bugün

Türkiyede öğrencinin parası az olur.
Bu yüzdende böyle çözüm yolları bulunur.
Salça ekmek iyiydir.
çocukluğumuzdan bu yana tadını hiçbir lezzete * değişemediğimiz tek lezzettir. elimizde salça ekmek top peşinde az koşturmazdık hani. *
eger biraz daha zengin iseniz ekmek arası ketçabi öneririm. hem mide dostudur, hemde zenginlik alametidir.
not: hafif tavada biraz soganla salcayi yakarsan mide bulantisinin önüne gecersin muhtar.
mükemmel birleşim.
(bkz: fırat)
yanında taze soğan kemirince daha güzel olan atıştırmalık.
(bkz: ağız kokusu)
Ekmeği önce ısıtırsın tavada. sonra margarini bıçakla tıraşlayıp ekmeğe sürersin * * sonra onu tavada biraz daha ısıtırsın ve salçayı sürersin. son olarak iyice bastırıp arkasını önünü de ısıtırsın ve öğrencinin sabah kahvaltısı. çayın yanında süper olur. tost familyasındandır aslında.
Samimi bir yiyecektir. Küçükken oyun oynamaya gitmek için çocukların çabuk hazırlanabilir şeyler bulma isteğinden ortaya çıkmıştır. Türk insanının çocukken bu yiyeceği yememe durumu görülmemiştir.
Hayatım boyunca denemeye bile burun kıvırdığım bu ikiliye beni mahkum eden mutfağa gelsin gecenin en sitemkar şarkısı.
en azından salçayı kavurarak yendiğinde doyurucu+lezzet olur.
muhteşem ikilidir. bir de ekmeğe salçadan önce tereyağı sürerseniz tadından yenmez.
her sabah kahvaltıya ucu ucuna yetiştiğim için sadece ekmek arasına kavrulmuş salça sürmekle yetiniyorum. yanında yeşil kırma zeytinle mükemmel gider.
ucuzdur ve tarifi kolaydır. yanında içecek olarak genelde kola tercih edilir.
bu kombineyi maydonoz ve birazdaha lükse kaçarsak, ceviz ile tamamlamak daha yenilesi bir yiyecek olmasını sağlar.
tost salça kekik üçlüsü mükemmeldir deneyin bizim buralarda meşhurdur.
yıllar evvel eskişehir'e gittiğimde yaklaşık 6 ay yurtta kalmıştım ve oda arkadaşlarımdan birinin salça-ekmek yiyelim demesi üzerine öğrendiğimdir. normalde salça sevmez miydim bayılırdım ama annem yemek yaparken kavanoza parmağımı bandırıp yemek suretiyle.
sözkonusu salça, maraş usulü biber salçası ise, sıcacık pidenin üstüne sürülüp, kekik ve karabiber ile de şenlendirilirse; dadından yinmez kombinasyondur.
küçüklüğümün lezzeti. annem içine ceviz ve baharat ta koyar, ekmeğe sürer verirdi öğleden sonraları.
90ların sokakta büyüyen çocuklarının arada acıkıp eve gelip elinde yiyerek sokağa geri döndüğü yiyecek.
çocukluğu hatırlatan bir neslin efsanevi yiyeceğidir. üzerine azıcıkta tuz serptin mi kendini bir an için o güzel günlerin içinde bulursun...
Çikolata ekmekten daha anadoludur.
salça ekmek yemek, dünyanın tek düzeliğinden sıkılarak farklı tatlara yelken açmak demektir kimileri için.
Bir nesil bunu yiyerek büyüdü, bir nesil de yiyerek büyüyecek gibi.
görsel
Başlığın görünce misafirliğe gelen arkadaşımın getirdiği ev yapımı salçayı ekmeğe sürüp yiyesim geldi,

Eyvallah sözlük nostalji tadında oldu.