bugün

serum , plazma ile benzeyen bir bileşimdir. tek farkı fibrinojen ve antikoagülan maddesi vb. maddeleri içermemesidir.
at kanından elde edilen bir sıvıdır.
ağız yoluyla besin alamayan hastalara damardan enjekte edilen, içinde koruyucu maddeler, vücudun ihtiyacı olan maddeler vs bulunan sıvı. kolum kadar poşette olanları damlaya damlaya göl oldu bitmedi küfrettiğimin şeyi dedirtir.*
(bkz: serumun kusturtan hali)

zehirlenme vesaire için her zaman kullanılan yöntem. doktora gidildiğinde bir bakar ve direk serum verin der. uyuşturucu müptelasına morfin dayayın der gibin. şöyle ki doktora gıda zehirlenmesiyle gidilir;

-başım çok ağrıo aşırı. midem bulanıyor, çok halsizim.
-mideni yıkatalım
-yok istemiyorum
-ateşin de yüksek. serum yazıyorum.
-hadi ya ben de farklı bişi yapıcaksın sandım şaştım smileysi...

serum verilir yarısına gelinir...

-ben iyiyim ya hadi çıkaralım çok sıkıldım
abla: o kadar para verdik hepsini bitirceksin
-ahahahahaahah

-pardon bakar mısınız? şu serumun hızını arttırsak? *
hemşire: aslında olmaz ama siz yetişkinsiniz diye açıyorum

sonunda eve gidilir ve bütün serum zaman boşa gider. neden acaba?
kolumun delik deşik olmasına neden olan sıvı. tamam iyileştiriyor da neden bir kez damar bulunup da şu sıvı işine bakmıyor ki.. * *
mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerde kullanılan yöntemdir, ya da burda böyledir. serumla beslene beslene ağzımla yemeyi unuttum anasını satayım.
iğne vurulmak istemeyen insanların tercih ettiği bağışıklık kazandırcı olmayan plazma sıvısıdır. hiç üşümediğiniz kadar üşütür aldığınız tarafınız buz keser.
içinde zayıflatılmış veya öldürülmüş mikroplar bulunan, bağışıklık kazanımı için kullanılan kan suyuna verilen ad.
iğne vurulmaktan kat kat daha iyidir. insan kendini yenilenmiş hisseder. soğuk algınlığınız varsa ya da ateşli bir hastalığınız serum aldıktan bir saat sonra birşeyiniz kalmaz, süperdir.
damar içine verilen elektrolit içeren sıvılardır.tek başına hastalığı tedavi etmeye yetmeyebilir. ancak sıvı- elektrolit kayıplarında ve tedaviyi hızlandırıcı olarak ilaçların direk damar yoluyla verilmesinde yararlıdır.
çatallı dala bağlanarak sapak yapılıp taş fırlatarak cam kırmak ve hayvan canı yakmaya yarayan tıbbi atık.
ne zaman koluma takılsa içimdeki tüm pisliğin dışarı çıkmasına sebep olan hede. hemşireleri duruma inandırmakta güçlük çekmeyi geçtim dakikalarca işkence gibi bitmek bilmemesi de ayrı bir olaydır.
dilimize fransızcadan geçmiştir.
halk arasında tuzlu şekerli su olarak geçer.
insanı rahatlatan ilaç. Oh mis gibi.
yavaş yavaş damarlara işleyişi hissedilir. rahatlatır. psikolojiyi düzeltir. huzur ve enerji verir.
Sarısı makbulmüş.
B vitamini içerdiğinden kokar. Ayrıca her ameliyattan sonra damar yolu ile size verilir. Daha korkuncu için (bkz: sonda)
Bir nevi su saati. Bazen hiç bitmeyeceğini sandığımız damlama canlısı Tıbbi malzeme.
1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı şeker

1 bardak ılık suyun içerisinde karıştır ve iç aynı hesaba geliyor.
içinde antikor olan hayvanlarla üretilen rengi sarımtrak olan pasif bağışıklık sağlayan kan suyudur.
kullanıldığında ağrılarıda kesici özelliğide bulunmaktadır.
Tuzlu sudur arkadaşlar. Ha arada içine vitamin enjekte ediyorlar orası başka.

Yıllardır at kanı diye bildiğimiz şeyin aslında tuzlu su olmasi... ne bileyim koydu lan. Böyle güvenim falan sarsıldı.

Psikolojik bir şeymiş meğer.

O doktor o piç smayli atıp
Nasılsın? Daha iyi hissediyor musun?" Dediğinde anlamaliydim bir şeyler olduğunu. Çok safım çok.
salt tuzlu su falan değildir. cahiller bilmez.
hayatımda ilk defa onu da üç tane yiyip mışıl mışıl uyuduktan sonra kendime bi güzel gelince harbi işe yarıyomuş dediğim torba. bi daha düşürmesin allam.
Türk gençlerinin sosyal medyada ilgi odağı olmak için doktorlardan sürekli istedikleri ilaç torbasıdır. Ancak, serum ciddi bir durumdur. Böyle yok resmini çekeyim damar yolundan facebook'a atayım, yok altına arkadaşlarım "geçmiş olsun kanka", "ayy ekrem ne oldu, hemen ulaş bana???" gibi yorumlar atsın olayı değildir. Serum alırken dinlenin, fotoğraf çekmeyi bırakın.