bugün

Çok büyük bir sürrealist ressamdır. Ama faşisttir dali, franco hayranıydı ne yazık ki, hitler artıklarıyla arası savaştan sonra da çok iyi olmuştur.

Bunu gerçekten böyle düşündüğü için böyle yaptı, yoksa dikkat çekmek için mi bilemeyiz. Gençken sol çevrelere yakın olmakla birlikte, franco'yla arası hiç kötü diildi.

Gelgelelim sanatı çok üstündü.
Ben üniversite 1’deyken sergisi eski akm’ye gelmişti ve el çizimlerinden satın almıştı, bir arkadaşım. Beraber seçmiştik ve şu anda almadığıma pişmanım.
görsel

Salvador DAli`nin christ of saint john of the cros isimli eseri..
Bugün 34. Ölüm yıldönümü olduğu için lokma dökülerek bağdat caddesi nde dağıtılan sanatçı.

görsel
ispanya'da çok güzel müzesi vardır. imkanınız varsa ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
görsel
ülkücü bıyığını ters takan sanatçı.
Sürrealist şopar. Azılı bir kapitalisttir. Sermayedar olsaydı Hiçbirimiz onun sürrealist olduğunu farketmeyecektik, ama o gitti resim yaptı..
Din düşmanı yavudi masondur. Resimlerinde 26 kare tekniği uygulayarak isanları ksırlaştırıp homoseksüel yapmaya çalışıyordur.
Picasso ile aynı ülkede aynı dönemde eser vermişler ve benzer sanat anlayışlarını sürdürmüşlerdir.
Picasso solcuyken dali, solculuktan sağa kaymış bir siyasi çizgidedir ve yönetim ve hukukun dine göre şekillenmesi gerektiğini savunmuştur.
Deli misin sen demedim dali misin sen dedim
- dali kim
-Salvador dali
Saçma sapan resimleri olan sözde sanatçı. Bundan bişey anlıyorum diyen ağır palavracının tekidir. *
ispanya’daki müze evini gezdiğim, tekrar tekrar hayran kaldığım güzel ressam.
11 mayıs 1904 de doğduğu kesindir, hı hı.
Katalan sürrealist ressam.
Bence iple boğazını kesiyorlar.
görsel
görsel

Fotodaki adam kendisi. Müzesine işediğim büyük sanatkar.

Dali bizdeki deli anlamına geliyor arkadaşlar. Adam en az benim kadar deli.

Kim müzesine işediğimi duysa aynı şeyi diyo aq.
çok değerli bir resim sanatçısıdır.
görsel

“Pablo picasso’nun portresi”, 1947.

“Kişiye benzemesi için portre yapmam, kişi resmettiğim portreye dönüşsün diye yaparım.” Salvador dali
dali'nin ''aşkta ben,sapıklık ve ayıp denen herşeye özel bir değer veririm, bana göre herikisi de düşüncenin ve eylemin en devrimsel şekilleridir.'' gibi bir deyişi vardır ve karıncalara takıntılıdır her eserinde bir tane de olsa bulundururmuş.
sürrealizmin en büyük simgelerinden birisi olan belleğin azmi yapıtının sahibi ressam.
görsel
Erimiş saat çizmeye bayılan tuhaf bıyıklı zat.
gelmiş geçmiş en iyi ressam.
güncel Önemli Başlıklar