bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  memleket hikayeleri adlı eseri yazan yazar.
  3 ... nahil
 2. 2.
  soyadı tersten okunduğunda akla hiç iyi şeyler getirmez.
  17 -3 ... hoca nasradın kavugu
 3. 3.
  renkli ve canlı bir biçeme, kıvrak bir türkçeye sahip bir yazardır.Galiba beyrut'a sürgüne gönderilmişti istiklal mahkemelerince. egzantrik kadın tipleri vardır romanlarında.
  3 ... kiraze
 4. 4.
  anadolu daki sürgünlük yıllarının ürünü olan " memleket hikayeleri " edebiyatımızın önemli eserlerindendir. diğer eserleri : istanbul un bir yüzü , çete , sürgün.. (roman) ; gurbet hikayeleri (hikaye)
  2 ... witch
 5. 5.
  m.kemal karşıtı olması nedeniyle sürgün edilen sonra döndüğünde m.kemal atatürk'ün yaptığı büyük işleri görünce pişmanllığını dile getiren,yola gelmiş yazar.
  2 -2 ... ucuncayir666
 6. 6.
  şöyle demiştir;

  '' çirkin kadın demeyiniz. bilmediğin bir yemeğin harici manzarasiyle tadına hükmedebilir misin? mesela midye dolması ömründe tatmamış olsan tabaktaki duruşu sana lezzeti hakkında bir fikir verebilir mi? çirkin kadın vardır ki kestane gibidir. sevda ateşine biraz gösterince kabukları soyulur. içinden hararetlenir, lezzet kesilir. güzeli vardır ki görünüşe aldanırsınız. aşk bıçağına uğrayınca karpuz gibi kabak, muhabbet dişine dokununca çürük fındık gibi kof, sevgi mihengine vurunca bakır gibi kalp çıkar''
  13 ... mey
 7. 7.
  efendim "kirpi" takma adı altında yazılar yayımlamıştır.
  1 ... rommel
 8. 8.
  kadın tasvirlerinde usta olan yazardır.
  1 ... kemalturna
 9. 9.
  ankara üniversitesi hukuk fakültesi mezunudur.

  düzeltme: siham ı kaza sağolsun, kendisi mezun olmamış hukuku yarıda bırakarak maliye katipliğine girmiş. evet.
  1 ... yarim
 10. 10.
  türkçenin duayenlerinden, ne yazsa okunacak bir adamdır. öyle ki artık liseyi bitirmiş gençlerin bile rahatlıkla karalayabileceği roman konularına o eşsiz uslubuyla ayrı bir tat katabilmektedir. sürgüne kirpi müstearıyla yazdığı yazılar sebep olmuştur, hatta sebep o yazıların birinde geçen ve cemal paşa hakkında yazdığı -yanılmıyorsam- "hırka giymeye alışmış biri "frak"a nasıl alışacak" cümlesidir.

  (bkz: minelbab ilelmihrab)
  2 ... filiandro