bugün

sırtı dikenlerle kaplı, düşmanından kaçamadığı zaman kendini yuvarlayıp dikenli top halini alan memeli hayvan.
asıl adı bülent altınbaş olan, klarnetçimiz.
dinleyenlerin tüylerini diken diken ettiğinden bu adı aldığı söylenir.
avrupada ve türkiyede çok bulunur.
kacamayip tekerlekli aracalarin altinda ezilen zavalli hayvancik.
gecenin bir yarısı sitenin* ortasında gördüğüm ve bana şok üstüne şok yaşatan, burda kirpinin ne işi var dedirten, ağır abi gibi yürüyen dikenli hayvan.
suda batmayan hayvan..
sulhi dölek *in bir romanıdır. intikam soğuk da yenir diyerek başlar. kirpi reşat'ın intikam hırsının başına açtığı belaları anlatır. okunasıdır. şiddetle tavsiye olunur.

kirpi'den bir alıntı:

"...bizimki böyle bir savaşın yanında nedir ki?.. çok şükür ülkemiz dimdik ayakta, binlerce insan da ölmedi. ben sadece ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. genellikle ne yaptığını iyi bilen, mantıklı ve tutarlı bir insan olduğumu söyleyebilirim. tek kusurum var, ona da kusur denmez ya, haksızlığa gelemiyorum. bana yapılan bir kötülüğü asla yapanın yanına bırakmam. karşılığını vermek için bazen uzun süre beklemem gerekse bile!.."
milliyet gazetesi'nin bir ara ücretsiz olarak pazar günleri okurlarına armağan ettiği mizah dergisiydi.
acibademde, yesilliklerin arasinda bulunan, guzel muzikler calan, cok tatli bir kafe. eskiden cafe'm di buranin adi. bir kadin ve e$i i$letirdi ve guzel pastalar yapip satarlardi. e5 teki kosuyolu sapagindan girip isiklardan saga donup duz devam edince ileride bulunuyor.
eski gozdelerimizden segadaki sonic'in mensup oldugu hayvan cinsi.
ingilizcesi hedgehog olan hayvan türü.
Yetişkin bir kirpinin ön ayakları yaklaşık 6,5 cm,arka ayakları 7,5 cm uzunluğundadır.Beş parmağı bulunur.Her adımda yaklaşık 30 cm yol alır.Kirpinin arka ayaklarının,genellikle 4 parmak izi çıkar.Ayak izleri dışında dışkısı,ağaçlardaki diş ve pençe izleri,yerdeki 2-2,5 cm boyundaki sert,boz renkli dikenleri varlığını belli eder.Onun izlerine fundalık,çalılık ve açık ormanlık alanlarda rastlayabilirsiniz.
bir sulhi dölek hikayesi. türkiye iş bankası 1996 edebiyat büyük ödülünün sahibidir, yine türkiye iş bankası yayınlarından çıkmıştır. fazla derinliği olmayan basit bir hikayedir, ama kötü değildir, canınız sıkılıyosa iki üç saatte bitirir, memnun kalırsınız. kirpi reşat garip bir kitap kahramanıdır, uğradığı basit haksızlıkların peşinden koşarken kendini anlamsız çatışmalar arasında bulacaktır. bir yandan da ailesini geçindirmesi gerekmektedir. bol göndermeli, yalın bir anlatıma sahip güzel basit kitap.
bir rivayete göre; etinin çok lezzetli olduğu aynı zamanda cilt problemlerine de
çok iyi geldiğini duyduğum, ölüsünden bile tırstığım hayvan. *
yavrusuna pamuğum diyen hayvan.
(bkz: kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş)

bir de çorbası güzel olur diye duydum bir yerden ama nerden ...
Su'da batmayan dikenli bir hayvandır.
Memelilerden sırtı dikenli bir hayvan. Bağlık ve bahçelerde yaşar. Yalın başının üstünde diken bulunmaz. Düş maninin yaklaştığını görünce sırtında dikenleri kabartır ve tostoparlak bir durum alır.

Besini, toprakta yaşayan böceklerdir. Sivri tırnaklarıyla toprağı eşerler ve böcekleri yiyerek geçinir. Kış geldiğinde, toprak altındaki yuvasına çekilir ve kış uykusuna dalar.
çok güzel, ufak bir yüzü vardır. ürkektir, ceylan gibi olmasada pıtır pıtır kaçar böyle... minnoştur. tek kötü yanı böyle mıncıra mıncıra sevemezsiniz. yada seversiniz; sonuçta gülü seven dikanine, kirpiyi seven dikenlerine katlanır.
zürafaya nazaran suda çırpınsada boğulmayan hayvan türüdür. batmaz efendim bunlar. deneyin bi kere.
(bkz: sonic the hedgehog)
dünyada sevilip okşanamayan hayvanlardan bir tanesidir. efem bu hayvanlar solucana bayılırlar.
eti ileri egzama rahatsızlığına son derece iyi gelen bir hayvan. islam dinine göre geviş getirdiği için eti de helaldir.
30 ocak ta vizyona girecek, Erdal Murat Aktaş' ın yönettiği, Sulhi Dölek'in senaryosunu yazdığı, başrollerde Mazhar Alanson ve Güven Kıraç ın paylaştığı yeni bir komedi filmi. şahsen merakla bekliyorum. çok güzel gözüküyor şimdilik.
arog filminde ozan güven in canlandırmış olduğu karakterin kafasında yer alan hayvandır.
son zamanlarda ne zaman tv izlense başrol oyuncuları mazhar alanson, güven kıraç ve yönetmene denk gelinen film. bu kadar kanal gezmeye bir de gişede başarılı olamazlarsa yazık olacak.