bugün

erkan oğur - ismail hakkı demircioğlu / anadolu beşik albümünün ilk şarkısı.. daha güzel bir yorum daha yoktur herhalde..
ismail hakkı demircioğlu nun davudi sesinden dinlediğimiz türküdür.
şarkıların tınısı ilkin kulağa işler sonra duygu aleminizde etkiler göstererek, başka yerlere sirayet eder... "Senden gayri yar seversem" demiyormu direk gönülden işliyor insana.. damar değil, tüm vücut azalarını harekete geçiriyor.
(bkz: seher yeli kız)
seher vakti esen yel olmalı o..

sabahın güneş doğmadan önceki hal i diyorlar seher vakti ne

önce çukurlara dolmaya başlayan gecenin, en son çukurlardan çekileceği zaman.

yel,

değirmenler döndüren,

yüze değen,

kadeh,

beni beni beni doldur.

oldur, öldür.
Hüzzam Saadettin Kaynak şarkısı

gönlüm seher yeli gibi
daldan dala essem diyor.
coşsam bahar seli gibi
setler yıkıp geçsem diyor.
hazan vakti erişmeden
ecel gelip yetişmeden
o çeşmeden bu çeşmeden
kana kana içsem diyor.
gönlüm seher yeli gibi
daldan dala essem diyor.
erkan oğur yorumu ile daha başka bir tad kazanan güzel türkü.
(bkz: hacivat ve karagoz neden olduruldu) filminde bir bar sahnesinde de calmaktadir bu turku ama biraz daha hizli haraketli yorumu. inanilmaz bir turku oldugunu soylemeye de gerek yok sanirim. bana hep annemi hatirlatmasi da baska bir anlam katar.
erkan oğur ve ismail hakkı demircioğlu'nun anadolu beşik albümündeki güzel türkülerden birisidir. türkünün müzik kısmında erkan oğur'a saygı duyulur,söz kısmında ise müthiş tok sesi ile ismail hakkı demircioğlu ön plana çıkar.
istisnasiz bir aydir her aksam is bittikten sonra, cikmadan once dinledigim, anadolu besik albumunun ilk parcasi..

gecersin cam kenarina erkan ogur parcaya girdigi andan itibaren, gozler ufka odaklanir, uzaklarda birakip geldigin, bir daha donemeyecegin yari getirir akla, yarin dinlemeyecegim dersin, dinleyip tekrar aramak istemeyecegim onu, gozlerimi yanmayacak onun icin, aramak icin onu, duyabilmek icin sesini, uzun bir aradan sonra delicesine bir istek yakmayacak icini..

olmaz ama beceremezsin iste, ertesi gun, ayni saatlerde hemen hemen, esir olacaksindir o sozlere ve yemin edeceksindir kmlerce uzaga, senden gayri yar sevmeyecegim, seversem gel oldur beni diye..

senden gayri yar seversem, oldur beni, oldur beni..
(bkz: gel ey seher)
erkan oğur ve ismail hakkı demircioğlu 'un güzel söylediği türküdür. dinlemek isteyenler için

http://www.youtube.com/watch?v=f4tZJIu7knA
oldukça keyifli fatih erkoç albümü.

türkü söylerken de detone olmuyor.
yar nazlıdır, aşk zor... Gece uykusuzdur, dışarıda avare gezinmektedir aşık. Seher yeli esmekte, akılda maşuk. içte sızı, hüznün en çökerteni, en derini. Ağıt yakar gibi düşer dilden bir cümle: seher yeli, nazlı yare bildir beni, bildir beni...' umutsuzum seher yeli, aşığım, divaneyim, öyle çaresizim ki senden yardım diliyorum seher yeli, yok ki çarem.
Söyle seher yeli, ondan başka yar seversem öldür beni, öldür beni.

Seven adamı dizleri üstüne çökertecek türküdür.
çok güzel türkü.

http://video.mynet.com/0b...-cakir-seher-yeli/882393/
seher yeli çık dağlara
güneş topla benim için
haber ilet dört bir yana canım
güneş topla benim için.

dizelerini akıla getirendir.
senden gayrı yar seversem
öldür beni öldür beni.

bu sözleriyle dağıtan türküdür.
"hazan vakti erişmeden
ecel gelip yetişmeden
o çeşmeden bu çeşmeden
kana kana içsem diyor.

Bugün gördüm iki civân
Dizimde kalmadı dermân!
Biri candır biri canân
Hangisini seçsem diyor.."
...senden gayri yar seversem
oldur beni oldur beni.
nam-ı diğer bâd-ı sâbâ.

başta erkan oğur daha sonra ismail hakkı demircioğlu ile dinlenildiğinde ağızla söylenildiğine şiddetle karşı çıkacağınız can ile söylendiğinin ardında duracağınız türkü.

aşık kul ahmet'in ölümsüzlüğü.

zehir olan kadehine
doldur beni..

https://www.youtube.com/watch?v=0z88UoMzxys
(bkz: Seher vakti cikan osuruk)