bugün

isviçre'li industrial/black metal grubu.elektroniğe kaçan tarzları kimi zaman beyninizi yorsa da leziz parçaları vardır.her albümde değişik sound denemeleri ilgi çekicidir...

eternal
exodus
passage
rebellion
ceremony of opposites
blood ritual
worship him
on earth
telepath (single)
reign og light (single)
rammstein'e benzer bir vokali olan grup.
hellboy filminde hellboy abimizi epeyce uğraştıran öbür taraftan geldiği iddia edilen kaplan benzeri yaratıklar.
http://www.samael.info/
isviçreli black metal grubu "Reign Of Light" Samael'in yaptığı en iyi işlerden biri...

1990 - Worship Him
1992 - Blood Ritual
1994 - Ceremony of Opposites
1996 - Passage
1996 - Xytras's Passage
1999 - Eternal
2003 - Black Trip
2004 - Reign Of Light
2006 - Era One
(bkz: born under saturn) (bkz: inch allah)
14 eylül 2006 orphaned land istanbul konseri bünyesinde ülkemize gelip konser verecek olan başarılı grup.
genelde black metal kategorisinde adı anılsa da elektronik müzik soundlu şarkılarıyla kendisine has bi tarzı bulunan isviçreli grup. eternal isimli harkulade bir albümleri mevcut.
bir çok kişinin şeytanla karıştırdığı,görevi insanlara mevcut olan durumlardaki iyi-kötü tüm olasılıkları söylemek olan * bir melek.
bir zamanlar black metal icra eden, şu sıralar electronic/industrial metal'le uğraşan 1987 doğumlu grup..

elemanlar:

Vorph : vokal, gitar
Xy : klavye, perküsyon, programlama
Makro : gitar (Sludge (Che))
Masmiseim (Christophe Mermod) : bas (ex-Alastis, Fourth Reich)
Nisan 91' de black/death metal tarzındaki debut albüm ''Worship Him'' piyasaya çıktı. Sözler oldukça saldırgandı, belki karanlığı tam olarak hissettirmiyordu fakat vokal ve müzik açısından doyurucu olması albümün ve grubun sevilmesini sağladı. Albümde bulunan on şarkı içerisinden dikkati, ''Into The Pentagram'' ve ''Sleep Of Death'' parçaları çekmiştir.

Aralık 92'de ikinci albüm olan ''Blood Ritual'' Century Media etiketiyle piyasaya sürüldü. Bu albüm grubun kendi deyişiyle ''gerçek ve kötü'' bir yapıdaydı. Sözler karanlık ve dinleyiciyi iyilik dışındakileri yapmaya iten bir hava taşıyordu. Ve SAMAEL grubu bu albümle beraber dinleyici kitlesini büyütmeyi başarmıştı. Albümde öne çıkan parçalar;''After The Sepulture'', ''Bestial Devotion'' ve albüme adını veren şarkı ''Blood Ritual'' oldu.

Ocak 94'de grubun son black metal albümü ünvanını taşıyan ''Ceremony Of Opposites'' satışa sunuldu. Bu albümün bir diğer özelliği ise Black Metal kültleri arasında olmasıdır. Sözler saldırgan, sound karanlık ve albüm doyurucuydu. Albümün çıkışı büyük yankı uyandırmıştı ve bu gün hala black metal severlere ''çok iyi gruptu'' dedirten albüm ünvanını alacaktı ileride. Bu albümde kadroya session eleman olarak, klavye'de Rodolph eklenmiştir. Albümde en çok sevilen parça ise ''Baphomet's Throne'' olmuştur.

1995 yılında ''Rebellion'' albümü, yine Century Media etiketiyle dinleyiciyle buluştu. Rebellion albümü SAMAEL grubunun geçiş albümü sayılabilir. Elektronik ezgilerin öne çıktığı albüm, Grubun ilerleyen yıllarda oluşacak tarzı hakkında ipucu veriyordu. ''After The Sepulture'' ve ''Into The Pentagram'' parçaları bu albümde bambaşka bir şekilde dinleyicisi ile buluşuyordu. Ve tarz karmaşası yaşayan SAMAEL grubu bu albümle birlikte düşüş'e geçti.

1996 yılında grubun en çok satan ve adını duyuran albümü ''Passage'' piyasaya çıktı. daha önceki albümlerden tamamen farklı olan Passage albümü, elektronik ve alternatif metal severlerin gönlünde kısa bir süre içerisinde yer edindi. Sözlerinde kişisel aydınlık, biraz da melankoli işlenmiş bu albüm SAMAEL grubunu, Black Metalde kaybettiği tahtına, bu sefer bambaşka bir tarz olan Elektronik Metalle tekrar oturttu. Albümde öne çıkan parçalar; ''Shining Kingdom'' , ''Moonskin'' ve ''Chosen Race'' olmuştur.

