1. 1.
  S E C S i S, "SUN ELECTiON CONTROL SYSTEM". yani sun (java) şirketinin seçim kontrol sistemi. türkiye'de yapılan seçimlerde oyların toplandığı bilgisayar sistemi.

  SEÇiM HiLESi/SECSIS NEDiR BiLiYOR MUSUNUZ?

  Cumhuriyet
  Bu ülkenin aydınlık insanları size cumhuriyet yakısır.
  EMPERYALiSTLERE YALVARAN BAŞBAKAN

  Erdoğan"ın ABD"ye gitmesinin asıl sebebine kimse değinmemiş. Erdoğan"ı ve idealini bilmeyen her kafadan bir ses çıkıyor. Şunun için gitti, şunu dedi, bunu söyledi, önce şunu söylemişti, şimdi bunu yapıyor, iMF"ye teslim olamayız, ümüğümüzü sıktırmayız, sonra gidiyor iMF"den para istiyor vb. vb. Bütün bunların hepsi boş.

  Türkiye krize giriyormuş, vaziyet vahimmiş Erdoğan"nın umurunda değil. Zaten bu hususta hiçbir bilgisi de yok. Erdoğan bambaşka işlerin peşinde. Benim aklım, 22 Temmuz seçimlerindeki çok önemli bir noktaya takıldı. Siz de şimdi o zamana gidin ve anımsamaya çalışın. AKP %47 oy aldı. AKP başta herkes şaşırdı, şok oldu. Seçim sonucu gösteriyordu ki, iki kişiden biri AKP"ye oy vermiş. Gazeteciler halkın arasına giriyor soruyor "AKP"ye oy verdin mi? Yok. Yok. Yok. Bu nasıl olur? Derken, kimin ortaya çıkardığını bilmediğim bir oy kaydırma hilesi mi dersiniz, sahtekarlığı mı dersiniz ortaya çıkarıldı. iddiaya göre CHP"nin, MHP"nin, iP"sinin, HYP"nin vb. oylarından çalınıp AKP"ye aktarılmış.

  Bu SECSiS adı verilen, yüksek bir teknolojiyle gerçekleşmiş. Ben şahsen SECSiS"in teknik tarafını bilmiyorum. Bildiğim tek şey SECSiS düzeniyle bilgisayarlara girip değişiklik yapabilme özelliğine sahip bir sistem olduğu. Hani şu telefonları ve ortamı dinleyen, Erdoğan"nın yasal olmayan Örgütünde kullanılan 11 seyyar araç var ya, işte onun ama oy kaydırma tekniğini yapan teknolojik bir düzen.
  Bu hile üzerine, izmirli bazı aydınlarımız, Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer başta olmak üzere bir çok vatandaş çalışmalar yaptı ve denklemi çözdüler.
  Oy kaydırılmasını kanıtlayan belgeler ortaya çıkardılar.
  Olay Yüksek Seçim Kuruluna kadar taşındı. AKP"nin bir yandaşı olan Yüksek Seçim Kurulu başkanı olayı örtbas etmek için gerekeni yaptı ve yasayı kullandı. Bu yasaya göre, Yüksek Seçim Kurulu kararlarına, hiçbir kişi ya da kuruluş itiraz edemezdi, dava açamazdı. Böylece hilenin üstüne gidenler susturuldu, bildiğim kadarıyla olay da kapanmıştı.

  Duyduğuma göre, SECSiS önceden Yunanistan"da da uygulanmak istenmiş ve ama orada bunun önüne geçilmiş. Önümüzde Yerel Seçimler ve iki yıl kadar sonra da genel seçimler yapılacak. Erdoğan"nın, bu SECSiS sahtekarlığına tekrar hayati ihtiyacı var. 22 Temmuz Genel seçimlerinde Bush"un yardımıyla SECSiS kullanıldı, nohut mercimek, kömür dağıtmak, Allah ile aldatmak, PKK"ya yardım etmek, malum medya
  tuz biberi ve AKP iktidara geldi.

  Bu gün saydıklarımın hepsi gene var, hatta daha da çok yoğunlukta var. Bir tek SECSiS muallakta. Şimdi ABD başkanı değişti ve Obama geldi. Ayni yardımı Obama"dan da alabilmek için Erdoğan paçaları sıvadı.

  Başka bahaneleri öne sürerek ABD"ye gitti. Obama Erdoğan"ı kabul etmedi ama yardımcısını vekil etti. Erdoğan onunla Türkiye"nin çıkarlarıyla ilgili hiç bir şey konuşmamıştır. SECSiS"i, Obama"ya iletmesi için MiSTER"e yalvarmıştır.

  Demiştir ki "bakın, Irak"ta 1,5 milyon Müslüman"ı öldüren ya da ölmelerine neden olan ABD askerlerinin salimen evlerine dönmeleri için gece gündüz dua ediyorum. Bush"un isteği üzerine, tezkereyi cebime koyarak, PKK"ya yardım ettim. Obama da Bush gibi bana yardım etmeli ve kenef kolunu çekmemeli. iktidarda kalmamı sağlarsa bugünedek olduğu gibi istediği her şeyi yaparım." Gerisi çelik çomak. Sonra Mister"i bıraktı ve iMF Mister"ine gitti. Başladı ona da yalvarmaya. "Aman gözünüzü seveyim, biz dışarıdan para gelsin de faizi 17% miş, 27% mii bize vız gelir. Faizleri ödeyecekler düşünsün. Onun için yerel seçime kadar ne yapıp yapın bana yardım edin, gerekli parayı verin, seçimden zaferle çıkınca sizin her istediğinizi yapacağım, hamdolsun, Erdoğan sözü veriyorum" dedi.

  işte Erdoğan"nın ABD seyahatinin özeti bundan ibaret. Gene gerisi fasafiso, çelik çomak. Şimdiden söyleyeyim: Yazdıklarıma " hayal mahsulü ve komplo" diyenlere katılmayacağım. Hala Erdoğan"dan Türkiye"nin çıkarları için birşeyler yapacağını düşünenler, hatta tahmin edenler varsa, onlar yalnız salaklar ya da Allah ile aldatılanlardır. Şimdi, SECSiS"i hatırlatarak bir kez daha vatandaşlık görevimi yapıyor, siyasi partilerimizin dikkatini çekiyorum.
  Cumhur Eray,19.11.2008
  ****************
  Bush"un tartışmalı seçiminde de etkili olan Sun Microsystems"in SEÇSiS adı verilen bilgisayar sisteminini Türkiye"ye getiren ve uygulayan "Cumhuriyet"ten vazgeçmeliyiz; Boğazlar"ın yönetimini uluslararası kurula bırakmalıyız." diyen Rahmi Koç"tur.M.Tepebaşlı
  *************
  e-devlet projeleri Sun Microsystems ile hayata geçiyor

  Sene 2007,tarih Temmuz 22

  Sandık-Bilgisayar Arasında Hokus Pokus mu?

  Bütün bunları kim düzenledi, kim planladı?
  Kim bu sonuçları ayarladı?

  2002 seçimlerinde, bir köydeki, birkaç yüz oyun kaybı nedeni ile Siirt"te seçim yenileterek Tayyip Erdoğan "ı milletvekili yapmaktan, aynı seçimlerde 3.3 milyon sahte oy bulunduğunu itiraf etmek zorunda kalmaktan sorumlu YSK...

  Seçim sonuçları şaşkınlık yarattı. AKP"nin türlü olanakları, dinsel duyguları seferber ederek seçimden az farkla iktidarını koruması olasılığına şans tanıyanlar bile, iktidarın her alandaki çabalarına karşın yüzde 47 oya nasıl ulaşabildiğini anlamakta ve anlatmakta zorluk çekiyorlar.

