bugün

ispanyol seat'ın b segmentte yer alan otomobili.
(bkz: seat cordoba)
(bkz: seat leon)
zamanında uzanlar tarafından türkiye'ye getirilen fakat gümrükte daha az vergi ödemek amaçlı kilosu * düşük gösterilerek, gün gelip de arabayı satmaya kalktıklarında seat ibiza sahiplerini faiziyle birlikte bu farkı ödemek zorunda bırakmış arabadır! *
Sert süspansionu sayesinde virajlara rahatlıkla girebilirsiniz.

Yere yakın olması Türkiyenin mayınlı yollarında sorun yaratsada, yol tutuşu ile bu açığını kapatabiliyor.

içi çok geniş değil ve daralabilirsiniz.

2008 yılında yeni kasası gelecektir. Yeni ibizanın, abisi leona çok benzeyeceği casus fotolardan anlaşılabiliyor.
2004 yılında yaptığım araştırmalar sonucu sınıfının en iyisi olduğuna karar verdiğim ve akabinde satın alıp 2008 yılı itibariyle hala kullandığım ekonomik,cevik,güvenli ve sportif bir arabadır. Servisinde hiç bir sorun yaşamadığım gibi çok da pahalı olmayan bakımları seatın imajını daha da güçlendirmiştir. Arkasında doğuş grubunun olması ise ayrı bi güven veriyor. 2008 yılı araştırmalarımı henüz yapmadım ama bu tarihlerde sınıfında en iyi olduğuna emin olabilirsiniz ve gönül rahatlığıyla alıp binebilirsiniz.
özellikle tek kapısı pek bir güzel otomobil. fiyatları diğer markalara nispeten insaflı ayarlanıyor. uzun süreli çekiş performansında sorun olduğunu söyleyenler varsa da, uzun süreli çekiş demek, hiç modifiyesiz küçücük arabanın işi değildir. 1400 motorla 100 civarı beygirle, uzun süreli performans beklemek pek yerinde olmaz. yine de kalkışta, süratlenişte iyi bir otomobil. ha sonrasında varsın biraz yavaşlasın mesele değil. zaten çok güzel olan cordoba'dan daha küçük bir otomobil gerekiyorsa gayet güzel bir araba.
yeni ibiza 08 piyasaya çıkmış ve tüm gözleri üzerine çekmeye başlamıştır. * fevkalade görünüşe sahip olmuş. daha oturaklı daha bir varlıklı görünmektedir.
Volkswagen'den aldığı destekle hızla büyüyen ispanyol üretici Seat, yeni Ibiza ile küçük sınıfta sportif ve dinamik bir matador yapmış.
(bkz: suat abaza)
1.2 lt 105 beygirlik (evet tam 105 beygirlik) tsi benzinli motoru 100 km'de 6,8 lt şehir içi, 4,5 lt şehir dışı ve 5,3 lt karma (ortalama) benzin yakmaktadır.
bu; benzinli motorlar içinde en az yakan motorlardan biridir.

volkswagen polo almak isteyenler, almadan önce bu aracı da mutlaka incelemelidir.

o zaman, iki aracın kısa kıyaslamasına girersek:

(birbirine en yakın olan; vw polo'da confortline, ibiza'da style donanımları arasında yapalım bu kıyaslamayı)

1,4 lt 85 beygir benzinli motor iki araçta da kullanılıyor.
bu durumda, internet sitelerine göre şu an itibariyle polo'nun fiyatı 33400 tl, ibiza'nın fiyatı 32200 tl.
ancak polo'da hız sabitleyici, otomatik klima, aluminyum jant, sis farı bu fiyata dahil değilken, ibiza'da bu özellikler standart.
eğer 33400 tl olan 1,4 lt benzinli polo'nun donanım özelliklerini ibiza'ya yaklaştırmak istersek aluminyum jantı, otomatik klimayı, hız sabitleyicisini ve sis farını ayrıca almamız gerekiyor. bu paketleri aldığımız zaman polo'nun fiyatı 38400 tl'ye çıkıyor.
yani aynı motorlu ve hemen hemen aynı donanım özellikli araçlar için ibiza polo'ya göre yaklaşık 6200 tl daha ucuz.
tabi ibiza'nın polo'ya göre yaklaşık 60 cm daha uzun bir araba olduğunu ve daha geniş bir iç hacmi olduğunu da ekleyelim.

