bugün

hala daha unutamadığım ayrı bir sevimliliği güzelliği olan,insanın içine işleyen, güzel zamanların yaşandığı, istenmese de artık mazide kalmış,insanın içinde kalan,hüzünlendiren şehir.
askerliğimi terme ilçesinde yaptığım çiftlik caddesi ve rus pazarıyla ünlü. çok güzel kızları olan ve bu kızları ayarlamak için çokda emek harcamanıza gerek olmayan güzel bir memleket
yıllarımı geçirdiğim iyi ve kötü bissürü anıyı yaşadığım ve burda yaşamakta kararlı olduğum sahili yenilenmiş doğuparkı ve batıparkıyla sahiliyle ve yeşillikleriyle apayrı bir havası olan orta karadenizin en güzel şehri
karadenizin en büyük ili. doğu karadenizin sınır ilidir.bu kadar büyük olmasına rağmen mc donalds ve burger kıng gibi bir fast food restorantı bulamazsınız. çiftlik caddesinin sonundaki mr funny tek hamburgercisidir.
güzel ülkemizin güzel şehirlerinden biri.
yaşayacağım şehir ne çok büyük olsun ne de çok küçük.
ve de mutlaka denizi olsun derseniz en güzel alternatiflerden biridir.
karadenizin en gelişmiş, sakin şehirlerinden biridir.
(bkz: sözlükteki samsunlular)
ankara da yaşamaya başladıktan sonra değerini daha da anladığım canım memleketim. hem gelişmişlik açısından hem samimiyet açısından bir çok şehire tercih edilebilecek bir yer bence. hemde denizin dibinde, daha ne olsun yani. *
padişahın eflak tarafından getirilen köpeklerine samsun denirdi... samsun ilimizde eski çağlarda yaşamış ilkeller köpeğe taparlardı o yüzden bu isim verildi densede mesnetsizdir...
ek : 1860'larda büyük yangın sonrası isviçreden şehir planlamacısı getirilip yardımı alındığı belli güzel şehir...
ucuz türk cigarası.
çiftlik caddesi ve 56'lar muhiti ile tanınan yurdumun mavi ile yeşili içinde barındıran şehrin sigarası...
sokakların denizi gösterdiği şehirdir.
samsun'lu olmayanlar tarafından halkı laz sanılan şehir.. ama değil işte,değil.. olsa neyse..
benim doğduğum; fakat büyüyemediğim hoş şehir. pidesi çok güzeldir ayrıca 19 mayıs üniversitesinin kampüsü de ayrı bir güzelliktedir.
(bkz: vagon cafe)
sözlükteki bütün doktor yazarların muhakkak ki görmek zorunda kalacağı güzel karadeniz kenti.
(bkz: sahra sıhhiye okulu)
ayrıca;
(bkz: hasan uğurlu barajı)
(bkz: suat uğurlu barajı)
her sokağı göz yaşlarımla, hıçkırıklarımla, gülücüklerimle dolu özlenilesi memleketim.
son 5 günümü yaşadığım caaağnım memleketim. ankara da 4 ay yaşadıktan sonra cennet gibi geliyor insana. havası, denizi, insanı, samimiyeti, herşeyiyle bitanecik güzel şehir..
bir zamanlar rus pazarı vardı, şimdi manifaturacı dolmuş, eski özelliği ve rus vatandaşı hiç kalmamış.
sigara içenlerin babalarının ceplerinden aşırarak içtikleri ilk sigaradır.
ev arkadaşımın dört senedir alışamadığı ve hayatını kararttığını düşündüğü şehir.
doludizgin anılarıma ev sahipliği yapan deniz kokulu memleketim.
sahilinde çay içmeye doyamadım.
19 mayıslarda sabahlara kadar sokaklarında dolaşmaya, eve gitmeyip sahilinde sabahlamaya doyamadım.
umarsızcasına atılan çiftlik turlarında eskittiğimiz kaldırımların, içtiğimiz biralarla kirlettiğimiz sokaklarındı mekanımız.
hele o kızların yok muydu? utandığımız, konuşamadığımız..
girişinde "atatürk'ün şehri samsun'a hoşgeldiniz" yazısıyla karşılandığımız, bizleri her daim onurlandıran memleketim;

ülkemin en güzel şehirlerinden izmir'de olmak bile senin özlemini silemiyorsa içimden, bil ki yerin başkadır.. sen tek tanesin..
karadenizin sebze ihtiyacının hemen hemen tamamını karsılayan , verimli ovalara sahip tarım kentidir. öylesine mubarek toprakları vardir ki , karpuz bile yetişir animallah. güzel havasi , denizi ve tarihi dokusu ile karadenizin incisi degil, altınıdır samsun.
ciğer dostu, nefes açıcı, cinsel güç arttırıcı anne şefkatiyle sizi bağrına basan eşsiz sigara markası. (bkz: anne ben kanser oldum)
babanın cebinden aşırılarak içilen ilk sigara.