Yine aynı yıl, belki tarzını kesin olarak belirlemek belki de tekrar yükselişin verdiği rahatlıkla ''Exodus'' albümü Century Media tarafından piyasaya sürüldü. Albüm bazı kesimlerce techno olarak lanse edildi fakat grubun yapmaya çalıştığı elektronik müzik ve metal' den birbirine yakışan bir birliktelik oluşturmaktı. Exodus albümü ''Passsage'' albümünün etkisiyle grubun beklediği kadar duyulmadı. SAMAEL grubundaki değişimde dikkat çeken bir diğer nokta ise eski albümlerde sevilen parçaları cover' lamaları oldu.

1999 yılında ''Eternal'' albümü çıktı. Artık yola black/death sound' uyla başlayan SAMAEL grubundan eser kalmamıştı. Albüm tamamen elektronik parçalardan oluşmaktaydı Ve dikkati çeken bilgisayer kayıtları grubun tekrar düşüş yaşamasına sebep oldu. Bu başarısızlıkla birlikte grup, müziğe uzun sayılabilecek bir süre ara verdi.

2003 yılında Century Media ''Black Trip'' dvd'sini satışa çıkardı.*

2004 yazında,''Reign Of Light'' piyasaya çıktı. Oryantal ve elektronik tarzdaydı. Eylül 2004' de albümün single' ı, ''Telepath'' piyasaya sürüldü. *son albüm olan era one ise samael project olarak geçmekte ve grubun konserlerde
hiçbir parçasını çalmadığı bir eser olarak kayıtlara geçmektedir.

kaynak: http://www.turkrock.com
Elektronik müzikten, digital seslerden hoşlanan metalciler için mükemmel bir gruptur.
Solar soul isimli harika albümü çıkarmış gruptur. Yine aynı isimde nefis parcaya sahip gruptur.
nefis albüm kapaklarına sahip gruptur.

http://www.samael.info/so...iew&id=1&Itemid=4
30.01.08 de Turkiye' ye tekrar gelecek olan grup.
30 ocak 2008 de Studio live'de sahne alacak isviçreli industrial metal grubudur. Alt grup Keep of Kalessin olacaktır. Biletler biletix'te 24 YTL. den satışa çıkmıştır.
Baphomets Throne şarkısı sağlamdır.

