1. 1.
    içinde yıllanmış mayasil bakterisi barındıran, genelikle kırmızı şarapların yanında servis edilen lezzetli luks peynir cinsi. ayak gibi kokması da cabası.
    2 ... piqoletti
  2. 2.
    otlu peynir de denir buna. fena kokar. tavsiye etmiyorum kati suretle.
    -1 ... yalandunyaninsahtekahramani
  3. 3.
    yapıldıktan sonra rokfor mağaralarında bekletilir. mavi damarlı olur bu peynirler. küflü peynirlerin en fazla bilinenlerindendir.
    ... dulgerbob inciryapragi
  4. 4.
    Roquefort peyniri ya da Rokfor peyniri Güney Fransa'nın Roquefort kasabasında üretilmeye başlayan içi küflü, güzel kokulu bir peynirdir. Rokfor'un yapımında Roquefort kasabası civarındaki doğal mağaraların ve sonradan bu mağaralara benzetilerek yapılan mahzenlerin olduğu kadar, Rokfor küfünün de büyük etkisi vardır, Rokfor küfü, üçte ikisi buğday unu, üçte biri çavdar unu olan bir hamurla hazırlanır. Peynirler mahzenlerde iki veya üç ay kalır. iyi bir Rokfor peyniri kavuniçi renginde, ince kabuklu, içi beyaz küf damarlı olan, tereyağı yumuşaklığında ve tadındadır. Rokfor peyniri diğer peynirlere oranla dayanıklı bir peynirdir. *
    3 ... calyx
  5. 5.
    tam yağlı beyaz peynire göre oldukça pahalı olan peynirdir. şarapla iyi gittiği söylense de tek başına da hiç fena değildir.
    1 ... nevai
  6. 6.
    bir şeye benzemeyen peynirdir. adı ve sunum şeklinin artistik olması dışında bir numarası yoktur. trakya peyniri yeyin daha fazla hoşunuza gidecektir. ha diyorsanız ki adı farklı olsun, bi yığın para bayılayım buyrun rokfor sizin.
    1 -2 ... isen buga
  7. 7.
    kırmızı şarapla yenmediğinde bizim otlu peynirden farksız olan fransız peyniri.
    ... musica
  8. 8.
    yildo'nun rocco'yu kapali soyleyisi.
    https://video.uludagsozluk.com/v/rokfor-11435/

&feature=related
    ... ben hep 17 yasindayim
  9. 9.
    fransızların dünyaca meşhur peyniridir. eski kaşar gibi tekerlek halindedir ve dilimlenerek satılır.
    ... birosh
  10. 10.
    Bu sabah babamın zorla yedirmeye çalıştığı ve yedirdiği peynirdir.Yedim ve canım tulumumun yanında bu da ne dedim endi kendime bi kere kokusunda hayır yok. (bkz: damak tadı)
    ... lavabodakibalgam