bugün

victor hugo'nun harika bir romanı. bir dünya klasiğidir. fransız edebiyatının göz bebeğidir benim nazarımda. romanı okurken ana karakterin haline çok üzülmüştüm ya. realizm şaheseridir bu roman. mutlaka okuyun, okutturun.
hala okumadım. fırsatım olursa e pub indirip ingilizcesini okuyacağım telefondan.
kitabı da güzel, Londra'da Sondheim tiyatrosunda 2004 den beri oynayan müzikali de.
2008 yılında okuduğum Victor Hugo romanı.
Beğenmeyen veya kötüleyen arkadaşlar Beyza alkoç okuyor herhalde? Her türlü iddiasına varım. Dünyanın en etkileyici romanı.
"Cahillere öğretebileceğiniz kadar çok şey öğretin. Toplum, onlara eğitimi parasız vermediği için suçludur.
Cahillerin ruhları karanlıklarla doludur, bunun için günah işlerler.
Suçlu günahı işleyen değil, karanlıkların oluşmasına izin verendir."
Git Tayyip dedene ver oyunu gizli akpli sjsj..

Edit: şaka yapıyorum ciddi anlıyosun olmaz ki böyle hemen sinirleniyosun papatya çayı için sakinleşin lütfen sjsj..
Ben oyumu Tayyipe vermedim vermem akp gençlik kollarına girme hayalleri Kuranda ben değilim şüphesiz.. seçim kaybedince akpye yanlayan Z kuşağı tipitipleri dönüp kendilerine baksın sjsj..
Bu panda liboşu da yarın bugün ucuz bambu sırasına girer.
Koş hemen oyunu Tayyip dedene ver radikal liselisi gibi sjsj.. Z kuşağı tipitipleri işte nolcak..
Artık Victor Hugo'nun kitabının ismi değildir.

Bir şey diyeyim mi? Bir ayakkabıya 5 bin lira verdiğimde ben keyifle alacağım sonra alamayana güleceğim hahahahaha.

Et alıp mis gibi mangal yapacağım, ayy kokusu gitmesin bile demeyeceğim hahaha.

O fakirlerin giremediği restorantlara girip hava atacağım ve o güzel yemekleri yediğimde bana dışarıdan bakanlara sadece sie diyeceğim.

Ha bu arada 2 hafta sonra oyum Kemal'e değil, Erdoğan'a.

Netim ve eminim.
Mutlaka okunması gereken kitaplardan. Okuyunca bir kitabın neden 160 yıl boyunca okunageldiğini anlıyorsunuz. Heyecan dolu bir macera filmi izler gibi oluyorsunuz. Sahneden sahneye atlıyorsunuz. Bir bakıyorsunuz, yazarın anlattığı dünya gerçekten hiç değişmemiş. Dönüyorsunuz bakıyorsunuz arkanıza, dünya hep mi böyleymiş diyorsunuz. Gene de teselli ediyor Hugo sizi.
Filmini izledim. Kitabını okumaya karar verdim. Ben yaptım, siz yapmayın, efendim.
... insan mayasına karışan cehalet onu karartır. tedavi edilemeyen bu karanlık insanın içini kaplayınca kötülüğe dönüşür.

(sefiller- victor hugo)
victor hügo'nun en bilinen eseridir. ekim 1985 den temmuz 2019 a kadar (34 yıl) Londra'da müzikal olarak sahnelenmiştir.
sefiller tepişir, çimenler ezilir...
" ondört yaşımdayken, karnımı doyurmak için bir parça ekmek çaldığım için, beni zindana attılar ve orada tam altı ay bedava ekmek verdiler. hayatın adaleti budur."
ilk okuduğum kitap.
Les miserables.türkiyedeki hikayedir.
Çocukken okuyup etkilendiğim iki kitaptan biriydi. Diğeri resimli bir kitaptı. Uzaya giden tavşancığın ( insan gibi tasvir ediliyordu ) serüveninin anlatıldığı tatlı bir şeydi. Neyse... Sefiller'in çocuk kitabıydı okuduğum. Onsekiz yaşında paraya kıyıp, iki cilt tam metnini aldım. Sonra bitiremedim tabi. Okurken bile sefil edebilecek kadar kalın iki cilt nasıl bitsin arkadaş? Jean valjean, Kozet ve anası fantin çok etkiledi beni. Çok...
"Zalimlerin çarkı, cahillerin çalışmayan kafalarıyla döner."

Sefiller, Victor Hugo.
fransız yazar victor hugo' nun eseri olan, 1862 senesinde yayımlanan kitaptır. dünya klasikleri arasında yer alan kült bir eserdir, kitapta birçok tırnak içine alınacak anekdotlar ve ince sözler yer almaktadır. muhakkak herkesin okumasını tavsiye ettiğim önemli bir eser.
Victor Hugo beni görse sefilleri oturur tekrar yazar.
victor hugo'nun eseridir.
görsel
görsel
görsel