  Bir okurum, "Tek Perdelik Bir Oyun: Seçimler!" başlığı altında yazdığı 14 Ağustos 2007 tarihli mektubunda AKP"nin yüzde 47 oya nasıl ulaştığını değerlendiriyor ve şunları yazıyor:

  "...Yarım saatte 41.5 milyon oyu saydılar, tasnif ettiler ve saat 18.00"de sonuçları ilan ettiler. Sandık bazında seçim sonuçlarını sizlerden sakladılar, hâlâ da gizlemekteler. Ya bir sandık görevlisi bu sonuçları kendi sandığının zabıtları ile karşılaştırırsa diye... Ya bir aklı evvel tüm sandık oylarını alt alta koyup toplayıverirse diye..."

  Böylece, yetkililere, halka, sade vatandaşa denetim olanaklarını ortadan kaldırdılar.
  Bilgisayar hacker"larının varlığını kimsenin bilmediğini sanarak, teknolojilerinin,Amerika"yı bile geride bıraktığı safsatasını yaydılar.

  22 Temmuz, tüm ülke sathında sahnelenen bir oyundan başka bir şey değildi ki...
  Oyların yüzde 46.5"ini AKP"nin alacağı çok önceden tespit edilmişti bile... Yüzde 50"yi aşamadılar, durumlar ayan beyan ortaya çıkar diye, ama yüzde 33"lerde kalmayı da doğru bulmadılar.

  Millet oyuna saygılı olan bilcümle aydının, muhalifin sesleri kısılsın diye...
  Yüzde 46.5 oyu milletin verdiğini sananların suskunluğunun farkında değil misiniz?
  Artık kimse konuşamaz oldu...
  MHP"nin sesi soluğu kesildi, CHP zaten yoktu, iyice silindi...
  Millet, serzeniş falan da ortadan kalktı.

  Oysa The Economist, 22 Temmuz"dan önce seçim sonuçlarını ilan etmişti bile, hem de AKP"nin alacağı oy miktarını bilerek..

  işte size demokrasi... Buyurun demokratik ülkenin değerli demokrat evlatları. Buyurun ve demokrasinizi tepe tepe kullanın... Seçtikleriniz (!) hayırlara vesile olsun..."
  CÜNEYT ARCAYÜREK
  ***
  Saysakda mi yazsak !
  Yazsakda mi saysak !
  Naapsak

  Simdi gelelim Sun Microsystems tarafindan programlanmis ve uretilmis olan SECSIS "e. Biliyoruz ki bu elektronik secim degerlendirme sistemi ABD de 2004 secimlerinde kullanilmis ve secimlere golge dusmustur.Daha sonra ayni sistem Yunanistan"da kullanilacak iken muhalefet partilerinin itirazlariyla kullanilmamistir.

  Ardinda saibe izleri bulunan bu elektronik secim sistemi verilerinin cok kolayca degistirmenin mumkun oldugu bu konuda egitim almis olan kisiler tarafindan soylenmektedir.

  Dolayisiyla , demokratik hak olan secmen iradesiyle verilen oylar, bu elektronik secim kutusu icinde sekil ve tanim degistirip , baska bir partinin kiyafetini giyerek onun cuvalina dusmektedir.
  Temmuz 2007 secimlerine dusen saibe maalesef YSK"nin inandirici olmayan soylemleriyle halen vardir.SKP ise bu gucun farkina varmis ve YSK"nin da bu konuda yeterince kamu oyunu aydinlatmamis olmasindan aldigi cesaretle ayni uygulamayi yine servise alabilecektir.

  Sizlere asagida Sun Microsystems hakkinda bir yazi sunuyorum.

  Sun,43 Milyon seçmeni taşıyor
  Seçmen kütüklerinin yönetiminde hataların azaltılması ve bilgilerin güncel tutulması için bilişim projelerinin büyük önem taşıdığı Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1979 yılında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu"nda yapılan değişiklikle seçmen kütüğünü tanımlamış ve bilgisayar ortamında tutulmasını öngörmüştü. Bu yasa çerçevesinde hayata geçirilmesi kararlaştırılanBilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi (SEÇSiS) projesi, uzun yıllar süren çalışmaların ardından 2007 yılında Sun Microsystems altyapısı üzerinde hayat buldu.

  SEÇSiS, Türkiye"deki tüm seçmenlere ilişkin bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılması, bilgisayar ortamında doğru, güncel ve tutarlı bir bütün olarak saklanması, sürekli güncellenmesi, çevrimiçi takip edilebilmesi, seçimlerde bu bilgilerin ve teknolojik olanakların kullanılması amaçlarını taşıyor. Projenin hedefleri arasında, elektronik seçim sistemine geçişin temelini atmak da bulunuyor.

  Açık yapılarla müşterilerinin mevcut yatırımlarını korumayı amaçlayan Sun Microsystems, SEÇSiS Projesi"nde de Sun Solaris işletim sistemi ve CMT (Chip Multithreading) teknolojisine sahip UltraSparc işlemci ailesinin kullanıldığı yüksek performanslı sunucuları ile geriye dönük uyumluluğun korunmasını sağladı. Böylece YSK daha önce merkezde yapılmış mevcut yatırımını koruma ve yeniden değerlendirme olanağı buldu. Projenin ana veritabanı, çift çekirdekli işlemci yapısı ve bellek yapısı nedeniyle Sun sunucular üzerinde yedekli bir şekilde tutulurken, proje için oluşturulan portal da yine Sun sistemi üzerinde çalışıyor. Bu yapıda, ana veri tabanından belirli kriterlere göre seçilecek veriler, portal veritabanına aktarılarak Türkiye"ye sunulacak.

  SEÇSiS Projesi"nde Sun Microsystems"ın sunucuları,Teyp kütüphanesi ve depolama ünitesi kullanıldı. Projede kullanılan Sun"ın yüksek ölçekli depolama ünitesi sanallaştırma (virtualization) gibi özellikleri sayesinde hiçbir güvenlik açığı olmadan dışarıdaki portale hizmet verebiliyor. Bu depolama ünitesi sayesinde ayrıca, gelecekte SEÇSiS kapsamında hayata geçirilebilecek felaket yedekleme çözümlerine şimdiden hazır hale gelindi.

  DiE kayıtlarına göre 72 milyon nüfuslu Türkiye"nin 43 milyon seçmenini içeren, yani nüfusumuzun yüzde 60"²ını ilgilendiren SEÇSiS projesinin, MERNiS ve UYAP ile birlikte Türkiye"nin en büyük üç projesinden biri olduğu vurgulanıyor. Toplam 4 ay gibi kısa sürede hayata geçirilen SEÇSiS Projesi, e-devlet projeleri arasında ülke çapında en hızlı yaygınlaşarak çevrim-içi çalışan proje olma özelliğini de taşıyor.
  ***
  e-devlet projeleri Sun Microsystems ile hayata geçiyor.

  Türkiye"deki e-devlet Projelerinde Sun
  Sun Microsystems, Türkiye"de de birçok e-devlet projesinde yazılım ve donanım çözümleri ile yer alıyor. Bu çözümler arasında dünyanın en güvenilir Unix işletim sistemi olan Solaris"in üzerinde koşan Sun donanımları ve SOA çözümleri önemli bir yer tutuyor. Sun"ın Türkiye"de yer aldığı önemli devlet projeleri arasında Yüksek Seçim Kurulu"nun e-Seçim Projesi dikkat çekiyor. Donanım altyapısı tamamen Sun Microsystems üzerine kurulu olan ve seçim süreç ve sonuçlarının çok daha kısa sürede ve güvenilir olarak yapılması amacıyla gerçekleştirilen bu proje kapsamında, mevcut nüfus vatandaşlık bilgileri ile seçim kütüğü eşleştirilmeleri gerçekleştirildi. Maliye Bakanlığı"nın VEDOP Projesi"nde de uygulama sunucu yazılımı olarak Sun Java Application Server kullanıldı.

