bugün

tabaklarda kalanlar çöpe gittiği için kaçınılması gereken kahvaltıdır, gözü doymayanlar tarafından tercih edilir.
bana hep böyle şey gibi geliyo bu.

gidiyorsun mekana, tavukmuşssun gibi önüne gelişigüzel peynir zeytin atıyorlar, sende bik bik yiyorsun.
Yerini, seçme kahvaltıya bırakacak olandır.
kahvaltı masasındakilerin başından aşağı tulum peyniri zeytin salatalık ve domates dilimlerinin serpildiği kahvaltı türü.
tabak tabak kahvaltılıkların masaya serpilmesinden ismini alan, kişiye ya da masaya özel açık büfe uygulaması. ürüne, kaliteye, mekana ya da tabak sayısına göre bu kahvaltının faturası astronomik rakamlara ulaşıyor. kanaatimce o kadarını kimin yiyip bitirebileceğini düşündüğüm israfa davetiye çıkaran ve tuhaflık barındıran masraflı bir uygulama.
Görgüsüz eşşeklerin kahvaltısıdır. Gerçi ülkede bu kadar israf varken (saray) buna neden taktılar son günlerde onu da anlamıyorum.
yasaklanması gereken savurganlık ve görgüsüzlük ;

https://twitter.com/i/status/1606862428150681600
görsel
Göz doyurmaya yönelik, masrafın, israfın ayyuka çıktığı çok çeşitli kahvaltı türü.

Bizim coğrafya bayılır böyle görgüsüzce donatılmış sofralara, janjanlı çeşitlere, çünkü dosta, düşmana övünç kaynağı diye kabul eder.
Yediği tek çeşit reçeldir ama onbinmilyon reçel çeşidini görmek ister nedense, çünkü doymaz yani ruhu doymaz afedersin!

Avrupa' da böyle kıtlıktan çıkmış sofralar göremezsiniz, ayıp sayarlar.

işte bu yüzden eğitim şart diyoruz!
artık yeme şenlikleri. öncekilerden kalan artıkları !..
Az gidilen mekanlarda, tanıdık elden yediğiniz kahvaltı candır.
israftır hemde çok büyük israf.
para tuzağıdır. sade bir yerde yenen kahvaltı candır.
Çoğu oradaki zeytini peyniri salamı vs yi 0 ürün sanıyor

Ama öyle değil

Bu işi yapan arkadaşin dediğine göre
Örneğin ben 5 kişiyle geldim 10 çeşit peynir salam sucuk kaşar zeytin vs yedim hesabı ödedim gittim

Masada bir sürü zerzevat kaldı

Siz sanıyorsunuz ki onlar çöpe gidiyor yazık

Ama gitmiyor personel geliyor hepsini tekrar toplayıp yenecek gibi olanları tekrar depoya kaldırıyor

Baska müşteriye veriyor.

Yani ben zeytini ağzımın içinde dolaştirdim yemeden geri bıraktım oraya
%80-90 başkasi geldi benim ağzımın içinde dolaştirdigim zeytini afiyetle yedi.

Olay bu..

Size tavsiyem böyle mekanlardan uzak durun (gerçi korona nedeniyle kapalılar)...
50 kişinin artıklarının toplamıdır. bilhassa tulum peyniri gibi olanlar.
görsel
israfa sebep olduğu öğrenilince, uzak durulandır.
Hayatında fakirlik nedir bilmeyen
Hayatı boş beleş yaşayanların yaptığı eylemdir.

Ulan yiyeceğin şey iki peynir,zeytin, reçel,simit iki üç bardakta çay

Ama masada kuş sütü eksik.
görsel
Aile ile yapılan ve kendi sepistirdigimiz kahvaltı daha kıymetlidir.
bunu yapanda yiyende talep edende katıksız o.çocuğudur

ulan güya müslümansiniz
ama iki zeytin,peynir fotosu paylaşacağım diye 200~300 tl masraf yapin sonra 10 liralık yemek yiyip sofradan kalkın.

bunun adı israftir,gunahtir...
Babamın inatla "eee zeytinleri ortaya mı serpiyorlar ehehe" esprisini asla bizden esirgemediği israflık üzerine kurulmuş kahvaltı çeşidi.
ortaya serpiştiriyolar işte böyle.
Daha çok görgüsüzlük üzerine kurulmuş, insanların diğer insalara siz yiğemedinizi biz yiyoruz diyerek fotoğraflar çekip popüler kültürün tipik bir örneğidir.
Tercih etmediğim garip kahvaltı turu.

Uyuyosunuz ve uyaninca birden bir sürü çeşit yemeği aynı anda yiyip mideninizi yoruyosunuz.

Sabah kahvaltısında en fazla tek tip yenilmeli bence birden depolanmamali nasıl olsa gün içinde acikinca yersin kahvaltıda birden yuklenmek bence saçma.