bugün

street fighter oyununda yıllar yılı yapılan karşılaştırmadır.

varılan ve görülen en temel farklılık ryu'nun meşhur tak tak hareketi esnasında karşısındaki elemanı yalnızca yere düşürmesi, ken'in ise daha ilk vuruşta adamı yere sermeden ayakta tutup adama daha fazla darbe vurması suretiyle rakibin daha ağır darbe almasını sağlamasıdır.
geri kalanı pörfek birbiriyle aynıdır.
ryu daha bir ağır abi modundadır. ken ise fırlamanın önde gidenidir.
iwama ryu - aikido - istanbul için : (bkz: http://www.iwama-ryu-tr.org/tr/aikidojoist.html)
ryu'nun taktakturuketi rakip gard almazsa, rakibi düşürür. ken'in taktakturuketi ise rakibi sürükler.

ken'in aryukeni ileri doğru çıkar, ryu ise dümdüz yukarıya doğru çıkar. sabite bağlamıştır.

ken'in saçları sarıdır ama kendisi suni sarışındır. ryu ise saç stili rambo gibidir ve ahenkle dans etmektedir.

ken gösterişi seven biridir. kendi mekanında taraftar desteği olsun diye, izzet kaptan'ı bağlamıştır ve iskelede kavga ettiğinden, iskeleye yanaşan gemideki herkes onu izler, destek olur. ryu ise özünü korur. atalarından aldığı güçle, sadece kendi başına mücadele eder.

ken'in chunli ile komşu olduğundan çok ballıdır. ryu ise e-honda ile komşu olacak kadar şanssızdır.

altta kalanın canı çıksın..
benin ryu tarafında oldugum taraftır,herkesi ken i secer ryu daha az secilir daha yalnızdır kısacası mazlumdur o yuzden ryu daha cok sevilir ama oyunun sonunda ken super bi manita goturur ryu yalnız kalır,kısacası en buyuk ryu baska buyuk yok.*
(bkz: street fighter firtinasi)
ateri salonlarında haklarında türlü senaryolar üretilirdi bir zamanlar. ryu ken' in kardeşiymiş, yok sonradan pislik yapmış da dövüşmeye başlamışlar falan filan... çok yaratıcıydık o zamanlar.
hadouken ve aduketlerle geçen çekişme.
ryu herkesi döver adamım. atari salonlarına hastaydım bi' kere, ryu'yla oynayan birisini gördüm mü -ver lan bu adamı geçeyim- diye yanaşırdım, vermez ise -bi' jeton versene- derdim, jeton da vermezse arkadaşlarla toplanıp şahısa tekme tokat dalardık.

ryu beyefendidir bir kere hemşerim, oyunu kazanınca babasının mezarına giderdi, iki dua ederdi. ken efendi, züppe lavuk, oyunu kazanınca karı kıza koşardı. alemin kralı ryu'dur, dhalsım b' halt değildir, guile artistin tekidir, zangief ayıdır.

ryu ile ken amcaoğludur aslında, aslen erzincanlılar, babalarının kasap dükkanları zincirleri var. aduket kasap.
ken daha karizmatik görünmesine rağmen ryu daha güçlüdür.aslında yaptıkları hareketler birbirine çok benzer ama küçük farklar vardır yinede.
yapılan maçta, ryu nun aduket hakkını doldurduktan sonra, hile yapıp tekrar aduket çekmesiyle uluslararası çeki$meye dönü$mü$ sıradan bi müsabakaydı.

ken haksız aduketten sonra hakeme itiraz etmi$ ancak geçersiz sayılarak hükmen yenik sayılmıştır.

kenardaki arkadaşı vega maç bitiminde onu teselli etmiştir.
ryu kumral, ken ise sarışındır. ee galibin baştan belli olduğu bir çekişmedir bu, tabii ki ryu'dur. * *
ryu'nun kazanmasını istediğim karşılşma...

küçükken beyaz elbisesi çok hoşuma gittiği için ona yakın olduğumu düşünürdüm . fakat bilinçaltımda ryu'nun yanlızlığının , herkesin ken'e yönelmesinin etkisinin olduğunu şimdi anlıyorum...
(bkz: kardeşi kardeşe kırdırmak)
gücünü saçlarından alan blanka'nın ikisinin de eline vereceği karşılaştırma.
aduket kapışmasında ryu'nun keni ken'i açık ara sollayacağı kapışmadır.
denenmiştir; 2 ryu aduketi = 3 ken aduketi
Karşılasma sırasında ryu önce "are you ken?"* diyerek vurur, ardından da "sure you're ken?"* diyerek isini bitirir.
amca oğullarının kapışmasıdır.galibi oynayanın yeteneğine bağlıdır.
ken .ikerttirir.
Her şekilde Ken. bir kere dövüşçülüklerini bir yana bırakın, o sarışınlığı, haylaz ve matrak ifadesi, neşeli tavırları insanı mest eder. tamam hafif piçliği vardır ama yine de arenada güçlü ve yeteneklidir. ryu ise şeytani güçler tarafından ele geçirilmiş, intikam ateşiyle gözü kör olmuş adamın tekidir. tamam onun dövüşçülüğüne de laf yok, zaten bu ikisinin tarzları da birbirine oldukça benzer ama ryu dövüşte çok iyiyse ken o alanlarda master yapmıştır.
genelde ken tercih edilir.
yıllarca kandırdılar bizi mına koyim.

tipleri bile aynıydı bu adamların. sadece saçları değişikti lan! ühühühü.

ama kızmıyorum size. kızamıyorum. belki de zamanın teknolojik olanakları bağladı elinizi kolunuzu. belki siz de oyunun müptelası miniklerin bunu farkedecek kadar zeki olduklarını biliyordunuz ama ağlayarak, üzülerek böyle yapmak zorunda oldunuz.

ama bir gerçek vardı ki yıllarca atari salonlarındaki bebelerin aklını meşgul etti: ryu mu yener ken mi?

işte merak edilen büyük sorunun cevabını veriyorum: yaşar usta siker.
ken biraz daha böyle geziyim yiyim içiyim tipli, oysa ryu öyle mi? adam yıllarını vermiş gibi dövüş sanatlarına. oyar ken'i.
Street fighter oyununun karakterleridir. eski atari salonlarında en çok oynanan oyundur.
yip man 2'de, ryu yip mansa, ken ilgiliz boksördür.
ryu'nun tekmelerinin daha kuvvetli olduğu rivayet edilir.
ryu ve ken hemen hemen aynı hareketleri yaparlardı. mesela ket ket buluket. yani ken yerden 30 cm kadar havalanır, sabit ayağı düzdür, diğer ayağı 90 derecelik açı ile havaya kalkar. döne döne rakibin üzerine gider. giderkende ''ket ket bluuuuuu ket'' der. bu hareketi yapmak için joistik sol a çekilir ve ani bir hareketle sol aşşağıdan sağ yukarı kıvırtılır, kıvırma işi sonlanırken birden ayak tuşuna basmak gerekir. aksi takdirde hareketi yapamadığınız için dayak yersiniz.
ken ve ryu sadece karizmadan dolayı seçilirdi. dalsım da ken ve ryu nun yaptığı her hareketi yapar, hatta ayağı kolu da uzar, kodumu oturturdu. ama kimse dalsım ile oynamaz. mesela bi japon vardı, oda köşeye sıkıştırır sağ kolunu makinalı gibi saydırırdı. bide çinli kız vardı. onuda pek seçen olmazdı. ama hatırladığım bi arkadaşım vardı ''kızla oyun sonunu getirdim'' derdi. adam oyunun manyağı olmuş.