  Sun Microsystems, bu projelerin yanı sıra Türkiye"de Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye"deki hasta ve tedavi süreçleri, tele-tıp gibi sağlık ile ilgili süreçlerin temel adımı olarak gerçekleştirilecek olan e-Sağlık Projesi ile, Ulaştırma Bakanlığı"nın tüm iş süreçleri ve vatandaşlarla iletişimi oluşturmak üzere gerçekleştirilecek olan e-Ulaştırma Projesi"nde de devlet kurumlarının tercih ettiği teknoloji şirketi oldu. ileride Sağlık Güvenlik Sistemi ve tüm hastaneler ile tam entegrasyonu amaçlayan e-Sağlık Projesi"nde tüm uygulamaların web hizmeti olarak tasarlanması, güvenlik, web hizmetlerinin yaratılması ve yönetimi, Sun"ın SOA (Servis Odaklı Mimari) ürünü olan Java CAPS ile gerçekleştirilecek. Bu projede kullanılan tüm Unix tabanlı yüksek ve orta ölçekli sunucular ile veri depolama ve yedekleme ürünleri de Sun Microsystems ürünleri arasından seçildi. E-Ulaştırma Projesi kapsamında ise, web servislerinin yaratılması ve yönetimi Sun Java CAPS ürünü ile gerçekleştirilirken, projede kullanıllanılan tüm Unix sunucular, veri depolama ürünleri Sun Microsystems ürünleri olacak.

  http://www.uruninceleme.c...3-Milyon-secmeni-tasiyor/
  ileti:N.Kaptan 02.12.2008

  Kanadoğlu"ndan şaşırtan iddia

  Anadolu Ajansı
  Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, seçmen kütüklerinin içişleri Bakanlığınca tespiti ve seçim sonuçlarının Adalet Bakanlığı"na bağlı UYAP Sistemiyle YSK"ya aktarılması nedeniyle Türkiye"de artık seçimlerin güvenliğinin kalmadığını savundu. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Eğitim-iş Antalya Şubesi ve ibradı ilçesi Yardımlaşma Derneği"nce, Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında düzenlenen Prof. Dr. Muammer Aksoy Sempozyumu"nda, "Hukuk ve Siyaset" başlıklı ikinci oturum yapıldı.

  Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu"nun başkanlığındaki oturuma, Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, eski YARSAV ve ADD Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Türk Hukuk Kurumu Başkanı Tuncay Alemdaroğlu konuşmacı olarak katıldı.
  Kanadoğlu, Türkiye"de siyasi iktidarın uygulamalarıyla cumhuriyetin koruma altında olmadığın iddialarını yineleyerek, "Türkiye"de artık seçim güvenliği de koruma altında değildir" diye konuştu.

  Anayasa"nın 79. maddesine göre seçimlerin yürütülmesi, düzenlenmesi ve denetlenmesinin YSK"ya ait olduğunu, seçmen kütüklerini hazırlamak görev ve yetkisine sahip YSK"dan, 1,5 yıl önce gece yarısı çıkarılan tasarının kanunlaştırılmasıyla bu yetkilerinin alındığını ifade eden Kanadoğlu, şöyle devam etti: "YSK, doğrudan doğruya seçmen kütüklerine adrese dayalı kayıt sistemini nüfusa göre hazırlama görevini üstlenmiştir. Bu, yürütmenin hazırlayacağı seçmen kütüğü anlamına gelir. O halde, ülkede demokrasinin (D) harfinden bahsetmeye imkan yoktur. Sonuçlar da UYAP Projesi"ne uygun şekilde toplanıyor. Sonuçlar UYAP tarafından toplanıyorsa, YSK"ya bildirme görevi de Adalet Bakanlığına aittir. UYAP da bu bakanlığa bağlıdır. Seçmen kütükleri ve milletvekili seçimleri doğrudan doğruya içişleri ve Adalet Bakanlıklarına, yani yürütmeye bırakılmış ise seçimin güvenliği ortadan kalkmıştır."

  Seçmen kütüklerinin tespitine yönelik iki siyasi partinin Danıştay"a gittiğini, ancak halen karar çıkmadığını ifade eden Kanadoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "UYAP"ın da Adalet Bakanlığına bağlanmış olmasının Anayasa"ya aykırılığı açık iken YARSAV da Danıştay"a dava açtı. Onula ilgili de karar çıkmadı. Antalya hapı yutmadı ama Türkiye bu hapı yuttu. 12 Eylül"de yuttuğumuz bu hap bize, YÖK"leşmiş, YÖK"leşmenin de dışında Adalet Bakanlığının genel müdürlüğü haline dönüştürülen HSYK gibi bir kurumu hediye etti. HSYK, Yargıtay ve Danıştay"ın doğrudan doğruya siyasi iktidara bağımlı hale getirilmesi için kuvvetli bir araç haline getirildi."

  -VURAL SAVAŞ-
  Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş da konuşmasında, merhum Prof. Dr. Muammer Aksoy"un emperyalist güçler tarafından yok edildiğini belirterek, Aksoy"un yaşamı boyunca ısrarla altını çizdiği tüm görüşlerin bugüne ışık tuttuğunu söyledi. Konuşmasında, "HSYK seçimlerinden sonra hiçbir hakim ve savcıyla iftihar edemiyorum" diyen Savaş, şöyle konuştu: "Hakim ve savcı kendi vicdanına göre karar vererek, idari baskıdan uzak görev yapabilmelidir. HSYK seçimlerinden sonra, hakim ve savcılar adeta kendi ellerini kollarını bağladılar. Türkiye"de artık yolsuzluklarla mücadeleye imkan kalmamıştır. Bu Anayasa Mahkemesi de TBMM"nin çıkardığı hiçbir yasayı iptal etmeyecektir. Türkiye"de korku imparatorluğu özel yetki verilmiş hakim-savcı eliyle yapıldı."

  -EMiNAĞAOĞLU-
  Eski YARSAV Başkanı ve ADD Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da anayasa değişikliğine yönelik hazırlanan metnin hukuksal ve anayasal niteliğinin bulunmadığını öne sürerek, şu görüşleri dile getirdi: "Hazırlanan metnin hiçbir şeyle ilgili yok. Bir parti projesiyle ilgisi var. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletine doğru değil, bir parti devletine doğru gidiyor. Darbelerde askerlerin üniformayla yaptıkları şeyler, şimdi yargı silahı kullanılarak yerine getiriliyor. Siyasi iktidar kendi projelerini yargı üzerinden yürütür duruma gelmiştir. Bu sorunları demokrasi yoluyla çözmek mümkündür. Açık çağrı yapıyorum: Halk hukukuna sahip çıkmalıdır." Vural Savaş, siyasete girip girmeyeceğine yönelik soru üzerine, "Açık söylüyorum. Yalnız ben değil, Mustafa Balbay"ı ve diğerlerini de CHP"nin ya da diğer partilerin davet edeceğini zannetmiyorum" diye cevap verdi.

  Hz.SECSiS yürü ya kulum derse

  ABD seçim sonuçlarını şimdiden biliyor

  Savaş SÜZAL
  savassuzal@habergazete.com

  Hatırlarsanız geçmiş ve gelecek seçimler için kuşku duyduğumu yazmıştım. Washington"da geçenlerde bu konuda tüylerimi diken diken eden ve kuşkularımı doğrulayan bazı duyumlar aldım. Kaynağım Amerikalı bazı yetkililer. Wikileaks falan değil. Bir vesile ile söylediklerinin bende kalacağından emin olan, Amerikalı bazı üst düzey yetkilileri ile yakın bir tarihte yaptığımız bir sohbet sırasında duyduklarım beni dehşete düşürdü.

