bugün

ayda bir karın ağrısı,sinir bozukluğu ve sivilce saldırısına neden olan, kadınların başına verilmniş en büyük beladır.
(bkz: never trust something that bleeds for a week and does not die)
(bkz: eric cartman)
doğanın kanunu. sağlıklı olunduğunun göstergesi.
(bkz: regl)
(bkz: aybaşı)
(bkz: muayyen gün)
(bkz: under construction)
eger kadınlarda bu olay biterse hijyenik kadınbagı üreticilerinin iflas bayragı cekecegi durum.
kadınların(15-40 yaş arası) o ay içinde döllenmemiş yumurtaların dışarı atılması için sistematik olarak her ay yaşadıkları,3-10 gün arasında süren kanlı boşaltım olayıdır.*
kadınların aylık eşit taksitlerle ödedikleri borç.
dünyanın en iğrenç sancısını veren, yumurtaları söküp atma hissi uyandıran hadise. (bkz: karnın ağrımasıyla birleşen belin kopma hissi)
(bkz: regl olmus gidiyorsun)
erkeklerin asla dayanamayacağı acıların çekildiği ve en olmaması zamanlarda olan bir kadın rutini..
(bkz: öss günü regl olmak)
(bkz: erkekler regl olursa)*
saçma sapan gizleme geyikleri var bide.neden gizlemek zorunda hissederler bilmiyorum ama çok itici.
(bkz: halam geldi)
(bkz: regl gunun kutlu olsun mutlu ol senelerce)
yaşamadığımız ama sevgililer sayesinde onlardan beter sinirimizin bozulduğu bize de hayatı zindan etmelerinin farz olduğu biyolojik olay.
doğuştan yaklaşık 30bin tane olan yumurta folikülünden her ay bir tanesinin olgunlaşıp eğer döllenmesiyse atılması olayıdır.her ay aynı rutin devam eder ta ki menapoza kadar. aslında evre evredir,luteinizan evre,folliküler evre gibi.
asabiyim ,ateşle yaklaşma hatta hiç yaklaşma ,nerde benim çikolatam ,allahım sayıyla mı veriosun bunları bana bır bır bır bır.....şeklindeki şikayetlerin her ay düzenli olarak sıralanması.
midye , tavşan ve kadının dışında hiç bir canlı türünün başına gelmeyen bir durumdur...
ilk kez "olan" kızlara tokat atılmasının -bir zamanlar- adetten olduğunu duyduğumda şaşırıp kalmış olsam da, düşünüyorum, henüz çocuk sayılacağım yaştayken birgün, cinsel organımda duyduğum kayganlık hissinin nedenini anlamak için eğilip baktığımda, "oramdan" bir avuç kan geldiğini görsem, şoku atlatıp kendime gelebilmem için herhalde yalnızca bir tokatın yetmeyecek olduğu durum...

kızlar arası argoda "halam geldi", "misafirim var" gibi biraz daha usturuplu olanlarının yanında "anavatan kan ağlıyor" türünden insanı irkilten şifrelerle regl durumunda olduklarının birbirlerine aktarıldığı bilinir.

erkeklerin prezervatif alırken -artık çok az da olsa- hala garip bir mahçubiyet içinde olmalarına karşın kadınlarımızın, fiyatını, kanadını, boyunu, parfümünü uzun uzun incelemelerinin ardından büyük bir özgüvenle raftan alıp onun bunun altına gizlemeye gerek duymaksızın kasada ödemesini yaptıkları "ped"ler ve özellikle ilk iki günde alınan ağrı gidericilerle, "ay hali" -günümüzde- biraz olsun daha rahat atlatılmaktadır.

buna rağmen bazı kadınlarda hastahaneye gidip okkalı bir novaljin vurulmasını gerektirecek ölçüde sancılı geçtiği de bir gerçektir.
gereksiz sırt ağrıları zuhur eder, çikolata gözünüze en büyük nimet olarak görünür. bi de öncesinde vücut su topladığı için karın şişer.
Kadınlara özgü biyolojik kanama.Kanlı türkistan diye de adlandırıldığı olmuştur.

pek çok kadınsal durum gibi erkeklerce alay,daha da ötesi eleştiri,aşağılama kusur aracı sayılması ise ilginçtir.

Çoğunluk da bilir ki yerli yersiz o çok ucuz "ölürüz lan!" diye kabar kabar kabaran erkek hindilerimiz bir yerlerine azıcık bir şey olsa, ateşleri bir kıdım yükselse ortalığı velveleye verirler.

Hal böyle iken şunu sorasım gelir:

Siz hiç kanadınız mı?
(bkz: pms diyalogları)
ya da olamamak işte bütün mesele bu.
TAM YOLA ÇIKACAKSINIZDIR YA DA ÇOK ÖNEMLi BiR iŞiNiZ VARDIR, BiRDEN BIR KARIN AGRIMASIYLA KAPINIZI ÇALAR, 3, 5, 7 GÜN SÜRER, KiMi ZAMAN GEÇiKiR STRESE SOKAR, KiMi GÜN BEKLENMEDiK BiR ANDA GELiR SiNiRLERiNiZi BOZAR... PARA GiBi BiRŞEYDiR ASLINDA VARLIĞI DA YOKLUĞU DA ZARARDIR BiZ BAYANLARA ***
birkaç gün öncesinde korkunç başağrılarına,stress ve sıkıntıya, şişkinliğe, derin sivilcelere;ilk gününde ölümcül ağrılara neden olan olay.
erkeklerin sünnet olayını fotağraflarken; kız kesiminin hakkında pek konuşmayı sevmediği ve neredeyse hala toplumsal tabu olarak geçerliliğini sürdüren bedensel bir olgu ve fonksiyondur.