babanın neler yaptığını gözler önüne sermişti.
usta oyuncu.

yeşilçam'daki rollerini ve üvey baba'daki halini kıyaslayınca hep şaşıp kaldığım oyuncu.
Bugün doğum günü olan usta oyuncu.
gençken oynadığı filmler de dikkat çekmeyen değerli oyuncu. yaşlandıkça ve yüzü oturdukça sağlam roller almaya başlayan fakat ne yazıktır reyting denen illet yüzünden onun oynadığı yapımlar uzun soluklu olamamıştır. en büyük çıkışını kemalettin tuğçu'nun çocuk klasiklerinden olan üvey baba'daki halil güneşli rolüyle yapmıştır.. freddy krueger vari stil bir giyinişi vardı. kırmızı bir mont, uzun kollu kirden rengi atmış bir hırka ve bağcıkları bağlanmamış 20 yıllık askeri bir botla zavallı lamia ve mahallenin korkulu rüyası olmuştur. asıl ilgimi çeken rolü ise yine star kanalında iki bölüm yayınlanmış ve kimsenin bir bok anlamadan yayından kaldırılan dizisinde vampir zabıta pamir komutanı oynamıştır. velasıl şemsi inkaya pandora kutusndaki bilinmeyenli denklem gibidir.
tiyatro emekçisi, onlarca filmde kıyıdan köşeden girdiği rollerle oyunculuğun hakkını veren, üvey baba dizisi ile bir nesli travmalara sokacak derecede iyi iş çıkartan kıymeti bilinmesi gereken oyuncudur.
Üvey baba dizisinde lamia'ya kötü davrandığı zamanların bilinçaltima işlemis olmasından mı bilinmez, bi türlü sempati duyamadığım.
üvey baba dizisindeki oyunculuğuyla bir neslin kendisinden iğrenmesine sebep olmuş büyük oyuncu.
kendisi muazzam oyuncudur. altından kalkamayacağı rol yoktur. ediz hun, ekrem bora,selçuk yöntem, haluk bilginer gibilerini donunda sallayabilecek kapasiteye sahip olmasına rağmen halk nezdinde onların gerisindedir ne yazık ki. kendisiyle ilgili ne kadar övgü dolu sözler sarf edilse az gelir, kendisi bir yaşayan efsanedir, türk sinemasının Süleyman sebasıdır. tabi anlayan anladı.
http://m.sondakika.com/ha...kaya-abd-yolcusu-7741917/

Abd'den oyunculuk teklifi almış. Üvey baba Hollywood yolcusu.