  Konumuz yaklaşan seçimlerdi. Amerikalılar öylesine emin ki kankaları Erdoğan"ın seçimi kazanacağından, hem de büyük fark atacağını söylüyorlardı. Hele hele hiç şans tanımadılar kaybetme olayına. Ben alternatiflere değindikçe kabullenmediler, bıyık altından da güldüler. Yalnız bu sözlerinin temelinde yaptırdıkları bir kamuoyu yoklaması mı var, yoksa bildikleri başka bir şey mi? Bilemiyorum.

  Düşünün seçime yaklaşık üç ay var ve Erdoğan"ın Amerikalı ağabeyleri Türk halkının nasıl ve kime oy atacağından çok emin. Daha halk sandık başına gitmeden seçimler için emin olmak, nasıl bir oyun acaba? Özür dilerim ama 1980 Kenan Evren darbesi öncesi ve sırasında Washington"dan yapılan açıklamaları hatırlattı bana.

  Acaba daha 2007 ve önceki seçimlerde oynanan bilgisayar oyunlarına mı güveniyorlardı?

  Ama onların en ufak tereddüt duymadan yaptıkları açıklamalar, Türk halkı için bence felaket habercisi. Zira, eğer ABD işbaşına getirdiği Erdoğan"ı bir dönem daha Türkiye"nin başında tutacaksa, anlaşılan ülkemin başına gelecek inanılmaz kötü şeyler var demektir. Bunların başında Türkiye"nin bölünmesinden tutun da bir katilin Meclis"e girmesine kadar bir dizi felaketi sayabiliriz. Hoş, ne yani memleketi hırsızlarla katiller paylaşırsa ne olurmuş da diyebilirsiniz?

  Aslında kimsenin bu hırsız ve katil sürüsüne bir şey demeye hakkı yok. Kucağındaki kız çocuğunun 15 yıl sonra üç karılı bir adama dördüncü karı olmasından çekinmeyen bir baba ile kendi kötü kaderini kızına nakletmekten eli titremeyen bir anneden ne bekleyebiliriz ki. Hele hele çocuklarının kendisi gibi işsiz kalıp dilenci kültürüne geçmesini isteyenlerden.

  Ülke parçalanacakmış. Parçalansın. Filistinliler için gözyaşı döken, Türkiye"de terör estirirken, Mısır"a önerilerde bulunan, darbelere karşıyım derken Mısır"da işbaşına gelen askerle tokalaşan birini benim halkım istiyorsa, benim söyleyecek ne sözüm olabilir.

  Ondan komut alırken sesi titremeyen bir askerin elinde savunacak toprağı kalmamış olsa ne yazar. Onlar için emekliliklerindeki yazlıklar çok daha önemli. Askerinin kafasına geçirilen torbanın hesabını soramayan bir komuta grubunun kimseyi komuta etmesi de yok demektir.

  Gelelim bugünlere ağlayan Türk basınına. Asıl işi haberciliği bırakıp yıllarca goygoyculuk yapan, iki büyük gazetenin genel yayın yönetmeninin ülke siyasetini parmaklayıp, çanak çömlek ve masa örtüsü ile gazete satan, patronları hükümetle iş bağlayan, mankenleri televizyoncu yapan bir basın zaten sakat doğmuştur ve bağımsız değildi.

  Aynı şekilde siyasi iktidar tarafından tayin ve terfileri yapılan bir adaletin, adalet dağıttığına inanacak kadar safdil değilim. Hukukçu olmayan en yüksek yargının başkanının bu sistemi dağıtma konusunda iktidarla işbirliği yapması, onun adaleti adil dağıtması konusunda kuşku yaratmaz mı?

  Yani biz aslında olmayan bir şeyin arkasından ahlayıp ofluyor, ağlayıp hayıflanıyoruz. Bizim elimizdekini çoktan aldılar. Şu anda olanlar malumun ilamı.

  yenicaggazetesi

  "Elektronik seçim hilesi önlensin"

  3 Haziran 2011
  Aysel ALP yazıyor.
  hurriyet.com.tr

  Hukuk Profesörü"nden elektronik seçim hilesine önlem önerisi. Prof. Dr. Hasan işgüzar, seçim sonuçlarının güvenilir ve doğru belirlenmesini sağlamak için alınması gereken önlemler konusunda Yüksek Seçim Kurulu"na (YSK) başvurdu.

  CHP Balıkesir Milletvekili Adayı olan işgüzar, YSK"ye sunduğu dilekçesinde oy sayım işlemlerinin açık sayım ve döküm esasına göre yapılmasının ilçe seçim kurulları aşamasına kadar mümkün olduğuna dikkat çekti. Yüksek Seçim Kurulu tarafından bilgisayar ortamında yapılan sonuç belirleme işlemlerinin hiçbir aşamasında siyasi parti gözlemcileri ya da bağımsız gözlemcinin bulunmadığını vurguladı.


  Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.trinternet Teknolojileri Derneği"nin seçimlerde kullanılan SEÇSiS sisteminin denetlenmesi gerekliliği konusunu 2004, 2009 ve 2010 yıllarında gündeme getirdiğini belirtti. işgüzar, hilelerin önlenmesi için il ve ilçe seçim kurullarından gönderilen birleştirme tutanaklarının Yüksek Seçim Kurulu"nda bilgisayar ortamında değerlendirilmesi işlemine siyasi parti temsilcileri ile önceden belirlenen uzmanlar kurulunun gözlemci olarak bulunmasını önerdi.


  Uzmanlar Kurulunun internet Teknolojileri Derneği"nin önereceği bilgisayar uzmanları ile ODTÜ, iTÜ, Bilkent gibi üniversitelerin bilgisayar konusunda uzman öğretim üyeleri arasından YSK tarafından seçilerek görevlendirilebileceği belirtildi. Bu sayede hem açık sayım ilkesinin hem de seçim sonuçlarının güvenilirliğinin sağlanacağını vurguladı.


  ELEKTRONiK HiLE


  Hasan işgüzar, seçim sonuçlarının elektronik ortamda değerlendirildiği her ülkede seçim hilesi yapmanın mümkün olduğuna dikkat çekti. Amerika"da Sun Electronics firması tarafından geliştirilen yazılım sisteminin kullanıldığı bazı ülkeler arasında Meksika, Afganistan, Lübnan, Mısır ve Türkiye bulunduğunu anımsattı. Meksika seçimlerinde bu sistemle hile yapıldığı için seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra halkın isyan ettiği ve sistemin kullanımdan kaldırıldığını belirtti.


  Yunanistan ve Almanya"nın bu sistemi kullanmayı reddettiğini kaydeden işgüzar, "Bu software yazılımda sistem biri gizli, olmak üzere iki ayrı kanalda sayım yapmaktadır. Bunlardan biri PREP (Preliminary electrol results); ikincisi CONTEO RAPIDO"dur (Quick Count/ hızlandırılmış sayım).  Her ne kadar Yüksek Seçim Kurulu"nun SEÇSiS sisteminin yazılımı HAVELSAN tarafından yazılsa da bu sistemde elektronik seçim hilesi her zaman ihtimal dahilindedir. Bunun bilincinde olan internet Teknolojileri Derneği ve Türkiye Bilişim Derneği sürekli açıklamalar yaparak YSK"yi uyarmışlardır. En son internet Teknolojileri Derneği referandumda açıklama yayımlayarak SEÇSiS"in denetlenmesini istemiştir" dedi.

  hurriyet.com.tr

  BiLGiSAYARLI SiSTEMi BiZ REDDETTiK !!!

