bugün

gece okan bayülgenin programında konuk olarak gördüğüm ve sözlüğe bakiim kim ne yazmış hakkında dediğim lakin gördüm ki adı sözlükte olmayan,olmamasıyla çokta bişi kaybetmemiş sözlüğümüz dediğim kadın şarkıcı.
son verdim kalbimin işineşarkısını bu kişi yapmış yıllar önce
ve bir kaset sonrasın da da son verdiği işe geri döndüğünü söylemiş*
70'lerde seks filmleri furyasına katılmıştır.
alladı pulladı iki lafın arasına
ellerin hatırına beni doladı
baktı ki olmadı öylesine aşkını bana adadı--diye şarkısı olan eskilerden bir ses..
tv makinasındaki son haline bakınca çok kilo almış olduğu anlaşılan ancak hala tayt giymekte ısrar eden sanatçı..
show tv'nin yeni dizi "maçolar"da büyük patronun kız kardeşi rolünü oynayan bayan.
45'likleri;

tanrı şahidimdir/ şimdi sen varsın (1974)
nene hatun/ yalnızlığı sen bir de bana sor (1974)
son verdim kalbimin işine/ elveda (1975)
kalbimi affettim/ sarmaş dolaş (1976)
gülme komşuna/ seni çok özledim (1976)
sorma neydi o/ neden gelmedin (1977)
şarkım sevgi üstüne/ une melodie (1986)

albümleri;

lider (1980)
leyla (1986)
nanay (1989)
alladı pulladı (1991)
geliyorum (1993)
seyyalname (2002)
en iyileriyle seyyal taner (2005)

müzik dünyasında çok uzun aralar vererek yol almış bir isim olsa da, az sayıda şarkısıyla hala hafızalarımızda olan, bir eski dönem sanatçısı.
şimdiye değin şarkılarıyla ve/veya oyunculuğuyla içinde yeralmış olduğu sinema ve televizyon yapımları da şöyle;

Maçolar 2006
istanbul Şahidimdir 2004
Azad 2002
Çizmeli Kedi 1976
Şehvet Kurbanı Şevket 1975
imparator 1974
Beş Tavuk Bir Horoz 1974
Cafer'in Nargilesi 1974
Düşmanlarım Çatlasın 1974
Gecelerin Ötesi/ ister Darıl ister Sarıl 1974
Kiralık Serseri 1974
Televizyon Niyazi 1974
Cengiz Han'ın Fedaisi 1973
Dağ Kanunu 1973
Düşman 1973
Çoban 1973
Gönülden Yaralılar 1973
Ömer Hayyam 1973
Yaralı 1973
Katran Bebek 1973
Felek 1973
Gecelerin Hakimi 1973
Harman Sonu 1973
Kader 1973
Vahşet 1973
Bu Toprağın Kızı 1973
Kanun Adamı 1972
Kanlı Öç 1972
ilk Aşk 1972
Vur 1972
Tehlikeli Görev 1972
Vahşi Aşk 1972
Hacı Murat'ın intikamı 1972
Kalleşler 1972
Benimle Sevişir Misin 1972
Batıda Kan Vardı 1972
Haydut Avcısı 1972
Mahkum 1972
Vur Gardaş Vur 1972
Suya Düşen Hayal 1972
Vahşetin Esirleri 1972
Aslan Bey 1968
Ölümsüz Adam 1968
Kara Güneş 1968
bir alemdir aksamci arif

ona uymaz hic bir tarif

entellerle gezer tozar

bir o barda bir bu barda

seklinde sozleri olan sarkiyi soyleyen esmer hos hatun. o sarki hala dilimdedir. sene 1991, alladi pulladi albumunden..
alladı pulladı albümünün kasedini bir zamanlar mükerreren dinleyip bozduğum sanatçı. nesini sevdiysem diyorum bugünkü aklımla, eh, o devir için iyi müzik gibi geliyordu o büyük çocuk adama...
zıplaya zıplaya şarkı olur dedirten şanlıurfahanımağa sanatçı.
harika bir ses tonu vardır. çok iyi bir şarkıcı değildir. çok iyi bir yorumcudur. son zamanlar bir hayli kilo almıştır ama eskiden leopar desenli kıyafetleri giyer, öyle hoplar zıplardı. eurovision'a da katılmıştır. şarkılarından biri için (bkz: naciye)
bir röportajında "annem beni küheylanım diye severdi" demişliği vardır. delidir atlarım şarkısını da bunun üzerine söylemiş olmalı.
grup lokomotif ile birlikte 1987 yılı eurovision şarkı yarışması temsilcimiz.
matraklik bir numunesi olan neseli kişi.
kalbimi affettim, son verdim kalbimin işine, naciye gibi güzel şarkıları olan bir dönem çok popüler olan şimdi dizilerde ufak rollerde izlediğimiz hatun.
http://www.youtube.com/wa...4N1-c&feature=related
şarkı söylerken hpolamadan zıplamadan salak supuk hareketler yapmadan duramayan fakat bizim jenerasyonun müzik anlayışına çok şey kazandırmış kişi.
demek ki biz

kötü bir şarkıyı
kötü bir sesle
kıçıkırık bir dansla
fakat iyi bir yorumla
harikulade bulabilen insanlarmışız.

http://www.video75.com/_H...ladi-pulladi-seyyaltaner/
türk pop müziğinde hem dans edip hem de şarkı söyleyebilen ilk isim.
donemin en vamp kadin sarkicisi.
(bkz: akşamcı arif)
1987 yilindaki eurovision sarki yarismasinda sifir puan alan sarkici. ayrica sanliurfa lidir.
ismi ve soyismiyle sanatçı oldugunu belli edenlerdendir.. ilhan irem, barış manço gibi..
kızım olursa seyyal koyacam lan
sıfat olarak da kullanılabilir.

seyyal taner pareosu, seyyal taner dansı, seyyal taner saç savurması*, seyyal taner taytı gibi..
leyla ve naciye gibi iki harika şarkıyı seslendirmiş, 80'lerde çocuk olanlar için yeri ayrı olan bir şarkıcıdır.
mfö'den dinleyip bayıldığımız ele güne karşı'yı aslında ilk kez o yorumlamıştır. şarkı mı muhteşem seyyal mi müthiş yorumluyor benim mi kafam güzel bilemem. kararı siz verin.

http://www.youtube.com/watch?v=yJh2ySPloyc