bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    hz. muhammed'i gormus musluman kisiye denir.
    cogulu sahabi.
    4 ... laz pacino
  2. 2.
    peygamber efendimiz devrinde yaşayan ve de onu gören kişilerdir.
    2 ... palta
  3. 3.
    bir islam dini terimi. Arapça kökenli bir sözcük olup, "yoldaşlar, arkadaşlar" anlamındadır. Çoğulu Ashab'dır.

islam tarihçileri ve referans kaynaklarına göre son peygamberin Hz.Muhammed'in çevresindeki inanmış (müslüman) insanlara sahabe denir. Bu kişiler Muhammed ile birlikte yaşamış ve onu görmüş kişilerdir. ilk Sahabe kadınlardan Hz.Hatice, erkeklerden Hz.Ali ile Zeyd b.Harise'dir.
    2 ... lilith
  4. 4.
    peygamber efendimiz (s.a.v)'in zamanında yaşayıp, onunla bizzat görüşmeye nail olan ve müslüman olarak vefat eden kişiye denir.
    kelima manası; arkadaş, dosttur.
    2 ... desiree
  5. 5.
    gökyüzündeki yıldızlar gibi, insanlığın ufkunda parlayan, Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in yolunda ilerleme şerefine nail olmuş, en büyük evliyaların bile derecelerine ulaşamadığı mübarek insanlardır.
    1 ... heartless
  6. 6.
    " Benim sahabem yıldızlar gibidir. içlerinden hangisini takip etseniz en güzel şekilde rehberlik edilirsiniz."
    1 ... kitkitkat
  7. 7.
    eshabımı seven, beni sevdiği için sever, sevmeyen de, beni sevmediği için sevmez.
    (buhari)
    2 ... kitkitkat
  8. 8.
    "Ben insanlar için­de, Muhammed'in Ashâbının, Muhammed'i sevdikleri kadar, hiç kimsenin hiç­bir kimseyi sevdiğini görmedim."

"ebu süfyan" *

ilgili olarak;

(bkz: zeyd bin desinne)
    1 ... firstman
  9. 9.
    Peygamberi görmüş müslümanlara denir. ilk entrydeki bilgi yanlış. Tekili sahabi
    ... spaagettin
  10. 10.
    cennetle müjdelenen ilk müslümanlardandır.
    ... komnen
kapat