  "Almanya 2009 Federal Seçimlerinde oyların bilgisayar yoluyla toplanması ve sonuçların bu yolla hesaplanması gündeme geldi. Bu konu tartışıldı ve sonuç olarak bilgisayarlı sistemin oy sahteciliğine yol açacağı görüşü hakim geldi. "
  ---
  ABD"de bir eyalette seçime hile karıştırıldığının tespit edilmesi ile kullanımından vazgeçilen, sonra AB"de yasaklanan yazılımı çekinmeden kullanarak, ülkenin geleceğini belirlemek akla ziyan bir durum değil de nedir?
  ---
  "Oyları kimin nasıl kullandığı önemli değil, Oyların kimler tarafından sayıldığı önemli."
  N. Kaptan"ın notu.
  ************

  SEÇSiS (Bilgisayarlı Seçim Sistemi) Güvenli Değil

  YGS"de ortaya çıkan şifre meselesi, kafalarda soru işaretleri oluştururken, bu adaletsizliğin tüm seçimlere sirayet ettiği kanısı yaygınlaşıyor.

  SEÇSiS olarak adlandırılan bilgisayarlı seçim sistemi güvenli olmadığı ve oy sahteciliğine yol açacağı gerekçesiyle Almanya"da kullanılması 2009 yılında reddedildi.

  Türkiye"de seçim sonuçları ilçelerde sayıları birleştirme aşamasında bilgisayara verilerek toplanıyor. 22 Temmuz seçimlerinde bilgisayarlara oy sayısı verme aşamasında sahtecilik yapıldığı iddiaları çok yaygın bir biçimde basında ve kamuoyunda dillendirilmişti.

  Federal Alman Seçim Bürosu Başkanlığı"nın yaptığı açıklamalar şöyle:

  BiLGiSAYARLI SiSTEMi BiZ REDDETTiK
  "Almanya 2009 Federal Seçimlerinde oyların bilgisayar yoluyla toplanması ve sonuçların bu yolla hesaplanması gündeme geldi. Bu konu tartışıldı ve sonuç olarak bilgisayarlı sistemin oy sahteciliğine yol açacağı görüşü hakim geldi.

  ALMAN ANAYASA MAHKEMESi DE REDDETTi
  Konu hatta Federal Alman Anayasa Mahkemesi"ne intikal etti. Federal Alman Anayasa Mahkemesi konuyu inceledikten sonra kesin bir hüküm verdi. Bu hükme göre Almanya"da seçimlerden sonra yapılacak oy hesapları bilgisayar ile yapılamaz. Anayasa Mahkemesi klasik yöntemlerin kullanılmasına devam edilmesini karara bağladı.

  BiLGiSAYAR SADECE YARDIMCI BiR EK SiSTEM, ASIL SiSTEM DEĞiL
  Federal Almanya"da çok sıkı bir seçim sayım sistemi var. Bu sistem birbirine paralel yürüyen çok sayıda kontrol sisteminin iç içe geçmiş halinden oluşuyor. Mahalle veya köylerde sandıklara atılan oylar orada bulunan ve tüm siyasi partilerin temsil edildiği kurullarca ortak olarak sayıldıktan sonra ilçe düzeyine, ilçe düzeyinden şehir düzeyine, şehir düzeyinden eyalet düzeyine, son olarak da Federal Seçim Bürosu Başkanlığı"na geliyor.

  TÜM AŞAMALARDA TÜM SiYASi PARTiLERiN BULUNMASI ŞART
  Tüm bu düzeylerde her siyasi partiden temsilci olmak zorunda. Yoksa sayım yapılamıyor. Türkiye"de ilçe düzeyinde tüm siyasi partilerin bulunması şartı yok, sadece mahalle ve köy sandıkları düzeyinde diğer siyasi parti temsilcilerinin bulunması şartı var.

  BiLGiSAYAR KÜÇÜK BiR PARALEL YARDIM SiSTEMi
  ilçe, şehir düzeylerinde oylar sayılırken bilgisayar yardımı bilhassa da ilk ve kesin olmayan seçim sonuçlarını erken yansıtabilmek amacıyla kullanılıyor. Ancak bu sayımlar seçim sonuçlarının kesin tespitine yönelik değil. Kesin seçim sonucu tespiti için ilçe, şehir, eyalet ve federal düzeyde her partiden oluşan kurullar elle sayım yaparak elle toplam işlemi yapıyor.

  SEÇiM BÜROSUNUN ÜSTÜNDE SiYASi PARTiLER KURULU VAR
  Bütün bu birbirine paralel yürüyen çok kontrollü sayım ve sonuç sisteminin yanı sıra, bir de Federal Seçim Bürosu"nun sonuçlarını kontrol eden ve tüm siyasi partilerden oluşan bir kurul var. Federal Seçim Bürosu sonuçları bu kurula teslim ettikten sonra bu kurul tüm oy zincirini yeni baştan ve klasik sayım yöntemiyle yeniden kontrol ediyor."

  Türkiye"de ise, her aşamada tüm siyasi parti temsilcilerinin sayım ve toplamada bulunma şartı olmamasının yanı sıra, paralel olarak yürüyen birden fazla zorunlu kontrol sistemi yok. Seçim sonuçlarına güveni azaltan faktör de bu zaten.

  Bu konu hakkında son günlerde basında çıkan haberlerde bazı bilgisayar mühendislerinin iddialarında "YSK"nın güvenliği çok tartışmalı olan bir işletim sistemi kullandığını, bu sistemin Avrupa"da devlet kurumlarında yasaklandığı" bildirilmekte ve SEÇSiS adı verilen yazılımın bağımsız bir teknik grup tarafından incelenmesi, raporu da kamuoyu ile paylaşılması istenilmektedir.

  Basında çıkan bu iddialar ve vatandaşlarda oluşan seçimlerde hile şüphesine neden olan bu endişeleri ortadan kaldıracak çalışmaların ve şeffaf bir yapının oluşmasını sağlayacak çalışmaların acilen yapılması gerekmektedir.

  Bu bilgiler çerçevesinde;
  1- Yüksek Seçim Kurulunda seçim amaçlı kullanılan SEÇSiS Projesinde kullanılan işletim sisteminin ismi nedir? Bu işletim sisteminin güvensizliği ve AB ülkelerinde yasaklandığı iddialarına katılıyor musunuz?
  2- Bu işletim sistemi hangi AB ülkelerinde yasaklanmıştır?
  3- SEÇSiS Projesi hangi yazılım dili veya dilleri ile geliştirilmiştir?
  4- SEÇSiS Projesinde hangi veri tabanını kullanmaktadır?
  5- Seçimlerde aday olamayacakların tespiti amacıyla; Adli Sicil ve istatistik Genel Müdürlüğü ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?
  6- Seçmen olamayacakların tespiti için Milli Savunma Bakanlığı, Askere Alma Dairesi Başkanlığı (ASAL) ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?
  7- Siyasi partilerin seçime katılıp katılamayacağını ve ülke genelinde teşkilatlanma düzeylerini tespit amacıyla YARGITAY ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?
  8- SEÇSiS projesi ile ilgili olarak söz konusu şaibe ve iddiaları ortadan kaldırabilmek için, uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine projenin inceletilerek güvenlik testlerinin yapılması ne zaman gerçekleştirilecektir?

  Adalet Bakanı "SEÇSIS"i, kurcalamayın" diyor. YSK"nun kararları sorgulanamazmış.