kendilerini jupiterian vibe şarkısıyla bir dönem türk metal piyasasında gayet iyi tanıtmışlardır.
ilk kadın lilith'in adem'e sinirlenerek, adem'i aldattığı ve binlerce şeytan peydahladığı iblis.
dünyanın bana göre gelmiş geçmiş en iyi endüstriyel/black metal grubu. vokalisti vorph'un sesinin üzerine başka bir ses tanımam. çok fazla güzide eseri vardır efendim. örneğin, shining kingdom, ancel's decay, together, above as below, winter solstice , quasar waves gibi. bunlar sadece aklıma gelenler. daha niceleri de var.
Bu şeytan Azazel değil. Bu melek zehirli bir melek. Hani insanlara kaza yaptıran birbirine düşüren melek bu. Ayrıca ölüm meleği. Şeytan değil belki ama şeytandan daha kötü olduğunu düşünüyorum. Çünkü basmıştı birbirine katıp karıştırıyor. Kavga ettiriyor.Yaralattırıyor. insanları zehirlemekten zevk alıyor. Çünkü adı üstünde Tanrı'nın zehiri o. Azazel evet cehennem meleği. Hatta Satan da olabilir. Amma lakin insanlara kaza yaptırdığını düşünmüyorum. Zehirli de değil. Bu üç meleğin istisnasız ayrı melekler olduğundan eminim. Baal,Azazel,Samael. Ancak Samael Azazel'den kat kat daha kötü. Kötü olmasının sebebi insanları birbirine katıp karıştırıyor. Tüm bıçaklı kavgaları,çatışmaları bu meleğin yaptığından eminim. Muhtemelen Samael "iblis". Zamanında Hz.Muhammedle nefret dolu ithamlarla konuşan bu melek olmalı...Hani Azazel diyorum ama yok cidden o kadar kötü değil. Ya kitaplar değiştirilmiş ya da silinmiş. Azazel kadar iyilik yapan birisi nasıl şeytan olsun. iblis dediğimiz varlık şeytan büyük bir ihtimalle korsan başlıklı beyaz saçlı olan melek yani Samael. Ben de Azazel diye biliyordum. Ama o değil. Üstüne üstlük Azazel'den kat kat tehlikeli olan bir melek bu.
iblis bu şeytan. En önemli özelliğini yani kandırmayı kullanıp seneler önce kitaplardan kendi adını sildirmiş olmalı. Bize Azazel diye gösterildi. Ancak Azazel günah keçisi insanlara hep yardımcı olmuş. Orada secde etmekten başka bir şeylerin de olduğunu düşünüyorum. Kandırarak kitaplardan bir şekilde kendinisini çıkarmış. Bu kadar zehirli bir meleğe şeytan demekten geçilmez. Muhtemelen asıl şeytan bu. Lakin kitaplarda Azazel olarak değiştirilmiş. Bu kazaları,kavgaları Azazel'in yaptırdığına inanmıyorum. En başından beri iblis kendini sakladı. işini kandırma ile görüyor da. Azazel çöl şeytanıydı. Ayrıca insanlara çok güzel şeyler öğretti. Ancak bu korsan şeytan kendini asıl iblislikten gizledi.
Bu kazaları, kavgaları %99 Samael'in yaptırdığına inanıyorum. Azazel cehennem meleği ama kötü değil... Esas kötüsü Samael çok hırslı. Demek Atlası iten sendin... O meleğin Azazel olduğunu düşünmüştüm. Ne yapıp edin şuna galibiyet vermeyin. Hak ettiği yere girsin
Horozları gördük. Kabul et ruhum seninki ile özdeş değil Samael. Daha neyin peşindesin. Dedeme de sana kanmamıştı. Bak ben de sana kkanmadım. Zira ben senin gibi büyük konuşmuyorum. Var mı bir diyeceğin? Yok dimi. Horozumu kaçırdılar Samael. Kötülüğünü neyin ardına gizliyorsun sen yalancı cennet mi vererek. Sensin o kobra yılanı. Misal inanna'nın zamanla Leylaya dönüşmesini biliyoruz. Yok işte ruhumda ortak noktan yok. Tanrıça inannaya benziyorum. Onu mu taklit ediyorsun? Ne iyiymiş ne kötüymüşmüş kimi kandırıyorsun sen? Gerçekleri konuşuyoruz ne var bunda dedeme olan kininden dolayı senden hoşlanmıyorum evet doğru. Emin ol ki orada onunla konuşanın sen olduğunu biliyorum. Çünkü zehrini akıtarak mutlu oluyorsun sen. Neyi kıskanıyorsun Ana Tanrıça Demeterden izim olması dimi. Tabiki de olacaktı. Beni dünyaya kim gönderdi annem Asherah gönderdi. Ruhumu veren de Yhwh. Kalu Belada gördün diye sana mı benzeyeceğini zannettin? Ruhum Asherah anlamıyor musun? Türkçe mi bilmiyorsun. Ruhum inanna/Demeter/ Hecate/Diana/Astarte/isis bak sana açayım mesela ne dersin? Bir Branch+Reef Ağaç dalı ve Denizdeki resifler. Geniş kalçalarım. Kalp saatim. Sen benim hiçbir zaman hayatımda yer almadın. Anlıyor musun? Senin sevgin bencil ve eleştiriye dayalı sevgi. Tabi ya ruhumun Gök Kraliçesine benzediğini biliyorsun eee daha neyin peşindesin? Senin amacının olmaması için üst yöneticiler ve masum insanlar mı ölsün yani tam on sene? Misal vazo misal baygın bakışlarım onun da intikam alması. Ne yapabilirim? Ben mi tasarladım ruhumu? Ben mi dedim beni Ana Tanrıçaya benzetin diye. Kuşkusuz benziyoruz yani. Sana bakınca ise koskocaman bir boşluk var. Her şeyden önce hırsın her yeri delip geçiyor. Sen hakikaten de zehir dolu varlıksın anlıyor musun? Senin A'dan Z'ne kadar her yerin fokur fokur zehir kaynıyor. Ruhumu ben mi seçtim. Ben mi yaptım bunu. Benim suçum ne? Ruhumu veren her kimse ona de yılan. Her şeyim inanna yani ben de onun gibi herkese aşık oluyorum ve tutkuluyorum. Sonra da bi başkasını seviyorum. Ama sen çok kötüsün ve ruhumla alttan üstten tek bir bağın yok. Ruhum kadın Tanrica ile eş. Yeter artık bunu herkes anlasın. inannanın parcasiyim ben ben de onun gibi Leylayım ben de onun gibi karanlığım. Anla artık bunu. Ben inanna ile özdeşim. Senin kızıl saçlı esin Lilitu ve seninle değil. Bana kizmayin. Ruhumu ben mi tasarladım. inanna ve Baal'i de seviyorum evet yalan mı söyleyeceğim. Seni neden sevmiyorum biliyor musun çok hırs dolusun ve yalancısın. Evimin nosu 11 diye sana benzemeye gerek yoktu. Ruhumun Asherah olduğunu artık kabuk et artık. ikisinin yarısıyım ben. Demeteri de seviyorum kardeşim yalanım yok. Bu interneti kapatırsam onun yuzunden değil senin yüzünden. Seni de sevmiyorum. Beni de bölemeyeceksin. istediğini elde edemeyeceksin yıllar sonra da. Zannetmem... Sevilmiyorsun bak harbiden sevmiyorum seni Samael.
Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum. Sevmiyorum!!!!!!!!!!!!!!!! Dedemle konuşan dedemden nefret eden bu yaratığı sevmiyorum.!!!!!!!
Defol git cehenneme artık!!! ilk önce kavrul ve sonra öl.Defol git!!!! Ateşe sonsuza kadar ne pislik şeysin sen. Allahım beni senden korusun.