bugün

görsel
Sürreal çakal !
Aynı zamanda sihirbazdır.
londra'da stefan zweig ile beraber seksen küsür yaşındaki sigmund Freud'u ziyaret etmiş ve bu ziyaretinde portlerini çizmiştir. stefan zweig, o eşşiz dünün dünyası isimli kitabında dali'nin aslında sigmund freud'un yüzündeki ölümü çizdiğini belirtmiştir.
Salvador dali, venedik. 1961

görsel
Trivia crack de çok çikiyor.

Sürrealist bir ressammiş.*
bambaşka kafaları yaşamış yetenekli bi abimiz.
görsel
http://m.uludagsozluk.com/e/33061668/

Anne rahmini anlatır.
Sürrealizm denilince ilk akla gelen isimlerdendir.
Bu adam freud'un ressam hali.
“Her sabah uyandığımda zarif bir zevk yaşıyorum... Salvador Dali olmanın zevkini... Ve delice bir coşku içinde kendime soruyorum; Salvador Dali bugün ne kadar mükemmel işler başaracak?”.

Sözlerini söyleyerek özgüven patlamasını hayatı boyunca yaşamış gerçeküstü ressam.

Ressamlara yönelik Bir seminerimde, salvador Dali diyeceğime heyecandan dalvador Sali demişliğim vardır.
(bkz: konvansiyonel deli)
rüyalarını resmeden adam. genel olarak saat, dev örümcekler, fil, gözler görmüş ve gerçekten korkunç şeyler. gözlerle cinselliği, karıncalarla itaati simgelediği söylenir ama sürrealist olduğu için hiçbi resminin gerçekten tanımlanabilen bi anlamı yoktur. kendisi de ifade edemediğini söylemiştir hatta. bildiğin manyak. şu rüyayı görsem yataktan normal kalkamazdım;

https://www.youtube.com/w...cAcU&feature=youtu.be
Katalan ressam. Bıyıkları efsanedir. Severim. Şöyle der, her sabah uyandığımda, büyük bir şenlik yaşarım: salvador dali olduğum için...
Swans reflecting elephants adlı eserinde bana da yer vererek beni gururlandırmış ressam.

görsel
ara güler ile cekilmiş fotografı vardır.
görsel
salvador dali ye göre iyi bir ressam olmanın iki şartı vardır. birincisi ispanyol olması, ikincisi de adının salvador dali olması.
bildiğimiz ukala. ama yetenekli ve bilgili insanların kesinlikle ukala olmaya hakları vardır.
kedimin adını aldığı dahi deli.
kedime de ismini verdiğim sürrealizm akımın yaratıcısı ünlü ressam.
aykırı olmak ve züppelik arasındaki ince ipte ustalıkla yürüyen sanat adamı.
karıncayiyen beslemesi bile hayatı hakkında ufak bir ipucu verebilir bize.
bir de dişi kedi alırsam adını (bkz: gala) koyacağım ki ekip tamam olsun sürreal hayatımda.
1973 Yılında Playboy için Yaptığı Sıradışı Fotoğraf Çekiminden bir kare;

görsel
" gözüm yaşlı dişlerimi sıktım ve annemi bir gün parlak adımın etrafında vahşice parlayacak olan ışığın kudreti ile ölümden ve kaderden kapıp kaçıracağıma yemin ettim. "

Dali' nin eserleri bir labirent gibi. inceledikçe daha çok derine iniyor, anlam karmaşası yaşıyor, hayatının izlerini arıyorsunuz. ve sonucunda onun resimlerinin bilinçaltının kusması sonucu oluştuğunu anlıyorsunuz.
Bir velayet davası yüzünden mezarı açılan ressam, rivayete göre bıyıkları aynen duruyormuş.
yemeğini yedikten sonra, üzerine de rehavet basması ile kucağına metal bir kase alırmış; göğsüne ise metal bir kaşık koyup, ellerini üzerinde birleştirirmiş. uyuduğu zaman elleri çözüldüğünden metal kaşık kaseye düşmek sureti ile ses çıkarır dali'yi uyandırırmış. dali, bu işlemi birkaç kez tekrar edermiş. neticesinde ise, bölük pörçük uyku durumundan elde etmiş olduğu rüyaları ve hatırladığı ögeleri, sembolleri resimlerinde işlermiş.
(bkz: salvador deli)