bugün

ölümü hatırlatır, tövbeler olsun deyip, hakka ulaşılası haldir.
önemi yoktur. artık pigmentlerle oynanarak; beyaz saçlar da kendi rengine döndürülüyormuş. yaşasın kıyamet alametleri.
hz. ömer'in yaşadığı rivayet edilen bir olay bu konuyu çok güzel açıklar...

--spoiler--
Hz.ÖMER halife olunca,adaletten şaşmamak için bir çözüm yolu aradı. Adaletten ayrılmamanın yolunun her gün ölümü hatırlamak olduğunu keşfetti. Bir adam tuttu ve cebinden maaşını verdi. Adama şunu söyledi...

-senin görevin,bana her gün bir kaç defa ölümü hatırlatmak olacak..

adam her gün birkaç defa Hz. Ömerin huzuruna çıkıp: ''YA ÖMER ÖLÜM DE VAR!''diyor... Bir gün Hz ÖMER, sabah temizliği yaparken ayna'ya bakmış ki, saçı ve sakalına beyaz kıllar düşmüş. Derhal adamı çağırmış: ''ARTIK SENiN GÖREViN BiTTi''. Adam: ''bir kusur mu işledim efendim?'' HZ ÖMER: ''HAYIR,ŞU SAÇIMDA VE SAKALIMDAKi BEYAZ KIL VAR YA, iŞTE O BUNDAN SONRA SENiN GÖREViNi YAPAR VE BANA HER GÜN ÖLÜMÜ HATIRLATIR'' demiş...
--spoiler--
sinir bozucu beyazdır. birde genetik değilse ne dertli adammışım genç yaşta saçlarımı ak düştü gibilerinden daha çok koyar
saça düşen ilk beyazın inanç gereğinden midir bilinmez koparılmaması gerekir.
erken yaşta düşmüsse tedirginlendirir başta.
yaş 19 da ise,çokmu dert çekiyorum ya acaba? diye sorgulayıp, kendine acımaya sebeptir.
stres yaptıkça yanına başkalarını da alıyormuş.
yakın zamanda tanıştığım acı durumdur. insan hüzünleniyor mahsunlaşıyor sonra sinirleniyor acayip hal takmamak lazım ama takılmayacak gibide değil.
yaşıtlarımın hepsinde kendisini gösteren, banaysa hala mesafeli duran, artık gelsin istediğim beyazdır.
zira ne zaman gelecek korkusuyla yaşamak da zor.
kapartırsan arkadaşlarıyla birlikte gelecek olan beyazdır.

(bkz: sakin ol ve alışmaya çalış)
Az evvel yaşadığım şok.ailede genetik falan değil erken beyazlama.saçımın öne düşen kisminda kökü beyaz uçlar normal renginde elimle tuttum bi baktım aynı babaanneme benzemişim.zaten çirkindim.ne çile çekmişim kimin yüzünden beyazladi acaba.91 doğumluyum çok mu erken beyaz için.
pek kaale alınmaz,

ancak patlamış mısır gibi çoğalınca dank eder.
Saçıma ilk beyaz 3.sınıfa giderken -ilkokul 3- düşmüştür. Daha doğrusu ben o zaman fark ettim. Bazı rivayetlere göre ezelden beri var. Sadece tek bir tel ve benim için anlamı var, özeldir o saç.
22 yıldır düşmemiş olan beyazdır.
Henüz düşmemiş olsa da düşünmek bile insanı ürpertir.
Beyaz lan beyaz ne demek.
Olgunluk belirtisidir çoğu zaman. Hele ki 29 yaşın sonlarında karnında bebeğinle tanıştıysan kendisiyle, evrenin sana bir mesajı var demektir. Sev onu.
Daha düşmeyen beyazdır. çok sükür.
fakat beyaz değil de turuncu düştü benim saçıma bildiğin lan. Tek tel turuncu saçım vardı. Ateistler?
Sactan once kasa dusmustur. Ulan kasim beyazlamis ya.:(
yıllardır olan beyazlardır.
genetikten olabilir, dertten tasadan olabilir. şahsım için 15 yaşında düşmüş olan beyazdır. böyle genetiğinde allah belasını versin afedersin.
hikayesi ibretliktir.

oniki yıl önce çok sevilen sayılan siyaset bilimi hocası ile okulun bahçesinde çıkılan bir sınav sonrası sigara içilirken karşılaşılır. biraz sohbet edildikten sonra sınavımdan iyi not almasını beklediklerimdensin ona göre der. tabiki hocam inşallah başarılı olurum dersin lakin yarın olacak sınav hakkında ufacık bir malumatın bile yoktur. ileride çok faydasını göreceğim hocama mahcup olmamak için hemen eve gidilir. yoldan 4 paket sigara ve 30 tane nescafe alınır. odaya saat 12 sularında girilir tuvalet ihtiyacı haricinde odadan kesinlikle çıkılmaz. yaklaşık 2000 sayfa okunur notlar çıkarılır 4 paket sigara biter 23 tane nescafe tüketilir ve ertesi gün sabah saat 9 bulunur. saat 10 da olacak sınav için odadan çıkılır. banyoya el yüz yıkamaya gidilir. el yüz yıkama işlemi bittiğinde kafa kalkar ve aynadaki adamda 10 dan fazla beyaz tel mevcuttur artık. önce şaşırılır hassiktir çekilir öldüm bittim diye feryat edilir sonra yavaş yavaş alışır bünye. yapacak bir şey yoktur. sınava gidilir 92 alınır sınavdan. yıllar sonra bir sohbet esnasında hocaya bu durum anlatılır. keşke seni görmeseydim de söylemeseydim der sonrasında da beyaz sana ayrı bir hava katıyor diye gaz verir. velhasıl şimde yüzlerce beyaz var saçımda ne ara bu kadar oldular bir fikrim yok lakin ilk olanları asla unutamam.

not: amk dersi hayatımın hiçbir yerinde lazım olmadı olmayacakta. lakin eşeğin hatrı yoksa sahibinin hatrı vardı.
(bkz: kalbe düşen gölge)
Ailemde herkesin 40 yaşında ilk beyazı oluşmuşken bende 22 yaşında çıkan ve şoka girmeme sebep olan hadisedir. Tabi hemen makasla en dibinden kestim koparınca çoğalıyomuş bu illet. Ben de söyleyenlerin yalancısıyım.
Kuş pislemiş de olabilir.
sakala düşen ilk beyazdan daha iyidir.