bugün

pazarlama sektörüne uzun soluklu giriş yapan kafelerin kullandıkları tekniklerden en karlı olanı. manitayla, eşle-dostla pazar sabahı güzel bir kahvaltıya gidiyorsunuz. önünüze menü konuluyor. herkes bir şeylere bakıyor. bu arada yapacağınız tercih tabi ki kahvaltı yönünde olduğu için diğerlerini biplemeden bunlara yöneliyorsunuz. listede:

tek kişilik kahvaltı tabağı .... 13 tl (bilmem ne peyniri, şey salamı, jambon -jambonun ne bok işi varsa artık- işte çay falan)

serpme kahvaltı * ..... 22 tl (yukarıdaki menüden hallice kandırmacalı bir şeyler daha ekleniyor)

masadaki herkes menüyü inceledikten sonra o anın verdiği ben zenginim ağbe her türlü fordlanırım psikolojisiyle birlikte 22 liralık olan tercih ediliyor. o koduğum işletmesi de karlılık oranını sayenizde bilmem kaç yüz katına çıkarıyor. görgüsüzler. allah belanızı versin sizin. ford.
en çok istenen ve en güzel kahvaltıdır.
nevalelerin masaya gelişi güzel serpildiği kahvaltıdır.
Hesap istendiğinde de ne kadar serpildiğinizi fark edersiniz. kuver filan şişirirler valla.
popüler olan saldırma hastalığından bir tanesidir.
kahvaltılıkların bir tabak içerisinde değil ayrı ayrı tabaklarda serpme şeklinde sunulduğu kahvaltı şeklidir. genelde sınırsız çay ile sunulurlar. kahvaltı tabagı saçma, açık büfe gereksiz, serpme kahvaltı candır.
görgüsüz işi.

neticede insanın kahvaltıda yediği 3-5 çeşit kahvaltılık vardır. Yüz çeşit kahvaltılık getirip, çoğuna dokunmadan geri atmak hem israf hem de görgüsüzlük.
Bunun istisnası olabilir. Kalabalık bir grup halinde gidilmesi durumunda zevkli olabilir. Herkeste birkaç çeşit yese, kahvaltılıklarda biteceğinden sıkıntı olmaz.
Silkme kahvaltıdır aslında.
leman cafe'de efsane yapılan şeydir efenim.
insanlık dışı yedirir.
van'da ya da diyarbakır'da efsane olan kahvaltıdır.
Pazar günleri ailecek yapılanı makbul olan kahvaltı.
görsel

en güzel örneği sanırım budur ama harbi kaymak yok orda *
dünyanın en gereksiz en israf işi. bir kere hafta sonu kahvaltı evde yapılır. insan pazar sabahı kalkıp dışarı kahvaltı yapmaya mı çıkılırmış hangi kültürde var bu arkadaş.

tamam akşam yemeğe çıkılabilir fakat dışarda fahiş fiyatlarla kahvaltı yapmak nedir ya.

insan gider bir kişi kahvaltıya 25-50 lira arasında para öder mi? Hem onlardan yiyebileceğin ne kadar. adamlar başkalarından kalan artıkları toplayıp sana iteliyor işte sende süper kahvaltı diyorsun a arkadaşım.
Lüx yerlerde 150 400 500 700 1000 e kadar çıkan israf. Sanmayın ki onlar tekrar servis edilecek. Onları yemek dahi yasaktır. Direk çöpe dökülür. Oysa yenilen miktar beş on tl geçmez. Bir peynirin beş on çeşidi zeytini in çeşidi olur mu? ....
Şunu her sabah yapabilse insan, o gün kendisini mutsuz edecek çoğu şeyi sallamaz ve umursamaz. Eminim.
adı gıcık eder.
"size kahvaltı serpicem"
kuşmuyuz tavuk muyuz lan. adam gibi koy masaya şunları.
Sallama çayla ayrılmaz ikilidir.
önce gözün doysun aç orospu çocuğunun kibarlaşmış hali.
gözü doyursa bile bence gereksizdir ve israftır. hele açık büfe hepten rezalet. sabit bir para verip karşılığında sınırsız yemek yiyebilme hakkı bize pek iyi gelmiyor bence. tabakları ağrı dağı yüksekliğinde doldurup, reçelle peyniri aynı anda ağza tıkıştıran insanlar olarak medeniyetten ve görgü kurallarından hayli uzaklaşıyoruz. en güzeli kahvaltı tabağı. 3 çeşit az miktarda peynir, biraz zeytin, domates salatalık ve bir dilim börek yeter artar bile.

edit: istanbuldayken belediye kuruluşunda çalıştığım için sosyal tesislerde yüzde yirmi indirim hakkım vardı. kahvaltı için genelde bu mekanları tercih ederdim. istinyede annem, 2 halam, kuzenim ve ben çok güzel bir kahvaltı yapıp 60 tl hesap ödemiştik. tavsiye ederim. haliç, florya, istinye gayet güzel.

edit 2: çok özledim seni istanbul.
Vay be ne yemişler bilader...
görsel
Artiklarin cope gitmedigi Kesinlikle doğru tespit.
Hani o zeytinler var ya,en az beş tabak görmüştür. Bi peynir küpü sağlamsa,tenekesine geri gidecek.
Ayrıca restoranların pipetlerini de kullanmayın,bi tavsiye.
Sevdiğim böyle doyasıya, uzun uzadıya yapılan kahvaltı çeşitidir.
Manisa çiçekli köy, pino'da yemeden, serpme kahvaltı yedim demeyin...
iki kişiliği en az 50 tl olan envai çeşit kahvaltılığın bulunduğu kahvaltı çeşidi. iki kişi aynı kahvaltıyı evde 4 sabah yapar, gereksiz pahalı buluyorum dışarda kahvaltı yapmayı. bahçede, balkonda sevdiklerinle yaptığın bol kahkahalı bir kahvaltı daha değerli benim için.