bugün

ulu sözlüğün ne durumda olduğunu ne yapıp ne ettiğini öğrenebileceğiniz bunu çocuklarınıza ve torunlarınıza anlatabileceğiniz bilgilendirici istatistik şeysi.
tıkladığımda 'vay be ben nasıl bir sözlükteymişim de haberim yokmuş arkadaş' dememe sebep olan zavazingo. olum öyle karışık bilinmeyen şeyler koyunca ayrı bir afilli oluyor lan öyle demeyin. total used free shared buffers cached filan, yürü bee kim tutar seni.
gördükçe efkarlandığım durum.
(bkz: ne olcak bu serverın hali)
acayip sinirimi bozan menü müdür nedir şimdi isimde veremiyorum. ne diyosanız artık siz bunların ismine. acayip sinirimi bozdu sabah sabah. lan yıllarca matematikten çekmiş adama böyle şeyler gösterilir mi? lisedeki o çaresiz, o bitkin matematik sınavları aklıma geldi. üzüldüm, hüzünlendim.
zall ın bile anladığından şüphelendiğim bilgi.

(bkz: ısrarla dürtüklenmek isteyen yazar)
serverin altyapısının linux ile kurulduğu anlaşılan fasalite...
verilerin türkçesini yazacak bir hayırsever olsa tadından yinmez olacak özellik.
bilgisayar kullanma sorunu olanlarin hicbir sey anlamadigi sey.
(bkz: fabala)
içerisinde memory usage gibi bir bölüm barındıran istatistik sayfası. kendi anladığım bu sunucunun ram durumuyla ilgili bilgileri veriyor. eğer durum böyleyse gecenin bu saatinde bu kadar dolu olan memory işlek saatlerde ne oluyordur çok merak ediyorum.
total used free
Memory: 2024 1839 185

an itibari ile server ın cortlamak üzere olduğunu haber veren durum. free si % 9 lerda kalmış vaziyette.
(bkz: aman dikkat)
hiçbir boka yaramayan ve yaramayacak fasilite.
i. bu bilgiler yazarlar icin ne gibi şeyler ifade edebilir? yazarlar oraya bakip da "-/+ buffers/cache: 369 1654 Swap: 1953 0 1953 vooovv server harika calisiyor" tepkisi mi verecek? bunun yerine "server hizli" , "server su anda yavas" , "server cortladi cortlayacak" gibi anlasilir ve ise yarar mesajlar olmaliydi.

ii. bu bilgilerin yazarlar tarafindan gorulmesi uludag sozluk'un veya yazarlarinin hayatında ne degistirecek?

iii. bu bilgiler "ulan bir iki pc terimi sikalim suraya, kimse anlamasin, acayip karizmatik olur" dusuncesiyle gosteriliyor gibi.
sonumuz hayrolsun..

hmm.. evet.. dev/shm 1013M 0 1013M 0% /dev/shm
sozluk sunucusunun 2 gb fiziksel ve 2 gb sanal bellege sahip oldugunu; ve anlik olarak fiziksel 102 mb bos bellek oldugunu gosteren istatistiksel veridir.
-lazer kalkanı devrede mi?

- devrede devrede sen işine bak...
ne işe yaradığı açıklanması gereken oluşum. ya da yanına tercümesi yapılırsa da olur, en azından bu hizmetin ne işe yaradığını öğrenip öyle kullanırız.
An itibariyle 2024 MB'den 1936 MB'nin kullanildigini görünce len yakinda sözlügün bellegi dolup site down olmasin diye beni endiselendiren bir uludag sözlük fonksiyonu.
çok anlarmış gibi baktığım, hiçbir şey anlamayıp apar topar kapattığım, sonra "herkes anlıyor da ben mi anlamıyorum?" diyerek tekrar baktığım sözlüğün server durumunu gösteren buton. *
"bu ne lan" diye sorulacak sag frame butonudur..
an itibari ile 2 gb lık sözlük hafızasının 53 mbnın kaldığını haber veren göstergedir.
bakınca hiçbirşey anlaşılmayan bir buton. neye yaradığı belirsizdir.
*:

sözlüğün 143Gb lık bir hard diski var ve sözlüğün içeriği bu hard diskin 33Gb lık kısmını işgal ediyor. geriye kalan 104Gb lık bölüm ise boş.
bilen biri tarafından yorumlanıp sözlüğe girilmemesi gereken nane veriler. (bkz: içler acısı)

Zaman:

Fri Mar 20 14:12:40 EET 2009

Uptime:

14:12:40 up 76 days, 7:33, 0 users, load average: 0.83, 0.62, 0.49

Memory Usage (MB):

total used free shared buffers cached
Mem: 3280 3155 124 0 26 2505
-/+ buffers/cache: 623 2656
Swap: 2047 0 2047

Disk Usage:

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda3 145G 49G 89G 36% /
/dev/sda1 99M 17M 77M 19% /boot
tmpfs 1.7G 0 1.7G 0% /dev/shm

sözlüğümz hakkında bilgiler barındırır. inceleyelim,

zaman bildiğin zaman. mesala, cuma mart 20 14:12:40 doğu avrupa zaman dilimi * 2009

uptime: sözlüğümüzün serverı kaç gündür hiç kapanmadan çalışıyor. buna göre 76 gündür sapasağlam.

load average ise değişik bir olay. şu anki sisteme yüklenmeye göre, 1, 5 ve 15 dakikalık işlemlerde sistemin kaç cpu ya ihitıyacı olduğunu söyler. herşey yolunda anlayacağız.

memory usage, bildiğiniz ram. 3 gb ram var sözlüğümüzün serverının.

swap alanı ise harddiskten ayırılmış memory gibi tanımlayabiliriz. memory tamamen yüklendiğinde bu alana başvurulur.

disk usage, windowsdaki c:\, d:\ denk gelir.

sda3 sizin c:\ diye tabir ettiğiniz alan. 145 gigabytelık genişliği var ve şu an 49 gigabyte ı kullanılıyor. 89 gb boş ve %36 lık bir kısmı dolu. mounted on derken kök dizinden çalıştırıldığını ifade etmekte.

sda1 sistemin boot (ilk çalışması) için gerekli alan.
tmpfs ise geçici dosyaların tutulduğu alan ancak zall pek sevmiyor sanırım burayı bakarsanız bomboş.

işte böyle gereksiz bilgiler, meraklısına.
mütemadiyen kontrol edilmesi gereken. insan vakit öldürüyor. ne acaip bişey.

(bkz: bele bele de yaptılar mı)
an itibariyle tıkırında olan durum.
Memory Usage (MB): total used free shared buffers cached
Mem: 3280 3129 150 0 15 2491
-/+ buffers/cache: 622 2657
Swap: 2047 0 2047
Disk Usage: Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda3 145G 80G 58G 58% /
/dev/sda1 99M 17M 77M 19% /boot
tmpfs 1.7G 0 1.7G 0% /dev/shm

an itibarıyla durumu böyle. eski yazılanlara baktım da şu anda eğer yanlış anlamıyorsam 80 gb ı dolmuş. bunu sadece yazı yazarak doldurmak büyük bir başarı. ayrıca tabi eğer geri kalan 58 gb da dolarsa bu demek oluyor ki server şirketi zall ın kredi kartından biraz daha fazla para çekmeye başlıyacak. *