bugün

kısası 1 haftadır bayiilerde bulunmayan sigara çeşidi.
Acaba denemelimiyim diye düşündüren sigara.
adını; kudüs'ün ingiliz ecnebilerin verdiği isimden, jerusalem den alan, kül ve kan kokulu şehir. garip dönemlerden geçmiştir. yenidünyanın bu nadide şehrinin insanları, her şeyi, tabiatüstü öğelerle açıklamaya pek bir meraklıydılar. ayağınız mı burkuldu? bulut büyücüsünün işidir. ineğiniz hastaysa, veya ürününüz çürüdüyse, bunun muhakak erişilmez bir sebebi olmalıydı. bu düşünsel altyapı salem katliamına, salem cadı olaylarına uzanan yolda, köprü vazifesi gördü.
mentollü bir sigara markası.

15 yıl kadar önce birkaç nefes çekip iğrenerek baygınlık geçirmeme sebep olmuştur. salem başta olmak üzere tüm mentollü sigaralardan uzak durulmalıdır. aslında sigaradan tamamen uzak durulmalıdır da, şu otlakçılık olmasaydı...
marlboro mentholden iyi marlboro blue iceden kötü. ikisinin arasında bir sigara.
güzel gibi sigara.
mentollü'de tercihim her zaman djarum menthol olsa da bir süre sonra djarum'un boğazı yakmasıyla daha hafif bir şey alayım derken salemle karşılaşıyor insan.
doğru.
17. yy'de massachusetts'de gerçekleşen cadı yakma olaylarıyla alakalı yeni bir dizi. premieri de 20 nisandaymış.
ilk bölümü dün gelen dizi. dizili sitelere daha altyazısı eklenmemiş.

editbüdüt: tanıtımdan sonra ben baya heyecanlı beklemiştim. ama boşunaymış. dizi tarihsel bir yanlış gibi bir şey. o dönem için cadıların gerçek olduğunu ama yanlış kişilerin yargılandığını anlatıyor. birnevi, dizide gösterilmese de henüz, o dini baskının, cehaletin haklı olduğunu savunuyor sanki. ayrıca oyunculuklar da makyajla kapatılamayacak kadar kötü ve yapmacık. ashley madekwe kendini hala revenge dizisinde sosyetelerin arasında sanıyor sanırım.
ilk bölümünde fantastiği fazla kaçmış dizidir. fantastik gerilim türünü sevenler beğenebilir. yok ben tarih, dönem eleştirisi, o dönemdeki amerikan cehaletini görmek istiyorum derseniz işiniz zor.
--spoiler--
ayrıca cadılar gerçek ama yanlış kişiler cezalandırıldı düşüncesi sıkıntı, dönemin kilise ve halk yapısının aksaklarının üzerinde hiç durulmaması ayrı eksiği.
(bkz: kiliseyi harcadılar madmazel)
(bkz: paralel cadı)
--spoiler--
usul usul gelen dizidir. baharlık seyir çıktı umarım uzun soluklu olur.
ister istemez kendini sleepy hallow'la kıyaslatmış dizi.
---spoiler olabilir---
bu dizide şeytanla işbirliği yapan cadılar, diğerinde şeytanın ta kendisi.
hep bi' karanlık, gizem yaratmak adına hep bi' sis nedir yahu?
bana çok amaçsız bir diziymiş gibi geliyor. şimdi bu dizide amaç 17 yy.'da yakılan cadıların ve cadı yakma olaylarının asılsız olduğunu anlatmak mı yoksa aslı olduğunu vurgulayıp tarihlerindeki kara lekeyi aklamak mı? sinema sektöründe de bir o kadar bununla ilgili film vardır, nedense hepsi de birbirinden kötüdür. tıpkı bu dizi gibi. ayrıca fringe'de walter bishop'ın iğrenç yaratık otopsileri, deneyleri vs. esnasında yemek yeme arzusu ya da yemek yemesi bile sevimliyken bu dizide ki her şey tiksinç geldi. ps: bishop örneği kıyas değil, diğerinin tiksinçliğini vurgulamak için verilmiş örnektir.*
efsanevi mentollü sigara.
cizgi film karakteri sabrinanin kedisii.
meltemin yabancı versiyonu. ya da meltem'in atası
bir american horror story olamayacakmış gibi gelen dizi. ağır ağır ilerliyor, american horror story gibi şaşırtmıyor , çok fazla yan hikaye de yok.
Dizi kıtlığının olduğu bir zamanda izlenebilir bir dizidir. Janet Montgomery ablanın ilk bölümden sonra çirkinleştiği, oysa ilk bölüm ne kadar saf ve masum bir görünümü vardı.
favorilerime eklenen yeni dizi.
ilk 2 bölümü hep böyle bir tam olacakmış da olamamış işte modunda. diğer bölümleri izleme konusunda kararsız kaldım. ilk başta heyecanlanmıştım, cadılar, salem, büyü vs. diye ama oyunculuklar o kadar basit kalmış ki senaryoyu elinde tut da oku bari diyosun. salemde cadılı dizi yap, rol yapacak adamın olmasın. piiii..
Salem aleyküm adlı sigara fabrikası cami yapılmıştır.
sabrina'nin konusan cirkin kedisi. ekmek kizartma makinesinin yanina oturup saga sola laf yetistirmeleri yok muydu, pek bir hinzir idi. swh
fantastik-korku-tarih-gizem tarzı dizileri sevenler için ideal ancak yine de ağır ilerleyen Amerikan dizisi. vasatın biraz üstü de denebilir.

konuyu kısaca: "cadı avı" olarak nitelendirsek hiç diziyi izlememiş birisi için dizinin genel konusu hakkında ipucu vermiş oluruz.
Genel cadı dizlerine bakarsak en iyi cadı dizisidir. Büyülerin bir çoğu gerçek büyüdür araştırılırsa öğrenilebilir. Ergen dizisi değildir o sebeble beğenilmemesi normaldir.
bir witch house grubu. king night adeta bir witch house şaheseri, asla eskimeyecek bir külttür. ona yapılan kolajlı video klip de gotik bir destandır.
https://www.youtube.com/watch?v=Bw0MaRCqxf8
ilk sezonunu bir solukta bayılarak izlediğim halde 2. sezona bir türlü başlayamadığım dizi. dili bana baçok anlaşılır geliyor. ingilizce öğrenme meraklılarına duyrulur. konusu, karakterleri ve olaylarıyla gayet başarılıdır.
görsel

Çok güzel dizidir. Gelin izleyelim.
güncel Önemli Başlıklar