bugün

ilk önce friends'i izledim ve bir süre friends'in en iyi komedi dizisi olduğunu düşündüm. tabi seinfeld'i izleyene kadar. seinfeld'i izleyince friends'te geçen birçok espriyle karşılaştım. seinfeld friends'ten daha eski bir dizidir. yani üzgünüm dostlar ama friends'in bazı esprileri seinfeld'ten çalıntıdır.
seinfield gerçek bir sit-com'dur. tam bir durum komedisidir.

friends de güzel bir komedi dizisi olmasına rağmen, yukarıdaki entry'de belirtildiği gibi pembe dizi özellikleri de barındırır.
kramer reyizin tek başına tarumar edeceği karşılaştırmadır. daha bunun jerry si var elaine si var costanza sı var hatta newman ı var..

görsel
ikisinide severim .seinfeld daha komiktir espriler profesyonel düzeyde ve çok kalitedir.friends daha sıcak daha samimi bir dizidir.
insan adeta kendi arkadaşlarının arasındaymış gibi hisseder bitince arkadaşlarınızdan ayrılmışcasına üzülürsünüz.bu dizinin
samimiyeti sıcaklığı hiç bir dizide yoktur.Bütün sitcomların atası olan bir dizidir.örneğin bilim kurgu içinde dr who hepsinin atasıdır.
elbette seinfeld.
friends ne be brezilya yapımı pembe diziler gibi. kim kime dum duma. amaçsız, konusuz, sıkıcı. seinfeld tam bir komedi dizisi oluşunun hakkını veriyor. esprileri incedir, bol miktarda zeka içerir. friends gibi ota boka kahkaha efekti ekleyip komik olduklarını ispatlama gereği duymazlar.