1,2 lt 105 beygirlik tsi motor ibiza'da varken, polo'da yok (dikkat: polo'da olan 1,2 lt 70 beygirlik benzinli motoru ibiza'nın 1,2 tsi motoru ile karıştırmayın. zaten o motor da confortline paketinde yok, sadece en baz olan trendline donanımlı polo'larda var) .
1,2 tsi 105 beygirlik ibiza'nın fiyatı şu an için 34900 tl.
aynı donanım özellikli 1,4 lt 80 beygirlik polo'nun fiyatına ise 38400 tl demiştik.
bu durumda ise aynı donanım özellikli ancak 1,2 lt tsi motoruyla çok daha az yakan ve daha performanslı ibiza'yı polo'ya göre yaklaşık 3500 tl daha ucuza alıyorsunuz.
peki ne kadar daha az yakıyor?
şöyle bir örnek verelim: internet sitelerine göre polo 1,4 lt motoru şehir içinde 100 km'de 8 lt, ibiza 1,2 lt tsi motoru ise 6,8 lt yakıyor. benzinin litresinin 4,25 tl olduğunu göz önüne alırsak şehir içinde 100 km yolu polo ile yaklaşık 34 liraya giderken ibiza ile yaklaşık 28,9 liraya gidiyorsunuz. ayda 1000 km yol yapıyorsanız yaklaşık 55 tl aylık, yaklaşık 660 tl yıllık benzin tasarrufunuz oluyor. aynı km yol yaptığınızda.
ha bu 1,2 benzinlik tsi motoru neden polo'ya da koymamışlar, ya da koysalardı fiyatı ne olurdu onu da almanlara sormak lazım. ama benim tahminim bu motoru polo'ya koyarak benzinli polo'nun fiyatını benzinli golf'e daha da yaklaştırmak istememiş olabilirler.

iki aracı da sahip değilim. o yüzden kullanım konforları, yıllar içerisinde sorun çıkarma oranları ve ikinci el değerleri açısından yorum yapamayacağım. ben ancak internet sitelerindeki bilgilerden yola çıkarak teorik bir kıyaslama yaptım.
bu iki aracı kıyaslamamın sebebi ise, iki aracı da vw gurubunun üretmesi, ikisinin motorlarının da vw olması, ve ikisinin de türkiye'de servis ve satışını doğuş grubunun yapması. yani elma ile armut kıyaslaması yok.

tabi karar alıcıya kalmış. bunlar sadece teknik bilgiler. ne olursa olsun aracımda vw logosu görmek istiyorum da diyebilirsiniz, tercih meselesi.
1,2 lt TDI cr 75 hp copa modelini almayı düşündüğüm araç. hem 37.600 tl lık fıyatı ,full donanımını ,güzel görünümünü hemde vw ortaklıgıyla üretilmiş olması çok cezbedici.
görsel
makyaj yiyen araç.

--spoiler--
Teknik olarak yenilik getirmeyen aracın görünümü biraz daha sadeleştirilmiş.

Makyajın büyük bölümü ön kısımda olmuş. Farları, ön panjuru ve tamponu yenilenen otomobile yeni jant seçenekleri eklenirken arka tamponun tasarımında da ufak tefek değişiklikler yapılmış. Donanımında da zenginleştirmeye gidilen Ibiza'nın iç mekan tasarımındaysa bir değişiklik yok.

Motor seçenekleri de korunan otomobilin 150 beygir güç üretebilen 1.4 litre hacimli TSI ünitesi ST modellerinde de sunulmaya başlanmış. Standart olarak DSG ile gelen bu motor hatchback modele 7.8 saniyelik 0-100 km/s depar süresi ve 212 km/s maksimum sürat sağlayabiliyor.
--spoiler--
seat ibiza dizel
şehir içi yakıt tüketimi 5,1 litre
şehir dışı yakıt tüketiminde 3,6 litre
aracın ortalama yakıt tüketimi ise 4,2 litre
araç 0-100 km hıza 11,8 saniyede ulaşıyor.
aracın 1 kilometre yakıt masrafı(mazotunn litresi 4,25) 17,85 kuruş

http://www.youtube.com/watch?v=ERf9D5Ps_2I
1.2 TSI motorlu versiyonunun yakıt tüketimi dahil 100.000 km kullanım maliyeti 51.000 TL olan Seat modelidir.

51.000 TL'nin detayları için: http://yuzbin.net/seat-ibiza-1-2-tsi-dsg-2013/
bugün gittik baktık 1.2 tsi 105 bg dsg şanzımanlı style paketi 39.250 bizim önceliğimiz otomatik vites ve yakıt anlamında az yakması kıstaslarıydı. ford a gittik otomatik vites dedik tek motor seçeneği var dedi oda 1.6 motor boş paketi 40.000 lira renault clio ya baktık o ucuz olur diye 48.000 lira dediler dumur olduk hemen kaçtık. En son seat a girmiştik baya hoş karşıladılar test sürüşü filan yaptık araç ısırıyor resmen yarın öbürgün alırız o zaman daha detaylı bilgiler veririm.

fiyat performans anlamında kendi segmentinde kafaya girer.