  Halbuki biz YSK"nun her hangi bir seçimle ilgili ilan ettiği kararı sorgulamıyoruz.
  Bilakis, bu sistemi YSK da sorgulamak zorundadır.

  SEÇiM HiLESi / SECSiS
  Partiler, SECSiS yazılımının güvenli olmadığı noktasında birleşiyor. CHP, MHP ve DSP çeşitli tarihlerde verdikleri soru önergeleri ile konuyu TBMM si gündemine getirmeye çalıştılar. Ancak AKP Hükümetinden tatmin edici bir yanıt gelmedi. Seçmen sayısındaki farklı rakamlar da hile kuşkularını güçlendiriyor. YSK nun açıkladığı seçmen sayısı ile Vatandaşlık işleri Genel Md.nün açıkladığı rakamlar arasında yaklaşık 7 milyon Fark var.

  SECSiS, "Sun Election Control Sistem "
  Anladığınız gibi bu bir Seçim Kontrol Sistemi..

  Amerika bu sistemi seçimleri kimin kazanmasını istiyorsa o ülkeye gönderiyor. Ve yandaşının kazanmasını sağlıyor. Nasıl mı..? Açıklayayım;

  Bilgisayar ağı üzerinde çalışan bu yeni yöntemde , bilgisayarlar arası bağlantılarda, internet, metronet(bireysel internet hizmeti) ve Adalet Bakanlığına bağlı UYAP alt yapı sistemi kullanılıyor.

  Türkiyede ki internet ve IP tabanlı bağlantı hizmetlerinin alt yapısının tamamı Türk telekoma aittir.

  Türk Telekom ise israilli Öger"in elindedir. Türkiye sınırları içinde internetin denetim hakkı hükümete bağlı çalışan TELEKOMÜNiKASYON iLETiŞiM BAŞKANLIĞI NDADIR. (TiB) Ancak bunların da tepesinde internetin ev sahibi ABD bulunmakta.
  Bu anlatımdan da anlaşılacağı üzere Türkiye güvenli iletişim şansını TELEKOM"U sattığı gün yitirmişti.

  Şimdi 22 Temmuz seçimlerine, gerilere gidelim; AKP % 47 oy aldı. AKP başta herkes şaşırdı. Şok oldu. Sandıkların kapatılmasından yarım saat sonra bildirilen seçim sonucu gösteriyordu ki her 2 kişiden biri AKP ye oy vermişti. Derken bir oy hilesi, sahtekarlığı ortaya çıkarıldı. iddiaya göre CHP"nin MHP"nin ( IP =internet Protokol Adresleri kanalı ile) oylarından çalınıp AKP ye aktarılmıştı.

  izmir Karşıyaka"da sandık tutanakları ile YSK"nun verilerinin farklı olduğunu MHP kanıtlamış ve yasal haklarını da aramıştı"¦o dönemde bu haberi medyada duymuştuk"¦Bu olay, SECSiS adı verilen yüksek bir teknoloji ile gerçekleştirilmişti.

  Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer başta olmak üzere bir çok vatandaş, izmirli Aydınlarımız bu konu üzerinde çalışma yaptılar ve oy kaydırılmasını kanıtlayan belgeler ortaya koydular. Olay, YSK"na taşındı. Yasaya göre YSK kararlarına, hiçbir kişi ve

  kuruluş itiraz edemezdi, dava açamazdı. Böylece hilenin üstüne gidenler susturuldu ve olay kapatıldı.

  ABD ve Yunanistanda uygulanan bu sistemden vazgeçilmiştir.
  Yapılacak tek şey bu durumda Sandık Seçim sonuç pusulalarına sahip çıkmak ve çok dikkatli olmaktır. Siyasi Parti Temsilcilerinin sandık başından başlamak üzere tutanakların seçim kurumlarına teslimine dek kontrolü elden bırakmamaları gerekir.

  BU KONUDA PARTiLER, SiViL TOPLUM ÖRGÜTLERi iMZA KAMPANYALARI AÇARAK DA TOPLUMU BiLGiLENDiRiP"¦ESKi OY SAYMA SiSTEMiNE DÖNÜLMESi iÇiN iKTiDARA BASKI YAPMALIDIR"¦

  SiYASET TV son seçimlerden sonra çıkan "SEÇiM" DE BiLGiSAYAR HiLESi VAR " şeklindeki dedikoduların önlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu tarafından yönetilen SEÇSiS" e ( Bilgisayarlı Merkezi Seçim Sistemi) Siyasi Partilerin Sandık Başlarında olduğu gibi GÖZLEMCi atamasını öneriyor... YSK" nın aşağıdaki haberi okunduğunda il Seçim Kurullarından gelen bilgilerin YSK uzmanları tarafından SEÇSiS" e yükleneceği vurgulanıyor.

  Son seçimler ve Referandum oy sonuçları açıklandıktan sonra ortaya çıkan, " SEÇiM" DE BiLGiSAYAR HiLESi VAR " şeklindeki dedikodular, Siyasi Partilerin bu konudaki uzmanlarını SEÇSiS" e gözlemci olarak göndermesi ile engellenir.

  Siyaset TV, Tüm siyasi partilere bu konuda YSK" ya başvurmaları konusunda öneride bulunuyor...

  SEÇSiS"e Denetim ve Daha Katılımcı bir Yapı Gerekir!
  Seçimler, demokratik sistemin önemli bir parçasıdır. Anayasamız, 79. maddede "seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevinin" bağımsız bir yargı organı olan YSK tarafından yürütülmesi emretmektedir.

  2009 Ocağında Ankara Barosunda yapılan açıkoturumda da dile getirildiği gibi, seçim sonuçlarının kayıt altına alınmasını ve duyurulmasını sağlayan SEÇSiS"in (Seçim Sisteminin), Türk bilişim uzmanları tarafından üretilmiş güvenli bir sistem olduğunu düşünüyoruz.

  Bu sistemi geliştirme ve işletme sorumluluğunu taşıyan uzmanların teknolojinin olanak verdiği bütün güvenlik önlemlerini aldığını düşünüyoruz.

  Ancak bunun bağımsız denetleyiciler tarafından doğrulanmasının; yazılım, donanım ve iletişim ağı altyapısının uzman gözüyle incelenmesinin, teknik deyimi ile güvenlik ve bütünlük denetlemesini (audit) zorunlu görüyoruz. Bu önerimiz, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) uygulaması dahil tüm kritik sistemler için de geçerlidir.

  Kamuoyunda en ufak bir tereddüt olmaması için bu tür bilişim sistemlerinin, hem üretim hem de işletim aşamasında uzmanlarca denetlenmesi, bu denetimlerin dönemsel (periyodik) olarak yinelenmesi, sonuçlarının kamuoyuna duyurulması gerekir.

  Kamuoyunda herhangi bir kuşku, bir ikirciklik olmaması için YSK"nin, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının üzerine düşen görevler de vardır.

  YSK"nin sandıklara ait ham verileri, internet ortamında "il-ilçe-sandık" ayrımında yayımlamasında büyük yarar vardır. YSK"nin bu bilgileri -en azıdan-
  siyasi partilere açması gerekir. Sandık başında, sayım sonuçlarını gösteren tutanakların siyasi parti gözlemcilerine verilmesi, bu tutanakların sandık başında asılması; kamuoyunun kuşkularının giderilmesi, seçimin düzgün yapıldığının doğrulanması açısından büyük önem taşımaktadır.

