1. 1.
  Sovyetler Birliği yapımı ve dünyada en çok kullanılan güdümsüz tanksavar silah.
  2 ... fatal
 2. 2.
  etkili menzili 400 metre olan rus yapımı güdümsüz roket.
  1 ... lucifer anarchos
 3. 3.
  kullanımı oldukça basit olan roketatardır; önce ateşleyici fünye rokete takılır ve her ikiside roketatara yerleştirilir. Roket lançerdeki yerine oturduktan sonra roketin ucundaki emniyet tapası çıkartılır ve sadece roketatarı hedefe doğrultup tetiğe basmak artık yeterli olacaktır. mühimmat namludan çıkarken ilk metrelerde düşük hızla gittiği gözle görülür,sevk fişeği açılır ve hedefine giderken ki yuksek hızına ulaşır.atış yapılırken kulak tıkama tıpası kullanılır ve atıcı ağzını açık tutmalıdır.Mühimmat üzerindeki hassas tapanın çarpmadığı yerlerde mühimmat patlamayabilir.Bu silahın temel kullanım alanı zırhlı araçları ve takviye edilmiş mevzileri imha etmektir.
  2 ... 5 6 2 tamam
 4. 4.
  iki türü vardır. rpg-7 diğeri ise rpg-11' dir. Rus patentli bir bazukadır. Rpg kelimesi' nin açılımı Rocket Propelled Grenade' dir. ateşleyici fünye rokete takılır ve her ikiside roketatara yerleştirilir. Rpg' de agız kısmında ufak bir çentik vardır o kısma oturtulduktan sonra, roketin ucundaki emniyet tapası( bu ufak bir pimdir) çıkartılır, arkanızda en az 30 metre boşluk olmak zorundadır yoksa kendinizi de imha edersiniz. at (anti-tank) ve ap (anti-personel) olmak üzere iki tip mermisi vardır. Üç şekilde atış yapılır, yatarak, ayakta, ve çömelerek acemi atışların da atıcıyı belinden kavrayan bir yardımcı vardır. Roket çıkış anında yavaş sonra birden hızlanır. Sesi, keskin bir çığlığı andırır.

  sabit hedeflerde 500-700 metre, hareketli hedeflerde ise 300-350 metre' ye kadar etkilidir. Özel bir aparatla etkili menzil attırılabilir.

  rpg'den korunma yollarından biri binanızın ya da mevzinizin etrafını dikenli telle donatmaktır. rpg, belli bir basınç olmadan patlamaz. Burda amaç roketın kuyruğunun dikenli tele takılarak, size süre kazandırmasıdır.

  Ateşlendiğinde 3-5 metre arası guvenlik alanıdır. Yere düşse bile patlamaz, bu metreleri geçtikten sonra infilak hakkı çalışmaya başlar.
  1 ... conspirator
 5. 5.
  Ağırlık: 7 kg (15 lb)
  Etkili menzil: ~ 920 m
  1 ... mhertalian
 6. 6.
  Gayri nizami örgütler tarafından sıkça kullanılan bir tanksavar silah.Çok etkili olduğu söylenemez,bu kadar yaygın olmasının sebebi bulunabilirlik ve fiyat.Diğer tanksavar silahlar gibi
  (bkz: LAW)
  değildir. 50-100 metre sonrasında yerçekimi,rüzgar vb gibi etmenlerden oldukça etkilenerek sapma gösterir.Bu yüzden isabet oranı düşüktür.
  1 ... waffen ss
 7. 7.
  en yaygın roket türü 40 mm pg-7v olan roketatar. namludan fırladıktan 10-15 metre sonra açılan 3'lü kanatçıkları ile havada düzgün yol alır. almanların panzerfaust 3'ü, ya da isveç'lilerin at-4'ü, c90'ı varken bunun yüzüne bakılmaz da işte ucuz ve çok kolay bulunuyor, naparsın...
  1 ... pulemjot kalashnikova
 8. 8.
  sınıfında 1962'den beridir kullanılan çok etkili bir silahtır. sovyet teknolojisinin kendine has basit ama tam işlevsellik özelliğini uyguladığı, bu yüzden 40 senedir dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılan anti-tank silahı olmuştur. alüminyumdan mamül bir boru, müsademe (çarpa) tip ateşleme tertibatı, mekanik nişangah, kabze-tetik kısmı ve fırlattığı roket- sevk fişeği kısımlarından oluşur.haa bir de pso-7 adında optik nişangah-dürbün- de eklenebilir, böyle kullanılırsa tesirli menzil ve isabet oranı artar. ateşleme esnasında , namluda oluşacak patlamanın, atıcı ve roketin dengesini bozacağını düşünüldüğünden, sevk fişeği -yani roket motoru - iki kademeli ateşleme yapar. tetiğe basıldığında, roket yaklaşık 150 metre/saniye hızla namluyu terkeder ve 3 saniye içinde ikinci kademe devreye girerek hız 350 metre/saniye civarına ulaşır. Böylece namludaki ilk patlama daha hafif olur.buna rağmen nokta hedef vurma oranı düşüktür, ancak silahın kullanılma maksadı, tank, bunker, toplu hedef ve benzeri kütleli unsurları yoketmek olduğuna göre, nokta atışı başarısı beklemek mallık olur haliyle.
  tanklara karşı çukur imla haklı roket ve diğer hedefler için de plastik patlayıcı esaslı roket, bir de eğitim maksatlı ders atış mermisi olmak üzere üç çeşit roket atar. boğuk bir patlama ve çok tiz bir çığlık ses çıkarır. bir de geri tehlikeli bölgesi vardır, roket geri tepmesiz olduğundan , sevk fişeğinin ateşlenmesi ile çıkan yanmış gaz ve yanma alevi, silahın hemen gerisinde yaklaşık 20m yüksekliğinde ve 15 metre çapında koni biçimli alanda ölümcül etkilidir.

  silah ayakta, çömelerek, oturarak, yatarak, omuz üzerinden kullanılır. kitabında nişancı ve doldurucu olarak iki personel ile kullanılır dese de , tek bir eleman rahatlıkla işi götürür.bakımı çok basittir, sökülen parçaları yağ ile hafifçe silinir, kurulanır, hatta boru kısmı sabunlu su ile yıkanabilir. çamurda, yağmurda, toz ve kumda dahi tutukluk yapmaz.
  4 ... saintyuhanna
 9. 9.
  keleş'in roketatar versiyonudur.
  yapılacak en basti düzenekle yapılmış, her koşul altında da kullanılabilme özelliği taşıdığı için kullanılabilirliği yüksektir.
  1 ... xargn
 10. 10.
  (bkz: serbest çağrışım)
  (bkz: rgb)
  1 ... tabuttamenemenyapanimam