Derken arabayı aldık 2 gün sonra elimizde.
alıp almamak arasında gidip geldiğim araç.
alsak mı almasak mı diye ikilem hatta üçleme düştüğümüz araçtır.
2 hafta içerisinde alması planlanan araç.
Trafiğe çıktığım ilk araç efendim not alınsın.

Sevdim açıkçası.

Tanım: ispanyol aracı.
Cem uzanır getirttiği dönemdekilerden bir tane geçmişti elime pek bi numarası yoktu .
saat abaza diye söylendiğim araba modeli.
2015 model 1.4 style paketine 4 aydır sahip olduğum araçtır. bilgi amaçlıdır birilerine faydamız dokunur belki.
style pakette esp, hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, lastik basınç sensörü, dönüşe duyarlı ön sis ve standart arka sis, yol bilgisayarı, deri direksiyon ve vites topuzu, digital klima, 4 airbag, 15 çelik jant, 4+2 hoparlör, katlanabilir arka koltuklar gibi özellikler bulunmakta.
yol tutuşu gerçekten iyi esp sayesinde ani frenlerde şeritte gram sapma yapmıyor. sürüş keyfide fena sayılmaz 5000 km'den sonra motorun tam açılması ile hızlanması gayet yeterli seviyede. yokuşlarda bayılmaz, vites düşürmezsiniz.
yakıt tüketimi olarak şehir dışı ortalama 6 litre şehir içi 7.5 litre gösteriyor. biraz da agresif kullandığımı belirtmeliyim. kişisel görüşüm bu değerler bu araçtan çekinmeyi gerektirmez. motorun tam lpg uyumlu olması da unutulmamalı isteyen lpg taktırabilir, ben gerek duymadım.
iç hacim olarak ise ön sağ koltukta konsol biraz çıkıntılı bırakılmış araç full iken oturan uzun boylu ise rahatsız edebilir. arka diz mesafesi iyi durumda. aynı zamanda bagaj hacmi olarak sınıfının en iyi hacimlilerinden. hem araç içi hem bagaj bu sınıfta bir arabada nasıl böyle geniş tutulmuş ben anlayamadım.
ses sistemi gerçekten çok iyi.
ncap testinden de 5 yıldız aldığını unutmamalıyız.
uzun sözün kısası aracımdan çok memnunum.

not: aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. herkes aynı fikirde olmayabilir. daha fazlasını merak edenlere mesaj yolu ile cevap verebilirim.
bizzat deneme sürüşü yaptığım araç. ses sistemi harika. onun dışında bi zige yaramaz. konfor yok, iç dizayn berbat. kullanılan plastik kalitesi çin malı hissi veriyor. içi hiç ama hiç geniş değil. bagajı bu kadar geniş tutacağınıza araç iç hacmini büyütseydiniz. kalkışlarda gayet seri araba ama auristen sonra tenekeye binmiş gibi hissettim açıkçası.
Sen gel tarz iste fabialara bak, sonra git kaç ay sonra 1.0 110 BG DSG li ibiza siparişi ver. fiyat? fiyat aynı ama tüketim az. he bir de ST bagaj 430LT. çocuğa göre düşünmek gerek.*

dört yıllık aradan sonra kendi aracınla yollara dönmek bakalım nasıl olacak. hoş benzin fiyatları aynı sayılır.

(#28962814)

edit: ikinci depoyu da bitirmiş bulunarak söylemeliyim ilk depo ile 646km(39lt) ikinci depo ile 760km(38lt) yapmış bulunmaktayım. ikiside hemen hemen aynı yolda kullanıldı %60ş.içi %40ş.dışı. hatta belki %50-%50 bile denebilir. ortalama yani. ruh olarak agresif bir yapısı var. eğer yolda kışkırtan olursa peşine takılabilecek bir motor olduğunu söyleyebilirim ama yapmayın sakin sakin ekonominizi yapın, kimseyi tehlikeye düşürmeyin.

koltuk mesafesi olarak bakarsan boyun 1,70 in üzerindeyse biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. ben 1,80 ile yalnız seyehatta muazzam rahat 5kişi seyehat ederken biraz öne çekiyorum koltuğu.