  Kendi elindeki tutanaklarla, YSK"nin sitesinden yayımlanan bilgilerin uyuştuğunu gören siyasi partiler, seçimlerin düzgün yapıldığından emin olacaklardır. Siyasi partilerimizin, sandık sonuçlarını, cep telefonu iletileriyle (SMS ile), e-postayla ve/veya tutanağın görüntüsünü (resmini) alarak kendi internet sitesinde yayımlaması ve çeşitli teknolojilerle kamuoyuna iletmesi de yurttaşların olası kuşkularını yok etmede önemlidir.

  YSK"nin, siyasi partileri ve bağımsız sivil örgütleri paydaş kabul ederek, yönetişim ilkeleri ışığında işbirliği yapmasının; bu işbirliğini kendi asli görevinden ödün vermeksizin gerçekleştirmesinin ülkemize sayısız yararlar sağlayacağına eminiz.

  Bütün kamu kurumlarının ellerindeki, hassas olmayan tüm verileri kamuoyu ile paylaşmasını, ilgili sektörün sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmasını önemsediğimizi vurgulamak isteriz. Saydam bir yönetim için bu işbirliği ve paylaşım, kurulacak kamu sistemlerinin tasarım aşamasından başlamalıdır.
  Bu sistemlerin altyapılarında ve kullanıcı bilgisayarlarındaki araçlarında Özgür Yazılım temelli yazılımların kullanılması da güvenlik ve güvenilirlik açısından önemli başlıklardır.

  Açıktır ki kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşların belli ilkeler çerçevesinde işbirliği yapması, ülkemizde katılımcı, saydam demokrasinin gelişmesinde, bilgi toplumuna yönelmekte önemli katkılar sağlayacaktır.

  YSK"nin ve tüm kamu kurumlarının, güven duyacağımız bir yönetim ortamı oluşturulması amacıyla dile getirdiğimiz önerileri dikkate alması dileğiyle kamuoyuna duyururuz.

  Yerel seçim öncesi 6 milyon birden artan seçmen sayısı, tereddüdümüzün temelini oluşturmaktadır. Bırakın seçim güvenliğini, gerçek nüfusumuz konusunda kuşkular var. Fazladan nüfus ne işe yarar derseniz?

  Yerel seçimlerde AKP"nin yüzdesini yükseltmeye yaradı ilk etapta. 22 Temmuz seçmen sayısı ile yerel seçim yapılsa idi, AKP"nin yüzde 47"den, yüzde 31"lere düştüğü görülecekti.

  Seçim olur, isteyen istediği partiye oyunu atar, olmayan nüfus da işaretlenen partiye akarsa bunu kim tespit edebilir? Her sandık görevlisi sadece kendi sandığını, biliyor. Genel topluma ve sonuca doğru akan, milyonlarca oyu kim takip edebilir?

  SEÇSIS denilen sistem üzerinde cevaplanmayan kaygılar var. ABD"de bile günlerce süren sayım yapılıyorken, Türkiye niye internet üzerinden merkeze ulaşan seçim sonuçlarına güvenecek?

  Çevre ülkelerde "kadife devrimle" ABD yandaşı iktidarlar iş başına gelirken, bizim "Kadife Devrim" "SEÇSIS" ile olabilir mi?

  Mail gruplarında dolaşan habere göre SEÇSIS Programı Sertifikasız. YSK, bu konuda tek yetkili kurum olan iTÜ - Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi"nden sertifika almamış.

  Akıllı Tuzak, Kuşu Ürkütmez
  G.Doğu PKK"nın insafına terk edilir, gerçek nüfus bilinmez, seçim duyurusu CiHAN haber ajansının haberi ile partileri kaderine razı hale getirir, birkaç milyon fazla oy "kadife parti" hanesine yazılırsa, bunun tespiti yapılabilir mi? SEÇSiS"i inceleyenler " hayır" diyor.

  "Bir seçimde bir oy pusulası çalınır bir şey olmazsa, ikinci oy pusulası da çalınır.. ikinci oy pusulası çalınır yine bir şey olmazsa, üçüncü oy pusulası da çalınır. üçüncü oy pusulası da çalınır bir şey olmazsa, o devlet, artık devlet değildir."

  (Dr. Aytekin Ertuğrul)
  sasgemresearch.tr.gg

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, ""Yurtiçi seçmen sayısı 50 milyon 189 bin 930, yurtdışı seçmen sayısı ise 2 milyon 568 bin 977"" dedi.

  Em, Kurul"da YSK üyeleri ile düzenlediği basın toplantısında, seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Seçime 15 siyasi partinin katılacağını, siyasi partilerin toplam aday sayısının 7 bin 492 olduğunu söyleyen Em, yurt genelindeki bağımsız milletvekili sayısının da 203 olduğu bildirdi.

  Seçim takvimine göre, yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütüklerinin 8 Nisan"da kesinleştirildiğini hatırlatan Em, kesinleşen yurtiçi seçmen sayısının 50 milyon 189 bin 930; yurtdışı seçmen sayısının ise 2 milyon 568 bin 977; yurtdışında adresi olan seçmen sayısının ise 680 bin 412 olduğunu söyledi.

  Başkan Em, seçimlerde 199 bin 207 sandık kurulacağını, bir sandıkta 300 seçmenin oy kullanacağını ifade etti. Sandık Kurulu başkan ve üyelerinin 1 milyon 394 bin 449 kişi olmasının öngörüldüğünü ifade eden Em, seçmenlerin YSK"nın internet sitesindeki ""nerede oy kullanacağım"" bölümünden oy kullanacakları sandık alanı ve sandık numaralarını öğrenebileceklerini kaydetti.

  Seçim takvimi doğrultusunda seçmen bilgi kağıtlarının döküm ve dağıtım işlemlerine 24 Nisan"da başlandığını anımsatan Em, dağıtımı yapılmayan seçmen bilgi kağıtlarının oy verme gününde sahiplerine verilmek üzere sandık kurulu başkanlarına teslim edileceğini söyledi. Bu seçimde bilgi kağıdının öneminin daha da arttığına işaret eden Em, kimliğinde TC kimlik numarası olmayan seçmenin seçmen bilgi kağıdı ile oy kullanabileceğini bildirdi.

  Em, engelli ve 75 yaş üstü vatandaşların, sandık kurulan binaların giriş katlarında oylarını kullanabilmeleri için gerekli önlemlerin alındığını da kaydetti.

  secim.mynet.com

  LKD’nin SEÇSiS konusunda Basın Açıklaması

  internet Tekonolojileri Derneği,
  INETD’nin ve Linux Kullanıcıları Derneği,
  LKD’nin SEÇSiS konusunda Basın Açıklaması

  12 Eylül Referandum, Halk Oylaması, özgür yazılım, Referandum, SEÇSiS, Ulusal Yargı Ağı Projesi, UYAP, YSK, Yüksek Seçim Kurulu,

  SEÇSiS’e Denetim ve Daha Katılımcı bir Yapı Gerekir!
  Seçimler, demokratik sistemin önemli bir parçasıdır. Anayasamız, 79. maddede “seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevinin” bağımsız bir yargı organı olan YSK tarafından yürütülmesi emretmektedir.

  Daha önceki seçimlerde seçmen kütüklerinde bazı hatalar, son yerel seçimde de seçim sonuçlarının merkeze aktarımı ve değerlendirilmesi sırasında bazı tıkanıklar yaşanmıştır.

  Tüm bunlar, toplumda kaygıların doğmasına neden olmuştur. Bilişim alanındaki sivil toplum kuruluşları olarak bu kaygıların giderilmesi ve daha saydam bir seçim yapılması konusunda görüş ve önerilerimizi paylaşmayı, toplumsal görevimiz sayıyoruz.

  2009 Ocağında Ankara Barosunda yapılan açıkoturumda da dile getirdiğimiz gibi, seçim sonuçlarının kayıt altına alınmasını ve duyurulmasını sağlayan SEÇSiS’in (Seçim Sisteminin), Türk bilişim uzmanları tarafından üretilmiş güvenli bir sistem olduğunu düşünüyoruz.

