bugün

entry'ler (37)

salvador dali

Disney için kısa bir film yapmıştır ki; izlemeyen grafik tasarımcıları dövüyorlar.

ard arda entry giren yazarın ruh halini anlamak

örnek; (bkz: kadın bacakları), (bkz: fetişizm) , (bkz: malaktan kaymak), (bkz: yalamak)
tanı; azmış *

işi düşmeyen beni aramıyor sorunsalı

özellikle final haftasında, nasılsın iyimisinle başlayan birkaç cümleden sonra birşeyler istenmesi veya birşeyler sorulmasından sonra düşülen psiklojik bir durumdur...telefonu kırmamak içten bile değildir.

ölüme güzelleme

oturup anlatamadığın büyük dertler olur bazen, bişeyler yapman gerekir ama artık çok geçtir, kurtulmanın yolu yoktur, lakin tek kurtuluş vardır o da ölmek, seni ürperten bu duygu artık kurtarıcın olmayı teklif eder sana, sonra ölemezsin bir türlü tam ölecekken anneni üzeceğin gelir aklına yada günahını düşünürsün sende kendi kendine bir şekilde ama nolur bir kaç gün içinde ölmek için dua eder durursun. tıpkı aşık olduğun kişiye kavuşmak için dua etmek gibi. ölüme ama sadece kendi başına gelmesini istediğin gerçeğe aşık olursun; yolda yürürken, ders çalışırken, akşam yatağa girdikten sonra kavuşmayı beklersin, ona methiyeler yazarsın, aşkın bir tecellisidir ölüm, ölüm düğündür kimine, ölüm acıtır ardındakileri amma acılarınada merhem olur ölmesinden acı duyulanın. bir gün diyordu şair bir gün...

istanbul a gittikçe bursa ya aşık olmak

şimdi bir bursa şiiri patlatacam, ayıp olacak. lakin bursa hep kalbimizdedir, nereye gidersek gidelim.

şartlı refleks

sürekli zeytin yağıyla masturbasyon yapmamanın sonucunda, her zeytin yağı kokusu geldiğinde cinsel arzu hissetme hali*

giuseppe ungaretti

iskenderiye doğumlu hermenik şiir in kurucusu enteresan bir şair, eskiden anarşistsosyalist daha sonraları faşizme kaymıştır.

yüreğim benim en azaplı ülke

üniversiteye başladığımdan beri* hep söylediğim cümle. ayrıca tarafımca ungaretti den araklanarak halka sunulmuştur

kenji

biraz geç oldu merhaba demek için, kabul buyurursanız, merhaba.

o kadar kızgınım ki bir kurdu bile yiyebilirim

hocanın ters köşeye yatırdığı psychology sınavından çıkıp kavram karmaşası yaşayan öğrenci modu. (bkz: hocam 3 e kadar sayıyorum kaçın)

ananı apo nun koynuna gönder de eşitlik sağlansın

hey yaşasın cümleyi gereksiz uzatarak bir b.k bildiğimi düşünmenizi sağlıyorum. *

stv dizilerinde karakter olmak

karakterleri daha ilk gördüğünüz anda iyi mi yoksa kötü mü olduğunu anlamak oldukça basittir. ya saftirik ötesi iyiyimdir, ya da şeytana parmak ısırtacak kadar kötü. *

trampa

(bkz: barter) ile çok benzeşmektedirler. *

efektif

iki anlamı vardır
biri gerçek biri yalandır,
gerçek olan; nakit olarak elde bulunan paradır.
yalan olan yabancı ülkelere ait banknotdur
lakin yalan olan, en çok kullanılandır..*

pelin batu

hükümet gibi kadın.

sözlükçülerin doğaüstü güçleri

sergeyev her yazarın özel bir gücü olduğunu söyler. aslında doğrudur her insanın başkasını aşan özel bir gücü vardır.
mesela kenji: dilini burununun ucuna deydirmek, ayaklarını kullanmadan 20 metrelik direğe tırmanmak, bakışlarıyla muhabbet kuşlarını uyutabilmek... aslında insan düşünürse daha bir sürü özel gücünü farkedebilir.

yaşamayan birine aşık olmak

'keşke onun zamanında olabilseydim' dedirten berbat durum. kötü bir psikoz olmasının yanı sıra geçici bir durumdur.. örnek olaylar; bir akrabasının evinde çok eski resimlere bakarken, siyah beyaz paralanmış hüzünlü bir fotoğrafta, kendi yaşlarında, tamamen bir kızdan bekleyebileceği güzelliklere sahip kızı görüp kim olduğunu soran arkadaşım, uzaktan dıydısının dıydısı * olduğunu öğrenir ve yaşasaydı 90 yaşında olurdu lafını duyar. lakin 1 yıl etkisinden kurtulamaz..
kendimden örnek; (bkz: Mona Lisa)

surplus

arzın talepten büyük olması durumudur. bunun tersi ise (bkz: shortage) dir

real output

gerçek kapasite manasında ekonomik terim.

price ceiling

devletin bir ürün için karar verdiği maksimum fiyat. yani tavan fiyatı.