1. 1.
  hirsindan ve sinirinden 1 dakikada 5 faul alarak oyun dısında kalmayı basarabilen cizgifilm kahramanıdır.
  3 -1 ... melankolik
 2. 2.
  çok sıkı bir anime olan "slam dunk"'ın sinirli, kırmızı kafalı, ribaund konusunda uzman, potansiyelli ama beklenen patlamayı yapamayan, normal hayattaki en yakın örneği dennis rodman olan harika karakteri, show tv' de yayınlanırdı. sanırsam şiddet içeren öğeleri nedeniyle yayından kaldırılmıştır ki o yüzden kaldırıldı.
  2 -2 ... silver suser
 3. 3.
  Tsubasa'nın basketçi versiyonu..Normal bir insanın bir kere zıplayıp yere düşme süresinde bu insanımsı 3 kere zıplardı.. *bide ıkınırdı her zıplamasında.. Kaptan Goril'in bacısına aşıktı yamulmuyorsam..
  3 ... sympathique
 4. 4.
  Slam Dunk manga serisinde adamı yerlere yatıran, bir o kadar da gaza getiren basketbolcu. Muhtemelen Japonya'nın en atletik basketbolcusudur. inanılmaz bir rebound yeteneği vardır. Serinin başlarında skor özürlüsü olan Hanamichi Sakuragi, manganın sonlarına doğru skorer yanını ortaya çıkarır. Koç Anzai, Hanamichi Sakuragi ve Rukawa Kaede'nin japonya'yı domine edeceklerine inanmaktadır.

  --spoiler--
  Nitekim; sadece serinin son karşılaşmasında birbirlerini kullanarak oynamışlar ve geçen turnuvanın şampiyonu aynı zamanda japonya'nın 1 numaralı oyuncusunun yanında en iyi pivot oyuncusuna da sahip olan Sannoh takımını yenmeyi başarmışlardır.
  --spoiler--
  2 ... the sonarsys
 5. 5.
  tensai lakaplı, yetenekli ama basketbol bilgisi yoksun japon anime karakteri.bir de içi dışı birdir ; basketbola sadece sevdigi kızı tavlamak için başlamıştır.
  2 ... unam
 6. 6.
  kızıl kafa olduğu için garibim çok ezilmiştir.
  3 ... kenji
 7. 7.
  ilk başlarda serbest atışları karpuzlama atan basketçi.
  3 ... gunsligner
 8. 8.
  tetsuo ve miyagi idmanı bastığında tetsuo'yu bu x için bu y için diyerek iyice benzetmiş son olarak da bu rukawa için diyerek elini hafifçe sürtüp beni yerlere yatırmış aşırı derecede hırslı slam dunk karakteri.
  4 ... jetlag olmus barbunya
 9. 9.
  tedbirmizi alalım, spoiler diyelim müdür. sonra göte girmesin.

  --spoiler--
  animesinin son bölümünde bastığı sımaç ağlatmıştır. aslında ağlatan şey onun sımaç basması değil, sımaca giderken aklından basketbola neden başladığı, haruko'ya olan aşkı geçmektedir. bunların görüntüsünü izlerken de arkadan meşhur jenerik müziğini verirler ki ağlamayan ayıdır, daştır.
  --spoiler--
  4 ... usodabada
 10. 10.
  manga daki konu şu şekildedir.

  sakuragi hanamichi: hanamichi sakuragi 50 tane kıza çıkma teklifi etmiş ama kimse kabul etmemiştir.
  basketbol kaptanı akagi takenori'nin kız kardeşi akagi haruko'ya da teklif eder fakat nazikçe red edilir..
  hanamichi haruko'yu sever ve unutamaz onun gönlünü almak için onun en sevdiği oyuna (basketbola) katılır.
  hiç oynamamasına rağmen oldukça yeteneklidir. fakat takıma başka bir okuldan transfer olan rukawa kaede basketbol konusunda çok yeteneklidir ve bir çok kız hayranı vardır. haruko'da ondan hoşlanmaktadır. hanamichi rukawa'dan bu nedenle nefret eder....

  ama hanamichi sakuragi gerçek bir kişiden esinlenerek manga ya çevrilmiştir;

  hanamichi sakuragi 1968'de sıradan bir işçi ailesi çocuğu olarak dünyaya geldi.annesi onu küçük yaştayken terketti ve anne sevgisi olmadığı için sorunlarını şiddet ile çözmeye çalıştı.12 yaşındayken boyu 1.75 ti ve vücudu kavga etmesi yüzünden güçlüydü.tokyo üniversitesi spor sahasında öğrencilerle kavga ederken onu gören basketbol takımı koçu, hanamichi'nin gücünü gördü ve takıma girmesini istedi.biraz pratik yaptı. 17 yaşındayken hanamichi 1.89 boyundaydı ve japon ulusal basketbol takımında oynadı.i̇nanılmazdı , profesyonellere taş çıkartan bir oyun oynadı ve 33 sayı kaydetti.buna rağmen takımı kaybetti ve japon takımı maçta sadece 59 sayı atabildi(59-115 yenilmişler).bu hanamichi'nin ilk güzel oynayışıydı.basketbol kaos halindeydi ve hanamichi'ye "japon basketbolunun umudu" lakabı takıldı.babası bir yıl sonra hastalık nedeniyle öldü.daha sonra tokyo'ya döndü ama bu olay onu kötü etkilemişti. tokyo otobüsünden indi ve yolun karşısındaki hastaneye doğru yürüdü.ama karşıya geçerken ona çok hızlı giden bir araba çarptı.her ne kadar "çelikten vücutlu" olsa da çarpma çok şiddetliydi.yere düştü ve hastaneye kaldırıldı.ama onun için çok geçti.ameliyat odasına götürülürken kan kaybından öldü.ve öldüğünde sadece 18 yaşındaydı...

  japon basketbol dünyası tamamen yıkıldı ve bu acı kayıp onlar için "devasa" nitelikteydi.daha sonra manga sanatçısı takehiko inoue, hanamichi'nin gençliğini anlatan "slam dunk" adlı manga serisini çıkardı

  görsel olarak ta http://galeri.uludagsozluk.com/g/sakuragi-hanamichi/
  3 -1 ... bado