  Bu sistemi geliştirme ve işletme sorumluluğunu taşıyan uzmanların teknolojinin olanak verdiği bütün güvenlik önlemlerini aldığını düşünüyoruz.

  Ancak bunun bağımsız denetleyiciler tarafından doğrulanmasının; yazılım, donanım ve iletişim ağı altyapısının uzman gözüyle incelenmesinin, teknik deyimi ile güvenlik ve bütünlük denetlemesini (audit) zorunlu görüyoruz. Bu önerimiz, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) uygulaması dahil tüm kritik sistemler için de geçerlidir.

  Kamuoyunda en ufak bir tereddüt olmaması için bu tür bilişim sistemlerinin, hem üretim hem de işletim aşamasında uzmanlarca denetlenmesi, bu denetimlerin dönemsel (periyodik) olarak yinelenmesi, sonuçlarının kamuoyuna duyurulması gerekir.

  Kamuoyunda herhangi bir kuşku, bir ikirciklik olmaması için YSK’nin, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının üzerine düşen görevler de vardır.
  YSK’nin sandıklara ait ham verileri, internet ortamında “il-ilçe-sandık” ayrımında yayımlamasında büyük yarar vardır. YSK’nin bu bilgileri -en azıdan- siyasi partilere açması gerekir.

  Sandık başında, sayım sonuçlarını gösteren tutanakların siyasi parti gözlemcilerine verilmesi, bu tutanakların sandık başında asılması; kamuoyunun kuşkularının giderilmesi, seçimin düzgün yapıldığının doğrulanması açısından büyük önem taşımaktadır. Kendi elindeki tutanaklarla, YSK’nin sitesinden yayımlanan bilgilerin uyuştuğunu gören siyasi partiler, seçimlerin düzgün yapıldığından emin olacaklardır. Siyasi partilerimizin, sandık sonuçlarını, cep telefonu iletileriyle (SMS ile), e-postayla ve/veya tutanağın görüntüsünü (resmini) alarak kendi internet sitesinde yayımlaması ve çeşitli teknolojilerle kamuoyuna iletmesi de yurttaşların olası kuşkularını yok etmede önemlidir.

  YSK’nin, siyasi partileri ve bağımsız sivil örgütleri paydaş kabul ederek, yönetişim ilkeleri ışığında işbirliği yapmasının; bu işbirliğini kendi asli görevinden ödün vermeksizin gerçekleştirmesinin ülkemize sayısız yararlar sağlayacağına eminiz.

  Bütün kamu kurumlarının ellerindeki, hassas olmayan tüm verileri kamuoyu ile paylaşmasını, ilgili sektörün sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmasını önemsediğimizi vurgulamak isteriz. Saydam bir yönetim için bu işbirliği ve paylaşım, kurulacak kamu sistemlerinin tasarım aşamasından başlamalıdır.
  Bu sistemlerin altyapılarında ve kullanıcı bilgisayarlarındaki araçlarında Özgür Yazılım temelli yazılımların kullanılması da güvenlik ve güvenilirlik açısından önemli başlıklardır.

  Açıktır ki kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşların belli ilkeler çerçevesinde işbirliği yapması, ülkemizde katılımcı, saydam demokrasinin gelişmesinde, bilgi toplumuna yönelmekte önemli katkılar sağlayacaktır.

  YSK’nin ve tüm kamu kurumlarının, güven duyacağımız bir yönetim ortamı oluşturulması amacıyla dile getirdiğimiz önerileri dikkate alması dileğiyle kamuoyuna duyururuz.

  Doç. Dr. Mustafa Akgül Volkan Evrin

  INETD YK Başkanı LKD Genel Sekreteri

  tankado.com
  9 -3 ... anambunelan
  #19276051 :)
 2. 2.
  "seçsis ile seçimlerle oynuyorlar" diyorlar...

  bu gerzeklere güler misin ağlar mısın ? hadi seçsis yalan diyelim... bu ülkede yüzlerce anket firması var. istatistik şirketi var onlar da mı yalan ?

  varsa yoksa bok atmak.
  3 -8 ... en zayif halka
  #19605395 :)
 3. 3.
  abd li bir firmanın programıdır. türkiye de siyasi seçimlerin sonuçları bu nedenle abd tarafından belirlenir.
  2 ... silifkenin yogurdu
  #19831958 :)
 4. 4.
  george walker bush'un ucu ucuna kazandığı son seçimde de yunanistan'daki önceki seçimlerden birinde de kullanılmış ve manüplasyona ne denli açık olduğu görülmüş ve bu nedenle kaldırılmış olan gelin gelelim türkiye'de kararları yargıya götürülemeyen ysk ile komboyu tamamlamış oy çalma yazılımı.
  1 ... sadaeke
  #19971870 :)
 5. 5.
  ak partinin aldığı oyun kaynağı.
  1 ... dennishan
  #20051829 :)
 6. 6.
  https://video.uludagsozluk.com/v/seçsis-83574/

  ... dennishan
  #20119303 :)
 7. 7.
  http://www.ysk.gov.tr/ysk...isProjesi/SecsisIndex.htm

  vista'lı program yanılmıyorsam?

  cem uzan'ın partisinin %13 oyunu öğüten sistem değilmi bu?

  aynı şekilde %13 oyu öğütüp, akparti hanesine yazan bir sistem.

  ve sistem tuhaf bir şekilde heryerde akpartinin oylarını %12'nin üzerinden başlatıyordu.

  yani diğer partiler %1, %2, %3 diye sayarken akparti %12, %13, %14 diye saymaya başlıyordu.

  sizi gidi şark kurnazları sizi.

  cin olmadan şeytan çarpıyorlar ya.

  hemende kaldırmışlar seçsis indexini.

  http://www.youtube.com/wa...Hs2Q&feature=youtu.be+
  3 ... bloody reaver
  #20335269 :)
 8. 8.
  2002 seçimleri :
  Toplam Seçmen..........................................:41.407.015
  Toplam Kullanılan Oy...................................32.753.386
  Toplam Geçerli Oy........................................31.510.007
  Oy kullanmayanların sayısı............................8.653.029
  Geçersiz ve kullanılmayan oy toplamı............9.897.008
  AKP nin aldığı oy ........................................10.848.704
  CHP nin aldığı oy..........................................6.114.843
  baraja takılıp boşa giden oy toplamı ........: 14.546.460

  Meclis dışı kalan ve Kullanılmayan oy toplamı...24.443.468
  Geçerli oyların % 34.43 ü, yani toplam seçmenin sadece % 25'inin oyları ile 550 milletvekilinin 363 ünü yani meclisin % 66'sını ele geçirmiştir.

  Kullanılmayan oy CHP'nin aldığı oydan fazla... Kullanılmayan oylar orantılı bile dağılsa AKP tek başına iktidar olamazdı.. AKP'nin demokrasi dediği %25 = %66 eşitliğini sağlayan zorba seçim sistemidir, her türlü katakulliye açık olan sistemdir.

  yazarus notu : sonra ki yıllarda ki seçsisin aynı bokları araştırılıp onlarda yazılacaktır.
  8 ... zipircam
  #20580167 :)
 9. 9.
  şüphe uyandıran, elektronik seçmen seçim hesap sistemi...
  1 ... hayis zayeb
  #20586684 :)
 10. 10.
  hey yavrum hey dedirten seçim sistemidir, o değil neden bu kadar az entry var yahu ? Kotu kokular aldm bak.
  1 ... adam olmayacak cocuk
  #20616259 :)